Belépés Regisztáció Keress bennünket Facebook-on
Kategóriák

Éttermi kisokos, avagy mi mit takar az étlapon?

Dátum: 2021-03-09 / Írta: Budai István / Látták: 1912 /

A konyhaművészet napjainkban óriási népszerűségnek örvend. A világ minden tájáról minden tájára eljutnak a különféle nemzetek gasztronómiai remekei, választáskor ugyancsak fel kell kötnie a gatyáját annak, aki étterembe megy, főleg, ha elegáns helyet választ.




  • De mi a helyzet a magyar konyhával? Vannak olyan gyakran használt kifejezések, amelyek értelme még mindig nem közkeletű, vagyis sokan nem tudják, hogy milyennek is képzeljenek el egy-egy ételt, amely böllér, hentes vagy vadász módra készült, vagy amelyet pékné, szakácsné vagy molnárné módjára állítottak össze számunkra. A magyar konyhabeli eltérő stílusoknak nem csak foglalkozás (vagy a szakember feleségére utaló) jelzőket adnak, vannak tulajdonneves megjelölések is (pl. Dubarry csirke), népcsoportról elnevezett (pl. rácponty), területről elnevezett (pl. bakonyi sertésborda).

    Gyűjteményünkben a szakmákról elnevezett stílusmegjelöléseket értelmezzük:

    Böllér módra:

    A böllér a disznótorokon az állat leölésével, darabolásával foglalkozó szakember, de így nevezik gyakran magát a hentest is. A böllér módra készülő ételeket valamilyen belsőséggel bolondítják meg. Ezek többnyire agyafúrt húsételek, mint májjal töltött baconbe tekert sertéscomb, vagy máj velővel stb.

    Hentes módra:

    A hentes módra készült ételek ecetes vagy savanyú uborkával készülnek, ami savanykásságával különös pikantériát kölcsönöz az ízeknek. Közismert étel a hentes tokány, amely pulyka vagy sertéscsíkokból készül és savanyú uborkát csíkoznak bele.

    Udvarmester módra:

    A sült húst a tányérra helyezés után hidegen szeletelt fűszervaj darabokkal szórják meg és így tálalják, mire elfogyasztásra kerül, a vaj megolvad és kellemesen fűszeres szafttal vonja be az amúgy szárazabb hússzeletet. Gyakori, hogy a bélszínt ilyen módon kínálják.

    Molnárné módra:

    Annyiban tér el az udvarmester vajas öntetétől, hogy a vajat forrásig hevítik, amitől kissé megbarnul, majd a forró vajba pár csepp friss citromlevet facsarnak és alaposan megsózzák. Friss petrezselymet is lehet bele darabolni. A forrós húst locsolják meg ezzel a szósszal, általában sült vagy paprikás lisztben forgatott halakat szoktak így kínálni.

    Pékné módra:

    Rendkívül népszerű ételünk a csülök pékné módra. Ahogy ennek az esetében is, a pékné módra való ételkészítésnél a húst (ez esetben csülköt) krumplival és hagymával együtt sütik készre, sütőben. Előfordul, hogy a simán sütőben összesütött ételt is úgy aposztrofálják, hogy „pékné módra készült”.

    Kertészné módra:

    A kertészné módra készült ételek, ahogy a nevéből elég logikusan következik, különféle párolt zöldségekből összeállított körettel kerülnek a tányérra.

    Erdészné módra:

    Szintén logikusan hangzik, hogy erdészné gombával kínálja az ételeit: vagy a húsételbe főzik bele, vagy a köret gombás tarhonya, illetve gombás krumpli, pirított szalonnával. A pontos meghatározás tájegységenként változik.

    Jóasszony módra:

    Ez is kétféle lehet, attól függően, hogy milyen hús a főszereplő: ha sertés vagy marhahús, akkor borsós-gombás-császárszalonnás raguval, ha hal, akkor tejszínes-gombás mártással készül.

    Szólj hozzá