1. Igazi tápanyagbomba
A lilahagyma tápanyagokban gazdag, alacsony kalóriatartalmú, sok vitamint és ásványi anyagot tartalmazó zöldségféle. Egy közepes méretű lilahagymában csak 44 kalória, ugyanakkor nagy mennyiségű rost található.
Egyik legfőbb tápanyaga a C-vitamin, de megtalálható benne a B6-vitamin, a folsav, a króm és a kálium is.
Kiváló kverctein és antocianin forrás – ezek az antioxidánsok óvják sejtjeinket az olyan kóros folyamatoktól, melyek többek közt a rák kialakulásához is vezetnek.
2. Immunerősítő
Különösen sok C-vitamin található a lilahagymában, amivel hozzájárul az immunrendszer egészséges működéséhez. A benne található prebiotikumok a bélrendszerben növelik a hasznos baktériumok mennyiségét, ezzel is támogatva az erős immunvédelmet. Kvercetin tartalmával a lilahagyma szintén sokat tesz az egészséges immunrendszerért, ahogyan a gyulladások csökkentéséért is. Kitűnő zöldség a meghűlés, influenza és egyéb fertőzések megelőzésére, illetve kezelésére.
3. Javítja az emésztést
A lilhagymában lévő sok rost és prebiotikum az emésztőrendszer egészségét óvja. Segít helyreállítani a hasznos baktériumok egyensúlyát a bélrendszerben, amivel nem csak az emésztési problémákat csökkenti, de hozzájárul fontos tápanyagok felszívódásának javításához is. Az egészséges bélbaktériumok szerepét összefüggésbe hozták a depresszióval, a cukorbetegséggel és a vastagbélrákkal, ezért a lilahagyma ezek kockázatának csökkentésében is fontos szerephez juthat.
4. Antibakteriális hatása van
A lilahagyma képes felvenni a harcot olyan veszélyes baktériumokkal, mint az E.coli, a Helicobacter pylori vagy a Staphylococcus aureus. Megakadályozza a baktériumok növekedését és szaporodását a szervezetben és a szájüregben is. Kiváló nemcsak a fertőzések, de fogszuvasodás, rossz lehelet, ínybetegségek megelőzésére és kezelésére is.
5. Erősíti a csontokat
Bár csonterősítés szempontjából a tejtermékeket tartják a leghatékonyabb élelmiszereknek, a hagymafélék, köztük a lilahagyma szintén sokat tehetnek azért, hogy csontjaink az idő múlásával is erősek maradjanak. Akár nyersen fogyasztjuk, akár a lilahagyma levét isszuk, a benne lévő ásványi anyagok kiválóan hasznosulnak és növelik a csontsűrűséget, ami a menopauza időszakában lévő nőknél különösen fontos. Segítségével elkerülhető a csontritkulás, megőrizhető a csontok szilárdsága.
6. Szabályozza a vércukorszintet
A lilahagyma fogyasztásával szabályozhatjuk a vércukorszintet, ami cukorbetegség és prediabétesz esetén különösen fontos. A lilahagymában lévő kvercetin mellett a kénes vegyületek szintén cukorbetegség elleni hatást fejtenek ki.
7. Elősegíti a hajnövekedést
A népi orvoslásban a lilahagymát előszeretettel használták hajnövesztésre. A kén magas koncentrációjának köszönhetően fokozza a vérkeringést a fejbőrben, ezzel serkentve növekedésre a hajhagymákat. Rendszeres használatával megelőzhető a hajhullás és növelhető a hajsűrűség. Préseld ki a levét, vidd fel a hajadra és hagyd hatni akár egész éjszakán át. Idővel nem látni fogod az új hajszálakat, a hajad pedig sokkal fényesebb lesz tőle.
8. A bőrnek is jót tesz
A lilahagymát külsőleg is alkalmazhatjuk, hogy szebbé, üdévé tegye a bőrt. Magas antioxidáns tartalmával fejti ki hatását az öregedést gyorsító szabadgyökök ellen. Kénes vegyületeivel hatékony az akné kezelésében, csökkenti a bőr felszínén a baktériumok mennyiségét és a gyulladásokat. Csak vágj le néhány szeletet, tedd az arcodra, majd 10-15 perc után meleg vízzel mosd le.