Belépés Regisztáció Keress bennünket Facebook-on
Kategóriák

Hogyan tisztítsd a konyhai készülékeket

Dátum: 2021-07-28 / Írta: Budai István / Látták: /

Ha nincs senki, aki helyetted időről időre csillogóvá varázsolná a konyhai készülékeidet, neked kell beleásnod magad a tisztításuk rejtelmeibe.




  • Hiába ügyelsz arra, hogy a konyhád szépen dekorált és mutatós legyen, ha a készülékeid a poros, zsíros lerakódások alá vannak eltemetkezve, az egész helyiség rendetlen és igénytelen benyomást fog kelteni. Lehet, hogy a konyhabútorod nem a legújabb, de hidd el a tisztán tartott készülékektől akkor is ragyogni fog!

    Hűtő

    A készülékek tisztítását érdemes hűtővel kezdeni, hiszen ez a legnagyobb méretű, így valószínűleg ez fogja igénybe venni a legtöbb idődet és türelmedet. A rossz hír, hogy a hűtőnek az összes polcát és rekeszét ki kell venned ahhoz, hogy alaposan átmoshasd a belsejét, viszont utána sokáig szép marad, ha vigyázol a munkádra!

    Ha kipakoltad a hűtő teljes tartalmát, ecet és víz keverékét töltsd egy szórófejes flakonba, majd mindenütt fújd be vele a hűtő belsejét. Hagyd hatni néhány percig, majd töröld át egy tiszta és puha ruhával. Ez feloldja a zsíros, ragacsos lerakódásokat és a szagokat is száműzi. Ha a foltoktól megszabadultál, vizes ruhával töröld át a hűtőt.

    Ugyanezt a keveréket alkalmazhatod a fiókok, polcok tisztításához is, de használhatsz mosogatószert vagy fertőtlenítő tisztítószert is. Fontos, hogy a rekeszek és polcok csak teljesen száraz állapotban kerüljenek vissza a hűtőbe, ezért alaposan törölgesd őket át, különben könnyen megindul a penészedés.

    Tűzhely

    Ha szereted minél gyorsabban megúszni a takarítást, akkor a tűzhely tisztítása biztosan nem a kedvenc házimunkád. Márpedig nem maradhat ki a sorból, hiszen az egyik legpiszkosabb készülék tud lenni a konyhában. Egyrészt a gyakori használat, másrészt a zsíros, olajos foltok, kifröccsenő és betonszerűen megkötő ételmaradékok miatt. A legjobb, ha a szennyeződéseket azon nyomban letörölgeted, amint a tűzhelyre kerülnek. Ha vársz és ott hagyod őket 1-2 napig, sokkal nehezebben tudsz megszabadulni tőlük, bár a helyzet még ekkor sem reménytelen.

    A régebbi szennyeződéseket kezeld a lehető legerősebb tisztítószerrel, amit a tűzhelyed típusától függően elbír. Akár használhatsz hideg zsíroldót is, csodákat tud tenni az ősrégi lerakódásokkal is. Fújd rá a foltra, majd hagyd hatni. Ezután egy szivacs érdes felével dörzsöld át, míg a szennyeződés le nem válik. Ha a tűzhely már makulátlan, vizes ronggyal töröld le a tisztítószer maradékát, majd törölgesd szárazra.

    Ha tisztítod a tűzhelyet, akkor természetesen a sütő sem maradhat ki. Ebben az esetben is legmegbízhatóbb társad a hideg zsíroldó lesz, főleg, ha csak ritkán takarítod a sütő belsejét. A kisebb és frissebb lerakódásokkal talán még az ecet is el tud bánni, de a makacs, odaégett foltokhoz már erősebb vegyszerre lesz szükség.

    A tisztításnak egy kíméletes módja, ha előtte átgőzölöd a sütő belsejét. Melegítsd elő 200 fokra, majd tégy bele egy vízzel teli tűzálló tálat vagy tepsit. Hagyd benne kb. 15 percig, majd kapcsold le a sütőt. Hagyd kihűlni a vizet a sütőben, majd önts hozzá mosogatószert és egy szivacsot belemártva töröld át a sütő belsejét. Mivel a gőz már fellazította a szennyeződéseket, sokkal könnyebb dolgod lesz.

    Mosogatógép

    Hogy a mosogatógép maga is tisztítási feladatot lát el, nem jelenti, hogy ezt a készüléket nem kell tisztán tartani. Éppen úgy igényli a takarítást, mint a mosogató vagy a zuhanyzó. Hogy se a lerakódások, se a bűz ne fenyegesse a mosogatógépet és az edényeket, a következő egyszerű lépésekkel tisztítsd meg a belsejét:

    – Egy kis tálba tölts ecetet.
    – Helyezd a tálat az üres mosogatógép legfelső rekeszére.
    – Indítsd el a leghosszabb és legforróbb programot. Ez fertőtleníti majd a gép belsejét és fellazítja a lerakódásokat.
    – Ezután már csak ki kell törölgetned. Ehhez távolítsd el belőle az összes fiókot és rekeszt.
    – A makacs szennyeződésekhez puha sörtéjű kefét használj.
    – A tisztítás utolsó lépéseként újból helyezd az ecettel és citromlével megtöltött tálat a gép belsejébe és újra indítsd el a programot

    Mikró

    Levesek, szószok, zsírpöttyök “díszítik” a gyakran használt mikró belsejét. A leghigiénikusabb megoldás az, ha minden használat után áttörlöd egyszer. De ha régebbi lerakódásokkal állsz szemben, a tisztítását akkor is gyorsan elvégezheted.

    – Egy tálba tölts vizet és tedd a mikróba.
    – Melegítsd addig, míg elkezd forrni.
    – A gőztől a szennyeződések fellazulnak, utána már könnyedén letörölgetheted őket.

    Rozsdamentes acél készülékek

    Ezeknek a tisztítása nem egyszerű, hiszen a legkisebb ujjlenyomat és folt is feltűnő rajtuk. A foltoktól függően különböző tisztítási módszereket alkalmazhatsz:

    – Vizes foltok: Forralj fel ecetet. Márts bele egy rongyot és fektesd a foltra. Hagyd hatni 30 percig. Szórj rá szódabikarbónát és dörzsöld át. Ezután töröld szárazra.
    – Ujjlenyomatok: A legjobb, ha alkoholt és puha ruhát használsz az eltávolításukhoz.
    – Fényesítés: Egy kevés citromolajat csepegtess egy puha ruhára és azzal töröld át a rozsdamentes acél felületet.

    Kenyérpirító

    Hihetetlen mennyiségű morzsát és égett kenyéradarabot tud rejteni magában, ez pedig egyáltalán nem higiénikus egy idő után. A kenyérpirító tisztítását úgy végezd, hogy először kihúzod a konnektorból, majd az eltávolítható részeit kiszeded és külön kitisztítod. Ezután a mosogató felett fordítsd fejjel lefelé a készüléket és rázz ki belőle annyi morzsát, amennyit csak tudsz. Ügyelj arra, hogy csak teljesen szárazra törölgetve dugd vissza a konnektorba.

    Szólj hozzá