Azzal a legtöbben tisztában vagyunk, hogy közvetlenül a lefekvés előtt nem jó enni, és még ha korábban is vacsorázunk, érdemes annak mennyiségét visszafogni („vacsorázz, mint egy koldus”). Az is köztudott, hogy nem érdemes zsíros, nehéz és fűszeres ételeket enni, mert ezek emésztése nagyon igénybe veszi a szervezetet és meggátolja a nyugodt pihenést.
Melyek azok az ételek, amelyek suttyomban megzavarhatják az álmunkat, úgy, hogy még nem is gondolnánk erre?
A fehérjedús ételek
Emésztésük hosszú ideig tart, különösen a húsoké. Ha mégis sikerül elaludni, a szervezetünkbe került sok fehérje megnöveli az alvási apnoé kialakulásának esélyét.
Koffein tartalmú élelmiszerek
Számos szénsavas üdítőitalnak van koffeintartalma (cola, ice tea), és a forró csoki is tartalmaz ebből a frissítő hatású vegyületből.
A legtöbb étcsokoládéban is van, így ne csodálkozzunk, ha egy szelet csokitorta vagy pár kocka késői nasi megzavarja a pihenésünket.
Alkoholtartalmú italok
Becsapós, hogy az alkohol már pár korty után is képes elálmosítani az embert, de a hosszú távú alvásminőséget mégis rossz irányba befolyásolja a fogyasztása. Különösen, ha túlzott mennyiséget veszünk magunkhoz…
Finom ízek, kellemetlen hatások
Számos étel van, amelyek nem közvetlenül okoznak álmatlanságot vagy éppen éberséget, hanem fiziológiai hatásaik akadályozzák meg a nyugodt pihenést. Ilyenek lehetnek a fűszeres vagy csípős ételek, amelyek gyomorégést okozhatnak, vagy éppen az általuk kiváltott izzadás teheti kényelmetlenné az éjszakánkat.
A felfúvó hatású ételek (káposzta, karfiol, brokkoli, bab, gomba, tojás) a puffadással teszik lehetetlenné nyugodt alvásunkat. Ha még hasmenést is előidéznek, akkor az állandó mellékhelyiség-látogatási kényszer miatt végképp lőttek az alvásnak.
A vizelethajtó ételek és italok mellett akár el is tudnánk aludni, de garantált, hogy egy-két óránként fel fogunk ébredni, hogy könnyítsünk magunkon.