Higítsd!
Levesek és más folyékony ételek esetén a hígítás a legegyszerűbb és leggyorsabb megoldás. Ha túlsóztad a folyadékot, öntsd fel hideg vízzel, sótlan alaplével vagy más, sót nem tartalmazó folyadékkal és újra forrald fel az egészet. Lehet, hogy így a többi íz is felhígul, de utólag még fűszerezheted.
Rejtsd el savakkal!
A citromlé és az ecet is megmentő lehet ebben a szituációban. A savakkal, mint új ízzel elfedheted a só agresszív ízét. Az elsózott halból vagy burgonyából ezzel a módszerrel hozhatod ki a legtöbbet. Csak arra figyelj, nehogy a savból is túl sok legyen, hiszen ki enne meg egy olyan ételt, ami nem elég, hogy túl sós, de még túl savanyú is?
Krémesítsd!
Ha eredetileg nem szerepel a receptben tejszín, joghurt vagy tejföl, de illik az ételhez (pl. leveseknél, serpenyőben készült húsoknál, zöldséges ételeknél), a túl sok sót ezzel is kompenzálhatod. Az ízek sokkal lágyabbak lesznek tőle és mivel mennyiségileg is nagyobb lesz az adag, a só sem lesz benne túl sok.
Cukrozd!
A só ellen a cukorral is próbálkozhatsz. Elsősorban mártások, levesek, szószok esetén érhetsz el vele sikert. Ha sötétebb színű a szósz, használj barna cukrot. Amennyiben illik az ételedhez, a mézzel is ugyanilyen hatást érhetsz el.
Növeld a nem sós hozzávalók mennyiségét!
Talán ez a leginkább időigényes módszer, de garantáltan beválik. Ha növeled az ételben a nem sós hozzávalók mennyiségét, a só koncentrációja csökkenni fog. Pl. tegyél bele több zöldséget vagy húst. Tulajdonképpen ezzel újrakészíted az ételt, de még mindig jobb, mint kidobni.
Burgonyát ne!
Lehet, hogy éppen ez volt az egyetlen módszer, amit ismertél az elsózott étel megmentésére. Akkor különösen rossz hír számodra, hogy a burgonya nem működik, felesleges is kísérletezned vele. Több kutatás is bebizonyította, hogy a burgonya a levesbe téve nemcsak a sót szívja magába, de a folyadékot is. Így tehát nem a leves sótartalmát csökkenti, hanem a mennyiségét. Az étel pedig változatlanul sós marad tőle.