A zserbó egy olyan ikonikus sütemény, amely nem hiányozhat a magyar ünnepi asztalról. Gazdag ízvilága és impozáns rétegei révén méltán lett az egyik legismertebb és legkedveltebb hazai édesség. A következő cikkben nemcsak az elkészítésének titkaiba avatjuk be az olvasót, hanem kitérünk a zserbó eredetére és modern alternatíváira is.
A zserbó eredete
A zserbó története Gerbeaud Emil svájci származású cukrászhoz köthető, aki 1884-ben vette át a Kugler Henrik által alapított híres budapesti cukrászdát, amely ma Gerbeaud néven ismert. Gerbeaud Emil hozta magával ezt az elegáns, több rétegből álló süteményt, amelyet az évek során Magyarországon tovább finomítottak. Bár az eredeti recept kissé egyszerűbb volt, a mai verzióban a dió, a sárgabaracklekvár és a csokoládé bevonat tökéletes harmóniában találkozik.
A klasszikus zserbó receptje
Hozzávalók egy 19*32 cm-es tepsihez:
Tészta:
- 60 dkg liszt
- 30 dkg vaj vagy margarin
- 6 dkg porcukor
- 3 tojássárgája
- 1,2 dl tej
- Csipet só
- 24 g friss élesztő
- 3 g sütőpor
Töltelék:
- 30 dkg kristálycukor
- 70 dkg darált dió
- 1 citrom reszelt héja
- 2 üveg (2×720 ml) sárgabaracklekvár
Tetejére:
- 3 tábla ét- vagy tejcsokoládé (ha vékonyabb réteget szeretnénk, kevesebb is elég)
- 2-3 evőkanál olaj
Elkészítés
Először a sütőt előmelegítjük 180 °C-ra, majd egy 19×32 cm-es magas falú tepsit kivajazunk és kilisztezünk. A diót, a kristálycukrot és a citrom reszelt héját egy tálban összekeverjük, hogy a töltelék egységes legyen.
A tészta hozzávalóit egy nagy keverőtálba mérjük. A tojássárgáját simára keverjük a tejjel, hogy ne legyen darabos, majd hozzáadjuk a többi alapanyagot, és alaposan összegyúrjuk a tésztát. Ezután lisztezett felületen egyenletes hengert formázunk belőle, amelyet öt egyenlő részre osztunk. A tésztagombócokat hűtőbe tesszük, hogy könnyebben dolgozhassunk velük.
A tészta egyik részét vékonyra nyújtjuk, és a tepsi méreténél kicsit nagyobbra formázzuk, hogy a széleket a tepsi oldalára simíthassuk. Ez lesz az alapréteg, amelyre vastagon kenünk sárgabaracklekvárt, majd megszórjuk a diós keverékkel. A rétegzést addig folytatjuk, amíg az utolsó tésztalap is rákerül, amelyet már nem kenünk meg lekvárral.
Egy hurkapálcával több helyen átszúrjuk a süteményt egészen a tepsi aljáig, hogy a gőz távozhasson, és egyenletesen sülhessen. A süteményt alsó-felső sütésen kb. 50 percig sütjük, amíg aranybarnára nem pirul. A teljes kihűlés után fejjel lefelé kiborítjuk egy tálcára, hogy a teteje szép sima legyen.
A csokoládét az olajjal vízgőz fölött vagy mikróban megolvasztjuk, majd a zserbó tetejére öntjük, és egyenletesen eloszlatjuk. Miután a csokoládé megdermedt, forró vízbe mártott késsel szeleteljük fel a süteményt.
Alternatívák a zserbó szerelmeseinek
A zserbó egyedi ízvilágát számtalan formában újragondolhatjuk. Az alternatív változatok közül az egyik legkülönlegesebb a vörösboros-meggyes zserbó, amely a hagyományos receptet meggyel és egy csipetnyi borral bolondítja meg. A mákos zserbó is izgalmas választás, amely a dió helyett mákkal készül, és szintén remekül harmonizál a sárgabaracklekvárral.
Ha szeretnénk elrugaszkodni a hagyományos süteményformától, készíthetünk zserbó csigát, amely kelt tésztával, csigaformában idézi meg a klasszikus zserbó ízeit. A zserbó golyó egy másik egyszerű, mégis kreatív alternatíva: morzsává tört kekszből, dióból és lekvárból gyúrhatunk kis golyókat, amelyeket csokoládéba mártunk.
Miért szeretjük a zserbót?
A zserbóban minden benne van, amit egy ünnepi süteménytől várhatunk: omlós tészta, gazdag töltelék és selymes csokoládébevonat. Elkészítése időigényes, de a végeredmény megéri a fáradozást. A rétegek közötti harmónia, az édes és savanykás ízek találkozása mindenkit elvarázsol, aki megkóstolja.
Ezeket láttad már?
Így készül a tökéletes mézeskalács
Így készül a tökéletes linzerkarika
Így készül a legfinomabb zserbó
Így készül a tökéletes karácsonyi habkarika