Belépés Regisztáció Keress bennünket Facebook-on
Kategóriák

Így főzd a hüvelyeseket: Bevált praktikák puffadás ellen

Dátum: 2023-11-23 / Írta: Budai István / Látták: /

A hüvelyeseknél nem sok egészségesebb zöldségféle van, sokan viszont azért nem fogyasztják őket, mert nem találnak rá megfelelő alkalmat. Kellemetlen mellékhatásuk ugyanis, hogy puffadást okoznak, ezt pedig senki sem szeretné átélni egy családi vacsorán, ebédszünetben vagy éppen egy étteremben. Csak azért, mert nehezebb őket megemészteni, semmiképp se mondj le róluk! Kimagasló fehérje- és rosttartalmuk mellett még számos vitamint, nyomelemet és ásványi anyagot is tartalmaznak, ezért bármilyen étrendet is folytatsz, a hüvelyesek nem maradhatnak ki belőle! Amire oda kell figyelned, az a főzési mód, amivel a lencse- és babféléket úgy készítheted el, hogy ne okozzanak puffadást!




  • Miért okoznak kellemetlen tüneteket?

    A hüvelyesekben raffinóz található, ami egy emészthetetlen szénhidrát. Az emberi szervezet számára nehézséget okoz a megfelelő megemésztése, ennek eredménye a különböző gázok termelődése, melyek aztán puffadáshoz vezetnek. A hüvelyesekben nagy mennyiségben található oldható rost is, aminek számost pozitív hatása van egészségünkre, ugyanakkor a bélbaktériumok megerjesztik ezt a rostot. A gáz pedig ennek az erjedési folyamatnak a mellékterméke.

    Így kerüld el, hogy a hüvelyesek puffasszanak

    1. Áztasd vízbe

    Ha vízbe áztatod a lencsét és a babot, a főzési idejét is lerövidítheted, hiszen a szemek megpuhulnak, ugyanakkor könnyebb lesz őket megemészteni is. Ennek oka, hogy az áztatás csökkenti a raffinóz tartalmat a szemekben, ugyanakkor nem változtatja meg a hüvelyesek tápanyagtartalmát. Az áztatást végezheted hideg vízben, ilyenkor jobb, ha egy egész éjszakát hagysz erre, illetve forralással is, ebben az esetben elég pár óra a hüvelyesek megpuhításához.

    2. Alaposan főzd meg

    Ez a lépés az előző folytatása. Ha az előre beáztatott hüvelyeseket megfelelően megfőzöd, sokkal könnyebben emészthetővé válnak. Készítheted őket a tűzhelyen lábasban, de akár kuktában is. Főzés közben arra ügyelj, hogy a szemeket mindig elfedje a víz. Mielőtt befejeznéd a főzésüket, kóstold meg a hüvelyeseket. Ha még túl roppanósnak találod, tedd vissza főni 10-15 percre. Ha savas hozzávalókat adsz a babhoz vagy a lencséhez, csak azután tedd, hogy a szemek teljesen átfőttek. Máskülönben a hüvelyesek kemények maradnak, nem tudnak kellően megpuhulni.

    3. Szódabikarbóna

    Hagyományos módszer, bár a tudomány még nem foglalt mellette egyértelműen állást. A szódabikarbónáról mégis régóta azt tartják, hogy segíti a nehéz ételek megemésztését, ez pedig nagyon jól jön a hüvelyesek esetében. A bab vagy lencse áztató vizébe tegyél néhány kiskanál szódabikarbónát, ezzel felgyorsíthatod a puhulást és valószínűleg a gázt okozó raffinóz mennyiségét is csökkenteni tudod.

    4. Használj emésztést könnyítő fűszereket

    Mindenkinek megvannak a maga hagyományos receptjei, de néha nem árt kicsit felfrissíteni ezeket. Például azért, hogy a hüvelyesek fogyasztása után ne gyötörjön a puffadás. Merthogy sok olyan fűszernövény van, amit könnyedén belecsempészhetsz a babbal, lencsével készült ételekbe, miközben a jótékony hatásaikat is felhasználhatod a kellemetlen gázok ellen. Ilyen a gyömbér, a kömény, az édeskömény, a fokhagyma is. Ezeket már főzés közben add az ételhez, hogy hatóanyagaik ki tudjanak oldódni.

    5. Kísérletezz a különböző fajtákkal

    Ha úgy tapasztalod, hogy egyes hüvelyesektől már-már elviselhetetlenül puffadsz, próbálj ki más lencse- és babfajtákat, melyeket talán jobban tolerál az emésztőrendszered. Az egyik leginkább puffasztó hüvelyes a csicseriborsó, amit sokan nem bírnak. Ha sehogyan sem tudsz megbarátkozni vele, inkább ne fogyaszd.

    Szólj hozzá