Belépés Regisztáció Keress bennünket Facebook-on
Kategóriák

Így termessz te is gombát otthon!

Dátum: 2023-06-22 / Írta: Budai István / Látták: /

A frissen termett élelmiszerek fogyasztása egyre nagyobb tért hódít. Ám nem kell kizárólag a fűszernövényekre korlátoznunk a képzeletünket, ha arra gondolunk, milyen élelmiszert tudnánk előállítani otthon anélkül, hogy nagyobb terület állna rendelkezésünkre. A gomba otthoni termesztésével igenis érdemes megpróbálkozni, hiszen többféle fajtáj is alkalmas erre és bár igényel némi gondoskodást, nem olyan bonyolult a feladat, mint amilyennek talán elsőre tűnik.




  • Milyen gombafajták termeszthetők otthon?

    Az otthoni termesztésre ugyan nem alkalmas minden gombafaj, de van sok, ami házi körülmények között is szépen terem. Ilyenek pl. a laskagomba, a shiitake, a maitake, a portobello, a csiperke, a fehér gomba vagy az oroszlánsörény gomba is.

    Beltérben

    A legfontosabb, hogy a gomba számára biztosítsd a megfelelő feltételeket, különös tekintettel a hőmérsékletre, a páratartalomra, illetve a sötét környezetre. Fontos, hogy a gomba nem igényli a napfényt a növekedéshez, így a legjobb teljesen sötét helyre tenni vagy oda, ahol csak minimális fény érheti. A házon belül talán a legalkalmasabb erre a célra a pince, hiszen ennek a hőmérséklete is nagyobb valószínűséggel esik az ideális 12-15 fokos tartományba. Ha télen van olyan helyisége a lakásnak, amit nem fűtesz, az is megfelelő lesz a gomba számára.

    Termőtalaj

    A gomba elsősorban nem a földet vagy virágföldet kedveli. Sokkal jobban tud fejlődni faforgácsban, szalmában, fűrészporban, kávézaccban vagy akár komposztált trágyában. Hogy melyik gombafajta melyik termőtalajt kedveli jobban, annak érdemes előre utánanézni. Fontos, hogy a termőtalajt legalább 15 cm mély edénybe tegyük, mert ez fogja lehetővé tenni a gombák szabad szaporodását.

    Fontos a termőtalaj sterilizálása. Ehhez a termőközeget nedvesítsük be, majd mikróban melegítsük addig (kb. 2 percig), míg az összes víz el nem párolog róla. Ha a termőtalaj már mentes a mikroorganizmusoktól, belekerülhet a micélium, azaz a gombafonal, amiből a termőtestek fognak kifejlődni.

    Meleggel a gyorsabb növekedésért

    Bár a legnagyobb terméshozamot 12-15 fokon érhetjük el, gyorsíthatjuk a termést, ha a gombák növekedésének első pár napjában némileg melegebb, 18-20 fokos környezetet biztosítunk számukra. Ha megjelentek az első termőtestek, újból csökkentsük a hőmérsékletet 2-3 fokkal. Ezután továbbra is tartsuk őket sötétben kb. 3 hétig.

    Nedvesség

    A gombák igénylik a nedvességet és a páradús levegőt – a laskagomba pl. a 60-80%-os páratartalmat kedveli -, ugyanakkor azt nem szeretik, ha a termőközegüket eláztatjuk. A túl sok nedvesség ártalmas, ezért sose hagyjuk, hogy a termőközegük teljesen vizes legyen. A legjobb, ha a gombákat nem öntözzük, hanem permetezzük a vízzel.

    Termés szüretelése

    Az elültetés után általában 3-4 hetet kell várnunk az első gombákra. Az először előbukkanó, kis méretű gombák hirtelen indulnak növekedésnek, érettnek pedig akkor számítanak, ha kinyílik a kalapjuk.
    A túlérett gombákat se hagyjuk a termőtalajban, mert betegségek kiváltói lehetnek és kárt tehetnek az ültetvényben.

    A leszedett, friss gombákat a legjobb rögtön felhasználni. Hűtőben is csak néhány nap az eltarthatósági idejük, ezért ha tudjuk, hogy nem készítjük el, érdemes rögtön a fagyasztóba tenni őket.

    Szólj hozzá