Jeges víz, hideg kóla és társai
A hőség, izzadás okozta szomjúság ellen sokan vetnek be különböző cukros, szénsavas üdítőket, energiaitalokat – természetesen hidegen. Ezek az italok azonban sajnálatos módon csupán némi szénhidrátot adnak szervezetünknek, de nem alkalmasak az energiapótlásra vagy a hidratálásra. Ráadásul a szinte jegesre hűtött italok, bár határozottan jó érzés elfogyasztani őket, túlságosan megterhelik szervezetünket, amellett, hogy nem segíti elő a természetes hűtési folyamatokat sem.
A forró tea a hőség elleni harcban
Esősorban az arab országokban jellemző, azonban világszerte egyre inkább terjed a felfogás, miszerint a forró teák sokkal hatékonyabban védenek a kánikulában, mint a hideg italok. Az elv alapja, hogy a izzadás hűti szervezetünket, a forró italok pedig garantálják a szervezet fokozott hőleadását – így segítséget nyújtanak a kánikula elleni védelemben.
Hol az igazság?
Alapvetően ugyan a forró teák valóba képesek ideiglenesen némi enyhülést hozni, azonban legalább annyira megterhelőek a szervezet számára, mint a hideg italok. Ennek fényében a dietetikusok azt javasolják, hogy a nyári italaink elsősorban szobahőmérsékletűek legyenek, illetve amennyiben szeretjük, ihatunk különböző gyógy- és gyümölcsteákat, azonban semmiképpen se forrón fogyasszuk, várjuk meg, míg némiképp lehűl.
Amennyiben ugyanis a jéghideg, vagy kifejezetten forró italok mellett döntünk, tovább terheljünk szervezetünket, mely egyébként is megsínyli a kánikulát és a nagymértékű hőingadozásokat.
Ne olyan forrón!
A hagyományos kínai orvoslás felfogása az, hogy nagy melegben kellemesen langyos teát fogyasszunk – és az elv hatékonysága beigazolódni látszik. Ezeknek az italoknak a fogyasztása segít pótolni a folyadékveszteséget, nem terheli szervezetünket, ráadásul csökkenti a nyári meghűlés kialakulásának esélyét és az emésztőrendszeri panaszokat is.
Ha pedig igazi nyári szomjoltót keresünk, tökéletes választás lehet például a gyömbér vagy a ginkgo, melyek számos jótékony hatásuk mellett elősegítik szervezetünk hidratálását, ráadásul ízletesek, langyos hőmérsékleten is kellemesek és még egészségesek is! Az ízesítéssel azonban csínján bánjunk, ha a langyos teába több kanál cukrot teszünk, mindegy, ha a szobahőmérsékletű kólára voksolunk! Ízesítsük a teákat citromlével, szükség esetén egy kis kanál mézzel.