Belépés Regisztáció Keress bennünket Facebook-on
Kategóriák

Fahéj: Nem mindegy, hogy Cassia vagy Ceyloni

Dátum: 2021-06-15 / Írta: Budai István / Látták: /

Nem minden fahéj egyforma. Ennek az aromás, közkedvelt fűszernek több száz fajtája is van, de kereskedelmi forgalomban csak kettő kapható: a Cassia és a ceyloni fahéj. Mindkettő egészséges, de az egyik csak kis mennyiségben, mivel méreganyagot tartalmaz. Most megtudhatod, melyek a legfőbb különbségek a fahéj két fajtája között!




  • A ceyloni fahéj édesebb, lágyabb ízű, mint a Cassia, de nem ez az egyetlen különbség köztük. A Cassia nagy mennyiségben tartalmaz kumarint, egy természetes növényi összetevőt, melynek vérhígító hatása van és súlyosan károsítja a májat. Mivel a Cassia fahéj jóval nagyobb mennyiségben tartalmazza ezt a veszélyes anyagot, mint a ceyloni, érdemes megfontolni, hogy melyiket fogyasztod!

    Cassia fahéj

    Kína déli részéről származik, ezért gyakran kínai fahéjként is emlegetik. Színe sötét barnás-vöröses, íze igen erős, fűszeres, már-már csípős. Vastagabb kérge miatt megőrölni nehéz, ezért sokszor egyben használják fel, elsősorban a kínai konyha alapvető fűszernövénye. Főként Ázsiában és Amerikában fogyasztják.

    A leglényegesebb tulajdonsága azonban az, hogy nagyon sok kumarint tartalmaz. Kb. 0,04-0,08% a kumarin tartalma, ami azt jelenti, hogy egy átlagos felnőtt számára már napi 2 gramm cassia fahéj elfogyasztása is súlyos következményekkel járhat. Emiatt több európai országban már tiltólistára került.
    Amennyiben nem találod meg a csomagoláson a fahéj pontos típusát, nagy eséllyel Cassia fahéjjal van dolgod, mert a ceyloni fahéj nevét kiemelten feltüntetik a címkén.

    Ceyloni fahéj

    A fahéjnak ez a fajtája Sri Lankáról származik, a világon sehol máshol nem számít őshonosnak. Íze lágyabb, citrusosabb, színe világosabb, mint a cassia fahéjé. Könnyen őrölhető, az egész világon előszeretettel használják sütemények, tészták ízesítésére és elsősorban ezt importálják Európa országaiba. Általában a ceyloni fahéjat tartják az “igazinak”, nem meglepő, hogy jóval drágább is, mint a másik fajta.
    Mivel kumarin tartalma csupán 0,03-0,04%, ezt tartják a biztonságosabb választásnak. A ceyloni fahéj nagyobb mennyiségben is kockázat nélkül fogyasztható. Kutatások szerint nemhogy nem okoz májkárosodást, de még jó hatással is van a májra, illetve semmilyen egyéb szervben nem tesz kárt.

    Egészségre gyakorolt előnyei pedig itt még nem értek véget, hiszen hasonló összetevők is találhatók benne, mint a zöld teában és a szőlőben. Ezekről kimutatták, hogy erősítik az érfalat, védenek a szívbetegség és a rák ellen is. Ezenfelül rendelkezik kórokozóellenes hatásokkal, használható férgesség esetén, javítja az emésztést és csökkenti a vérnyomást.

    Szólj hozzá