Belépés Regisztáció Keress bennünket Facebook-on
Kategóriák

Kávé: Méreg vagy orvosság?

Dátum: 2023-07-12 / Írta: Budai István / Látták: /

Egy kérdés, ami gyakran felmerül, főleg azokban, akik kifejezetten rajonganak a kávéért. Vajon hasznos vagy káros szokás a kávézás, ártunk magunknak vagy jót teszünk, ha egy feketével indítjuk a reggelt és napközben is megiszunk 1-2 csészével? A kérdés nem eldöntött, hiszen jó néhány tény szól a kávé fogyasztása mellett és ellen is. Most ezeket az előnyöket és hátrányokat vizsgáljuk meg!




  • A kávé előnyei

    1. Tele van antioxidánsokkal

    A kávéban többféle antioxidáns is található, melyek mind hasznosak a szervezet számára. Ilyen a cafestol molekula, ami a bélrendszer egészségét támogatja, a nikotinsav, ami segít az ételből minél több energiához jutni, javítja az agyi funkciókat és legyőzi a fáradtságot. A melanoidinek az immunrendszer számára nélkülözhetetlenek, antibakteriális hatással rendelkeznek és lerövidítik a betegségek idejét.

    2. Támogatja az elme egészségét

    A kávé hozzájárul az agysejtek épségének megőrzéséhez, valamint fokozza a neurotranszmitterek teljesítményét. A mindennapos kávéfogyasztást összefüggésbe hozzák számos betegség, így az Alzheimer-kór és a Parkinson-kór kockázatának csökkentésével.

    3. Hasznos a cukorbetegség ellen

    Az elmúlt években számos tanulmány kimutatta, hogy minél több kávét iszunk, annál kisebb esélyünk lesz a 2-es típusú cukorbetegség kialakulására. Napi 4-6 csésze kávé 30-35%-kal csökkenti a betegség kockázatát azokhoz képest, akik 2 vagy annál kevesebb csészével isznak. Ha a 6 kávé túl sok volna neked, fogyassz koffeinmentes változatot, mert az is rendelkezik ezzel a hatással.

    4. Javítja a kognitív képességeket

    Tanulmányok szerint azok, akik egy csésze kávéval indítják a napot, jobb kognitív teljesítményre tesznek szert, mint azok, akik kihagyják a reggeli kávét. Nagyobb valószínűséggel tanulnak meg és őriznek meg új információkat. Ha a kávét cukros nassolnivalóval kombinálod, aktiválhatod az agynak a memóriáért és figyelemért felelős részeit.

    5. Javítja a kedélyállapotot

    A kávétól jobban fogod érezni magad, ennek oka pedig a szerotonin. Ez a hormon boldogságérzetet ad és javítja a hangulatot. Még depresszió ellen is hatékony.

    A kávé hátrányai

    1. Növeli a csontritkulás esélyét

    A kávé kalciumveszteséget okoz a szervezetben, a vizeleten keresztül fokozza a kalcium kiválasztását. Akik túl sokat kávéznak, idővel kiteszik magukat a csontritkulás fokozott veszélyének. Ezt azonban elkerülhetjük, ha csészénként két evőkanál tejet teszünk a kávéba.

    2. Elhízást okozhat

    A kávé étvágycsökkentő hírében áll, gyakran használják a fogyókúrák kiegészítéseként. A valóság azonban más. A koffein a vércukorszint hirtelen nagy mértékű ingadozását okozza, ami cukor iránti sóvárgáshoz vezet. Mikor ez jelentkezik, nagyobb eséllyel választunk cukros vagy zsíros nassolnivalót, ami elhízáshoz vezethet.

    3. Megzavarhatja az alvást

    Koffeintartalmánál fogva a kávé élénkít, így attól függően, hogy a nap során mikor fogyasztjuk, beleszólhat akár az éjjeli pihenésünkbe is. Ám erre is van megoldás, estefelé már érdemes inkább koffeinmentes kávét inni.

    4. Idegesség tüneteit okozhatja

    Kézremegés, szédülés, légszomj, nyugtalanító érzés a gyomorban. Sajnos, ha túlzásba visszük a kávéivást, az idegesség kellemetlen tüneteit tapasztalhatjuk.

    5. Csökkenti a vas felszívódását

    Ha eleve vashiánnyal küzdesz, érdemes elhagynod a kávét, ugyanis gátolja a vas felszívódását a szervezetben.

    6. Fogszuvasodást okozhat

    A túl sok kávé napi rendszeres fogyasztása árt a fogzománcnak és fogszuvasodáshoz vezet. Hogy ezt megelőzd, kávézás után közvetlenül ne moss fogat és használj zománcerősítő fogkrémet.

    Szólj hozzá