Használd hozzá a főzelék saját alapanyagát!
A legegyszerűbb módszer, ami mindenféle liszttől mentes, nemcsak a fehértől, de a gluténmentes, alternatív változatoktól is. Ha a zöldség már puhára főtt, az egyharmad részét vedd ki és pépesítsd, majd öntsd vissza az edénybe. Ha nem találod elég krémesnek, néhány kanál tejföllel vagy natúr joghurttal selymesebbé teheted.
Sűrítsd burgonyával!
Ha a főzeléket nehéz lenne a saját alapanyagával sűríteni, kockázz fel 1-2 burgonyát és főzd bele a főzelékbe. A kevergetés miatt a megfőtt burgonyák széttöredeznek és szinte eltűnnek a főzelékben. Csak onnan fogod tudni, hogy benne vannak, hogy a lé sűrűbbé vált. A legjobb ezt a módszert olyan főzelékeknél alkalmazni, melyekbe eleve teszünk burgonyát, mint pl. a kelkáposzta- vagy a krumplifőzelék.
Vesd be a burgonyapelyhet!
Egyre több rajongója van a burgonyapehelynek, hiszen kifogástalanul lehet vele sűríteni a szószokat, főzelékeket. Turmixold le a főzelék egyharmadát és fokozatosan adagold hozzá a burgonyapelyhet. Forralj rajta egyet, és ha úgy látod, még nem elég sűrű, keverj bele még egy kanállal és várd meg, hogy feloldódjon és felforrjon.
Burgonya keményítő formájában is
A keményítő is alkalmas a főzelékek sűrítésére, elsősorban a burgonyakeményítőt használd erre a célra. Hideg vízben keverd el, majd egy merőkanálnyit adj hozzá a főzelék forró levéből. Így csurgasd vissza az edénybe keverés mellett.
Zabkorpa és zabpehely
Mindkettő alkalmas a liszt kiváltására a sűrítésnél. Készítsd el a habarást tejföllel, tejszínnel, joghurttal vagy krémsajttal, liszt helyett pedig zabkorpát vagy zabpelyhet tegyél hozzá. Remekül sűrítenek, de a főzelék ízén nem változtatnak, ráadásul mindkettő jóval egészségesebb, mint a liszt. A zabkorpának és a zabpehelynek is magas a hasznosanyag tartalma, valamint sok rost is található bennük, ezért a diétás étrendben is felhasználhatók.