1. A zuhanyfejen
Csavard le a zuhanyfejet és egy éjszakára áztasd ecet és víz 1:1 arányú keverékébe. Utána öblítsd le vízzel és egy varrótűvel szúrkáld ki a zuhanyfej lyukaiban megkeményedett vízkövet. Hogy a vízkő többé ne zárja el a zuhanyfej nyílásait, ezt a műveletet rendszeresen végezd el.
2. A wc-ben
Locsolj ecetet a wc-kagylóba és hagyd legalább 30 percig hatni. Ha nagyon súlyos a vízkőlerakódás, akár egész éjszakára is hagyhatod ecetben ázni a wc-kagylót. Egy szórófejes flakonból spriccelj ecetet a wc-kagyló nehezen elérhető részeire is. Mikor a vízkő felpuhult, kefe segítségével dörzsöld le, majd többször öblítsd le.
Ecet helyett kipróbálhatod a szintén magas savtartalmú kólát is. Egy liter kólát önts a wc-be, hagyd állni néhány órán át, majd kefével dörzsöld le a vízkövet.
3. A csapon
A konyhai és a fürdőszobai csap folyamatosan veszélyben vannak a vízkő miatt. Az ecet ilyenkor is segít. Önts és szórófejes flakonból spriccelj ecetet a csap minden részére. A nehezen elérhető helyeket se hagyd ki. Ezután várj néhány órát, hogy az ecet tegye a dolgát, majd töröld le és vízzel öblítsd le.
Ha az ecet szagát nem bírod, a csap végére egy félbevágott citromot is rögzíthetsz, pl. ragasztószalaggal. A citromot erősen nyomd rá a csap végére, hogy a gyümölcshúsban lévő sav le tudja marni róla a vízkövet. 30-60 perc után távolítsd el és törölgesd át.
A szódabikarbónát is felhasználhatod a csapok vízkőtelenítéséhez. 1 rész víz és 3 rész szódabikarbóna keverékével dörzsöld be alaposan a vízköves részeket és hagyd hatni 1 órán át. Utána puha ronggyal törölgesd át.
4. A fürdőkádban
A fürdőkád alján és oldalán lerakódott vízkő nagyon csúnya látvány, hiszen azt a látszatot kelti, hogy a kád piszkos. Nem is állunk messze az igazságtól, hiszen a vízkőlerakódás szennyeződéseket és kórokozókat is magába tud gyűjteni. Hogy makulátlanul tiszta legyen a kád, vesd be az ecet vízkőoldó és fertőtlenítő hatását. Papírtörlőt darabokat áztass ecetbe és tapaszd a fürdőkád falára. Miután a vízkő feloldódik, könnyel letörölheted. Ha szükséges, ismételd meg.
5. A zuhanyzóban
2 rész szódabikarbóna és 1 rész ecet keverékéből készíts sűrű pasztát. Kend be vele a zuhanytálcán látható legmakacsabb vízkő foltokat. Hagyd hatni 10 percig, majd egy durvább felületű szivaccsal erősen dörzsöld le a vízkövet. Ezt a módszert a fürdőkádnál is alkalmazhatod.
6. A vízforralóban
Nem kellenek évek ahhoz, hogy a vízkő még alapos mosogatások mellett is le tudjon rakódni a vízforraló belsejében. Használj egyenlő arányban vizet és ecetet, töltsd a forralóba és hagyd benne 1 órán át. Forrald fel, majd öntsd ki. Ha kell, ismételd meg újra.
7. A vasaló alján
A vízkő a gőzölős vasalók legnagyobb ellensége. Lerakódik a tartályában és a belsejében is, idővel teljesen tönkreteheti a gőzölős funkciót. Egyenlő arányban önts ecetet és desztillált vizet a vasaló tartályába egyharmad részéig. Kapcsold a vasalót közepes hőfokra és hagyd gőzölni addig, míg az ecetes-vizes keverék teljesen el nem párolog belőle. Ismételd meg sima desztillált vízzel, majd kapcsold ki és hagyd lehűlni. Végül egy tiszta, puha ruhával törölgesd át a vasaló talpát.
8. A mosógépben
Talán nem látod, de ha nem használsz vízlágyítót a mosásokhoz, akkor biztos, hogy a vízkő ott van a mosógépedben. Tegyél 1 bögre ecetet a mosószer helyére, majd indíts el egy normál, 30 fokos programot – természetesen ruhák nélkül. Ha gyakran mosol, ezt a praktikát akár hetente 2-szer is alkalmazhatod.
A megelőzéshez kiváló módszer, ha minden mosáshoz adsz 2 kanálnyi mosószódát is. Ettől a ruháid fehérebbek lesznek, a mosógépet pedig megóvhatod a vízkőtől.