Belépés Regisztáció Keress bennünket Facebook-on
Kategóriák

Így süthetsz tökéletes steaket

Dátum: 2021-06-07 / Írta: Budai István / Látták: /

A steak fogalommá vált a gasztronómiában, hiszen amennyire egyszerűnek tűnik – szimplán egy hússzelet kisütéséről van szó -, annyira kevesen tudják tökéletesen elkészíteni. Sokan tartják a hozzáértés mércéjének is azt, hogy valaki hogyan bánik a steakkel. De valóban annyira bonyolult dolog ez? Akárhogy is, a következő tippek biztosan segítenek, hogy az eddigieknél jobban készíthesd a steaket!




  • A nyár a grillezés szezonja, a grill, akkor pedig steak. De nem kell ahhoz feltétlenül kint sütnöd, hogy tökéletes legyen a steaked! Bárhol jól sikerülhet, ha megfogadod a séfek és a szakértők tanácsait!

    1. Vastag legyen a szelet

    A vörös húsok esetében ügyeljünk a “minél vastagabb, annál jobb”-szabályra. Nem véletlen, hogy a világ legjobb steakházaiban hatalmas méretű T-bone-okat szolgálnak fel és az sem, hogy a filet mignon népszerűsége töretlen annak ellenére, hogy az egyik legkevésbé ízes húsról van szó. A tökéletes steak kívül perzselt, kérges, miközben belül rare-re van sütve. Viszont nagyon könnyen kiszárítható. Ha otthon próbálkozol a steak sütéssel, mindenképpen vastag szelet húst vegyél, még akkor is, ha túlzásnak érzed, hiszen ezt sokkal nehezebb elrontani.

    2. Előbb szobahőmérséklet

    Bár nem mindenki vallja ezt a nézetet, a legtöbb séf szerint fontos, hogy a hús sütés előtt szobahőmérsékletet vegyen fel. Bár extra lépés, de megéri ennyivel több időt szánnod a steakedre! 20 perccel korábban vedd ki a hűtőből, mert így sokkal egyenletesebben fog átsülni, mintha jéghideg lenne, és az ízén is érezhető lesz a különbség. Ha közvetlenül a hűtőből kivéve kezded el sütni a húst, nagy az esélye, hogy az egész beszürkül és csak kis része marad meg rózsaszínnek.

    3. Aztán a magas hő

    A steaket sütni kell, nem párolni. Ehhez pedig igen magas hőre van szükség. Mindegy, hogy a tűzhelyen vagy a szabadban készíted, a lényeg, hogy nagyon forró hőmérsékleten kezdd el készíteni. A steakházakban gyakran olyan sütőket alkalmaznak, melyeknek a hőmérsékletét házi körülmények között sehogyan sem lehet elérni. A hő tehát nagyon fontos a steak készítésénél, ezért igyekezz a lehető legforróbb hőmérsékletet elérni. Erre a célra a legjobbak a vasból készült serpenyők, melyek sokkal jobban tartják a hőt, mint a modernebb anyagból készült változatok. Várd meg, míg a serpenyő tüzesen átforrósodik, csak ekkor tedd bele a húst. Ehhez a maximum fokozaton legalább 5 percig hevítsd az üres serpenyőt, majd kb. 3 percig süsd benne a steaket, hogy szép kérget kapjon. Fordítsd meg, süsd meg a másik oldalát is, majd serpenyővel együtt tedd be a 200 fokra előmelegített sütőbe. Ez a séfek egyszerű módszere, ami még kezdőknél is működni fog!

    4. Ellenőrizd a hőmérsékletét!

    Ha túlsütöd, kiszárad, ha nagyon alulkészül, rágós lesz. A profi séfek érintés alapján is meg tudják állapítani, hogy a steak rare vagy medium állapotban van-e. A legmegbízhatóbb módszer azonban a húshőmérő használata. A medium-rare steak hőmérséklete 54 fok körüli

    5. Fűszerezd erősen!

    Akard túlfűszerezni a steaket! Mikor úgy érzed, már elég sót és borsot tettél rá, ne állj meg, szórd meg még bőségesebben! A só és bors mellett használhatsz egyéb fűszereket is, melyekkel alaposan dörzsöld be a húst. Ez segíteni fogja a kéreg képződését is, a vastag szelet vörös húsok pedig egyébként is igen jól bírják és igénylik is az agresszív fűszerezést.

    6. Hagyd pihenni!

    Miután ennyi gonddal elkészítetted a tökéletes steaket, ne hagyd az egészet kárba veszni azzal, hogy rögtön neki esel! Miután levetted a tűzről, pihennie kell, mégpedig meleg helyen és kb. feleannyi ideig, mint ameddig készült. Így a szaft is benne marad, ellenben ha rögtön felvágod, kifolyik az összes nedvesség a húsból, vele együtt pedig az íz nagy része is távozik belőle. 10 perc pihentetés után ez már nem fordulhat elő. Nem kell aggódnod, hogy majd éppen azzal rontod el a művedet, hogy hidegen tálalod. Ennyi idő alatt a vastag steak nem fog kihűlni, sőt, belül a hús még tovább készül kicsit. A pihentetést tehát semmiképp ne felejtsd el, mint a steak készítés utolsó, de annál fontosabb lépését!

    Szólj hozzá