Belépés Regisztáció Keress bennünket Facebook-on
Kategóriák

Karácsonyi szokások a világ különböző tájairól

Dátum: 2019-12-09 / Írta: Budai István / Látták: 244 /

Az év legcsodásabb időszakaként tartják számon a karácsonyt megelőző heteket. Ilyenkor szinte az egész világ ünnepi fényekbe öltözik és az emberek lelkében is átveszi a főszerepet az ünnepekre való ráhangolódás.




  • Ahogyan minden családnak, úgy minden nemzetnek is megvannak a régi karácsonyi hagyományai, melyeket a generációk örökítenek egymásra. Ezek olykor furcsának, olykor viccesnek tűnnek számunkra, de izgalmas megismerni, hogy más országok lakóinál mi a szokás az év legszebb ünnepén!

    Norvégia

    Talán az egyik legszokatlanabb tradíció az, amit a norvégok szenteste művelnek: elrejtik a házban található seprűket. Ez a hagyomány sok évszázaddal ezelőtt kelt életre, mikor az emberek úgy hitték, hogy a boszorkák és gonosz lelkek ilyenkor bújnak elő és keresik a seprűjüket, hogy fel tudjanak vele repülni. A norvégok a ház legbiztonságosabb zugába rejtik el a seprűket, hogy a boszorkák ne tudják ellopni őket.

    Szíria

    A szír gyerekeknek az egyik betlehemi bölcs tevéje hozza az ajándékot, amelyik a legfiatalabb és a legkisebb a karavánban. Úgy tartják, hogy mikor Jézus köszöntésére siettek, a kis tevét teljesen kifárasztotta a Betlehembe vezető hosszú út, de nem adta fel, mert mindenképpen látni akarta a kis Jézust. Cserébe halhatatlanság lett a jutalma. Ő ajándékozza meg a szír gyerekeket és állít eléjük példát kitartásból.

    Dánia

    Dániában a gyerekek hite szerint az ajándékot a Karácsony Apa vagy Karácsony-Ember hozza, aki külsőre is nagyon hasonlít a Mikulásra. Ugyanúgy rénszaravasok húzta szánnal jár és munkáját a manókhoz hasonló kis lények segítik, ám a Mikulással ellentétben nem Lappföldön, hanem Grönlandon lakik.

    Chile

    A dél-amerikai országban a karácsony a nyár közepére esik, mikor a legnagyobb a forróság. Ez azonban mit sem vesz el az ünnepi hangulatból. Az ajándékok kibontására a chilei gyerekeknek egészen szenteste éjfélig kell várniuk. Ezután viszont sorra járhatják a szomszéd gyerekeket és megmutathatják egymásnak az új játékaikat az éjszaka közepén!

    Ausztrália

    Mivel Ausztráliában is igencsak nagy a hőség karácsonykor, a Mikulás ott némi átalakuláson megy keresztül. Sokszor nem a nálunk megszokott, meleg ruhákba öltözött Télapót látni viszont, hanem egy lazább öltöztet viselő Mikulást, akinek társai gyakran kenguruk a rénszarvasok helyett és akinek a süti mellé jó hideg sör dukál!

    Észtország

    Az észt gyerekek advent első vasárnapján az ablakba lógatják a zoknijukat és egy kis manó december 24-ig mindennap hagy nekik benne egy kis édességet.

    Görögország

    Szenteste a görög gyerekek – elsősorban a fiúk – ellepik az utcákat, dobokkal és triangulumokkal felszerelkezve karácsonyi énekeket dalolnak. Gyakran látni a kezükben aranyra festett, diófélékkel megtöltött csónakot is, ez a szokás szintén nagyon ősi Görögországban.

    Indonézia

    Bár a lakosság többsége muszlim és mindössze 10% vallja magát kereszténynek, a karácsony mégis hatalmas ünnep az egész ország számára. Indonéziában is állítanak fenyőt, bár ez többnyire műfenyő, de sokszor tyúktollakból készítik el. Az indonézeknél is él a Mikulás hagyománya, ők Sinterklassnak hívják – elnevezése még a holland gyarmati időszak emlékét őrzi. Ajándékot karácsony napján hoz a gyerekeknek.

    Zimbabwe

    A zimbabweiek igazán komolyan veszik az ünneplést. Náluk is van karácsonyfa, de emellett más növényekkel is díszítenek, pl. nem ritka, hogy borostyánnal borítják be az egész plafont. A karácsonyi dekoráció azonban szigorúan csak a ház legfőbb helyiségére – általában a nappalira – korlátozódik. A legtöbben misével kezdik karácsony napját, majd hazafelé házról házra járnak, meglátogatják az összes barátjukat és rokonukat.

    Montenegro

    Régi szokás szerint a férfiak szenteste reggelén kimentek az erdőbe és vágtak egy darab fát, amit aztán bevittek a házba és karácsonyi tuskóként este és az éjszaka folyamán elégettek. Ma már egyre kevesebben tehetik meg, hogy az erdőben fát vágjanak, de a tuskóégetés szokása ettől még tovább él, hiszen az üzletekben is meg lehet vásárolni.

    Lettország

    Sokan úgy hiszik, hogy a karácsonyfa állítás hagyománya Németországból származik, pedig történelmi források szerint a főváros, Riga főterén már 1510-ben karácsonyfa díszelgett. A lett gyerekeknek is a Mikulás hozza az ajándékot. Titokban teszi a fa alá és csak az kaphatja meg, aki a fa mellett egy rövid versikét elszaval.

    Szólj hozzá