Belépés Regisztáció Keress bennünket Facebook-on
Kategóriák

Így kezdj neki az életmódváltásnak

Dátum: 2023-06-26 / Írta: Budai István / Látták: /

Döntéseink nap mint nap hatással vannak a vitalitásunk megőrzésére és arra is, hogy milyen eséllyel alakulnak ki nálunk az életünket megrövidítő betegségek, mint a cukorbetegség, a magas vérnyomás, a szívbetegségek vagy éppen a stroke. Talán tisztában is vagy azzal, mit kellene tenned, hogy egészségesebben és boldogabban élj, csak egy gond van: még mindig nem kezdtél el tenni semmit.
Igaz, hogy nem könnyű változtatni a szokásainkon, pl. nem autóval, hanem gyalog menni egy közeli helyre vagy almáért nyúlni a fánk helyett, mikor hirtelen ennél valamit. Ám, ha fokozatosan dolgozol a változáson, egyre nő az esélyed a sikerre. A következő néhány tipp segítségével könnyebben fog menni az életmódváltás!




  • 1. Tűzz ki kisebb célokat, ne akarj rögtön forradalmat csinálni

    A célokkal irányt szabsz magadnak, ami felé könnyebben tudsz haladni, mintha szigorú szabályokhoz kellene tartanod magad. Útközben hibázhatsz is, a lényeg, hogy ne engedd magadnak, hogy eltévedj, mindig a célt tartsd szem előtt.
    Kezdd kis lépéssel és egyszerre csak egy dologra koncentrálj. A fokozatos változtatás kevésbé megterhelő, kisebb eséllyel fogsz kiégni. A céljaid legyenek elérhetőek, realisztikusak és konkrétak. Fontos, hogy az út során az apró győzelmeket is ismerd fel, mint a fejlődés fontos részeit.

    2. Motiváld magad

    Írd le, hogyan érzed magad, mikor teljesíted a kitűzött célt. Boldog vagy, elégedett, büszke? Mindig gondolj erre, mikor kezdenéd elveszteni az életmódváltással kapcsolatos motivációdat. Külső tényezőket is segítségül hívhatsz, hogy az elszántságod ne gyengüljön, pl. vegyél új edzőcipőt, amiben szívesebben sportolsz vagy kezdj egy érdekesebb edzésprogramot. A külső és belső tényezők egyaránt fontosak ahhoz, hogy elkötelezett maradj a változtatás iránt.

    3. Ott kezdd, ahol most tartasz

    Ha eddig nem sportoltál, ne tűzz ki magad elé jövő hónapra egy maratont. Apró lépésekben haladj és ismerd el fejlődésnek azt is, ha akár heti 15 percet sikerült mozognod. Hiszen az eddigi nullához képest ez már valóban haladás, a valami is jobb, mint a semmi!
    Ha egészségesebben szeretnél étkezni, nem kell rögtön minden ételt lecserélni, amit eddig ettél. Előbb próbáld meg az egyensúlyt javítani, a tányérra kerüljön a megszokott fogások mellé több fehérje, több zöldség, csökkentsd a korábbi adagok méretét. Akkor se légy csalódott, ha megbotlasz, ettől még nem tévesztetted el a jó irányt.

    4. Ne feledkezz meg a stressz csökkentéséről sem

    Kiiktatni nem tudod az életedből, de fontos tudni, hogy bármilyen életmódváltást is tervezel, minden sokkal nehezebb lesz, ha stresszesen csinálod.
    A pihenésre is hagyj időt magadnak éppen úgy, mint az étkezésekre vagy az edzésre. Bár mindenkinél eltérő stresszcsökkentő technikák működnek a legjobban, a relaxáció és az alvás nélkülözhetetlen az egészséghez és az életmódváltáshoz is. Ha szorongással küzdesz, ne söpörd félre, hiszen ezzel nem oldod fel, továbbra is elő fog jönni. Inkább nézz vele szembe, írd le az érzéseidet és azt is, hogy a különböző stresszcsökkentési módszerek közül melyik segített neked leginkább.

    5. Légy kedves magadhoz

    A megszokott viselkedéseken és szokásokon változtatni soha senkinek nem egyszerű. Különösen akkor, ha a “mindent vagy semmit” mentalitás híve vagy. Ha csak két lehetőséget adsz magadnak – a sikert vagy a kudarcot -, az ellentmond a változtatás és az élet valóságának, hiszen az nem ilyen. Nem vagyunk tökéletesek, mindannyian hibázunk. A célt ne téveszd szem elől, fokozatos lépésekben haladj felé, engedd meg magadnak a rugalmasságot, a türelmet és a megértést az életmódváltás sokszor rögös útja során.

    Szólj hozzá