Csap körüli vízkőlerakódásokra
Egyenlő arányban keverj össze ecetet és vizet, ebbe mártsd bele a törlőrongyot. Dörzsöld át vele a vízköves részeket vagy alaposan nyomkodd körbe a csap körül és hagyd ott fél órára. A nagyon makacs vízkőre akár tömény ecetet is önthetsz. Fél óra után kefével dörzsöld át, majd vízzel öblítsd le.
Sütőrácson lévő zsíros lerakódásokra
Vedd ki a sütőrácsot és tedd a mosogatóba. Öntsd le ecettel, hogy minden részét érje, majd szórd be bőségesen szódabikarbónával. Erős hab fog képződni, ami feloldja a zsírt. Miután a habzás megállt, tedd forró vízbe a sütőrácsot és hagyd ott egész éjszakára. Másnap szivaccsal dörzsöld át, majd vízzel mosd le.
Mikró belsejének megtisztításához
A zsírpöttyök és ételmaradékok hamar szaporodnak a mikróban. Az ecetnek azonban itt is hasznát veheted. 2 bögre vizet és 2 evőkanál ecetet keverj össze egy mikrózható tálban, és tedd be a mikróba 2-3 percre. Miközben felmelegszik, a gőz feloldja a mikró belsejében a lerakódásokat és könnyen letörölgetheted őket.
Ráégett foltok az edényeken és a serpenyőkön
Egyenlő mennyiségű víz és ecet keverékét öntsd az edénybe, majd forrald fel. Jobban jársz, ha lefeded, hogy az égett szag ne terjedjen szét az egész lakásban. Ha felforrt, vedd le a tűzről, adj hozzá 2 evőkanál szódabikarbónát, majd miután a habzás megállt, öntsd ki a folyadékot az edényből és súrold át.
Mosogatógép szagtalanításához
A mosogatógép belsejéből áradó bűzt az ételmaradékok és a zsíros szennyeződések okozzák. Az üres mosogatógépbe tégy 2,5 dl ecetet egy tálban és indítsd el egy magas hőmérséklettel dolgozó programot. Az ecet aztán lebontja az ételmaradékokat, a zsírt, a szappanos lerakódásokat és minden más szennyeződést, ami megragadt a gép belsejében.
Csempe zsírtalanításához
A konyhapult feletti csempén a szennyeződések talán nem a legfeltűnőbbek, de hidd el, attól még ott vannak. A gőz, a zsír, az ételmaradékok mind megtapadnak rajta, legyen az üveg-, porcelán- vagy kerámiacsempe. A tisztításukhoz keverj össze ecetet meleg vízzel, töltsd egy szórófejes flakonba és fújd be vele bőségesen a csempét. Vigyázz, hogy ne folyjon le a pultra, de hagyd hatni minél tovább. Ezután töröld át, majd vízzel mosd le.
Fa vágódeszka tisztításához
A fa vágódeszka különleges törődést igényel, hiszen a legtöbb étel foltot hagy rajta. Ezeket úgy távoltíthatod el, hogy összekeversz 1 rész ecetet és 4 rész vizet, majd néhány percre beleáztatod a vágódeszkát. Vigyázz, nehogy a vízben felejtsd, mert eldeformálódhat, ha nagyon megszívja magát.
Konyhaszekrények belsejének megtisztításához
Talán nem takarítod mindennap, de egy alapos nagytakarításnak mindenképpen része, hogy kipakolod a konyhaszekrényeket és áttörölgeted őket belülről is. Meg fogsz lepődni, mennyi szennyeződés halmozódik fel a zárt ajtók mögött. Egyenlő mennyiségű meleg vizet és ecetet tölts egy szórófejes flakonba, fújd be vele a konyhaszekrény belsejét, majd törölgesd át.
Fagyasztó megtisztításához
Ha a fagyasztót vetted célba, pakolj ki belőle minden mozdítható rekeszt és fiókot, majd ecet és víz keverékével fújd körbe a belsejét. Hagyd hatni egy ideig, ezután törölgesd át. Pillanatok alatt megszabadulhatsz a lerakódásoktól ezzel a módszerrel.
Mosogató fertőtlenítéséhez
1:1 arányban keverj össze vizet és ecetet, majd töltsd szórófejes flakonba. Fújd be vele az egész mosogatót, beleértve a lefolyót és a csap környékét is. Hagyd hatni néhány percig, majd vizes ruhával törölgesd át. Ezzel a módszerrel vegyszerek nélkül tudhatod sterilen a mosogatódat!
Járólap tisztításához
Felejtsd a drága tisztítószereket, amiket eddig vettél a felmosáshoz! Az ecetnél nem lehetnek hatékonyabbak, hiszen ez feloldja a zsírt és fertőtlenít is. Ha vízzel 1:1 arányban elkeverve használod az ecetet, nem kell aggódnod amiatt, hogy kárt tesz a padlóban!
Zsíros tűzhely megtisztításához
A tűzhelyen a zsír okozza a legfőbb problémát, ami ráég a felületre és megszilárdul. Ecetet keverj össze vízzel, márts bele egy rongyot és azzal törölgesd át a tűzhelyet. Ezután szivaccsal dörzsöld át, majd vízzel töröld tisztára. Ha elsőre nem sikerülne minden foltot eltávolítanod, ismételd meg a műveletet, de ezúttal az ecetet hagyd kicsit tovább állni a foltokon.
Rozsdamentes edények és teáskanna
Ha a rozsdamentes edényeidet sehogyan sem tudod tisztává varázsolni, forralj bennük vizet és ecetet néhány percig. Ezzel feloldhatod a zsíros és vízköves lerakódásokat is. Minél több ecetet használsz, annál gyorsabb lesz a folyamat.
Homályossá vált poharak tisztításához
A kemény víz és a mosogatógép együtt egy idő után elveszik a poharak, üvegből készült tálak ragyogását. A vízkő lerakódása az üvegfelületet homályossá teszi, mintha a pohár mindig piszkos volna. Ezt egyszerű mosogatással nem tudod orvosolni, de az ecettel igen. Egy nagyobb tálba öntsd ecetet és áztasd bele a poharakat. Utána a szokott módon mosogasd el őket.
Műanyag vágódeszka sterilizálásához
Ha nyers húst vágsz a műanyag deszkán, nem elég szimplán elmosogatni, a fertőtlenítésről is gondoskodnod kell. Ehhez az ecet és víz keverékét használhatod. Bőségesen törölgesd át vele a vágódeszkát, akár bele is áztathatod az ecetes vízbe. Utána elég, ha vízzel átöblíted.