Belépés Regisztáció Keress bennünket Facebook-on
Kategóriák

Jódhiány és a pajzsmirigy betegségei

Dátum: 2014-05-28 / Írta: Budai István / Látták: 5072 /

A jód olyan ásványi anyag, amely ételeinkben ritkán található meg. Egyetlen szervünk amelynek szüksége van rá, a pajzsmirigy, annak azonban a működéséhez elengedhetetlen. És a pajzsmirigy által kibocsájtott hormonokra az egész szervezetünknek szüksége van.




  • A jód szerepe

    A pajzsmirigy a működése során jódot vesz fel a vérből, és kétféle hormon termeléséhez használja azt fel: tiroxin (tetrajód-tironin) és trijód-tironin. Az előbbi feladata a test anyagcsere-folyamatainak szabályozása, a test működési sebességének beállítása. Elősegíti a testi sejtek növekedését, a szervek fejlődését, valamint elengedhetetlen szerepe van az idegrendszer és az agy fejlődéséhez, helyes működéséhez.

    A két hormon együtt befolyásolja a sejtek oxigénfelvételét, a táplálékok sejtszíntű hasznosítását, és változtatja a szervezet érzékenységét pl. az adrenalinnal szemben. Központi a szerepük a magzat megfelelő testi és idegrendszeri fejlődése terén.

    A jódhiány következményei

    Ha nem jut a szervezet megfelelő mennyiségű jódhoz, a pajzsmirigy-hormonok termelődése csökken. A hosszú távú hiányállapot következménye a golyva kialakulása lesz, amely a pajzsmirigy megvastagodása, sejtszaporulat következtében.

    A pajzsmirigy-hormonok hiányában a szervezet sejtjeinek oxigén- és tápanyagellátása romlik, ennek következtében a fizikai munkabírás alacsonyabb lesz, az ember fáradékonyabb, kedvetlenebb. Mozgása lassul, lomha lesz, elhízás következik be, érzelmi élete elszürkül. A kezdeti tünetek alapján összetéveszthető a depresszióval.

    Állapotos nők jódhiánya visszafordíthatatlan következményekkel járhat a magzatra nézve. Az első trimeszterben kialakult tiroxin-alul termelés következtében magzat idegrendszeri fejlődése visszamarad, súlyos szellemi és testi retardáltság (kreténizmus) alakul ki. A kreténizmusban szenvedő csecsemők növekedése is lassabb, méreteik elmaradnak a normálistól.

    A jód pótlásának forrásai

    A jód, mint tápanyag, nagyon kis mennyiségben, de minden nap rendelkezésre kell, hogy álljon a szervezetünk számára. A változatos táplálkozás elmaradása és az ivóvíz alacsony jódtartalma miatt a szükséges jódmennyiség pótlása többek között jódozott sóval oldható meg. Ez az egyik legegyszerűbb és legolcsóbb módja, de ahhoz, hogy a lakosság nagy része éljen vele, szélesebb körű tájékoztatásra van szükség.

    A jódozott só fogyasztása csak lehetőség hazánkban (volt egy időszak, amikor azokon a településeken, ahol magas volt a golyvások száma, kötelező volt), amelyet nagyon kevesen választanak.

    A jód – és sok más ásványi anyag – pótlásának kiváló forrása az úgynevezett széles spektrumú só fogyasztása. Ezek olyan só-termékek, amelyek nem estek át finomításon, olyan helyről bányásszák őket, ahol széles körben épülhettek beléjük különféle ásványi anyagok, és olyan eszközökkel termelik ki őket, amelyekkel nem teszik tönkre a beltartalmukat.

    Szólj hozzá