Belépés Regisztáció Keress bennünket Facebook-on
Kategóriák

Egészségesek-e a konzervek?

Dátum: 2014-12-28 / Írta: Budai István / Látták: 1833 /

A konzerv ételek és alapanyagok gyors és praktikus megoldást jelentenek a konyhában, hiszen már szinte minden étel és hozzávaló kapható konzerv formájában. Ezért, és a kedvező áruk miatt ilyen elterjedt a fogyasztásuk. Nap mint nap fogyasztjuk őket, de vajon jól tesszük? Mennyire egészségesek a konzerv ételek?




  • A konzervek előnyei

    A konzerv ételek legnagyobb előnye egyértelműen az eltarthatóság, hiszen a legtöbb ilyen étel akár évekig is biztonságosan eltárolható. Míg a gyümölcsök vagy más magasabb savtartalmú ételek maximum másfél évig, a húsok, zöldségek és más alacsony savtartalmú élelmiszerek akár 2-5 évig is biztonságosan eltarthatók. Ha megfelelő körülmények között, száraz, hűvös helyen tároljuk őket, akkor rengeteg fontos, a szervezet számára nélkülözhetetlen tápanyagot is megőriznek. Ilyen tápanyagok például az A- és D-vitamin, valamint a fehérjék, ásványi anyagok, szénhidrátok és rostok.

    A konzervek hátrányai

    A készételek színe, állaga és minősége messze elmaradhat a friss alapanyagokból készült ételekétől, így nem annyira gusztusosak. A konzervgyártás során a hőre érzékeny tápanyagok és vitaminok, mint például a C-vitamin mennyisége csökken az ételben. Emellett a tartósítás következtében az étel íze megváltozhat, ezért sokkal több sót adnak egy konzerv ételhez, mint amennyit otthon használunk ételeink főzése során. A konzervek legnagyobb hátránya, hogy veszélyes toxinokat vagy akár halálos baktériumokat is tartalmazhatnak. Ugyan a konzerváláshoz szükséges hőmérséklet elég magas ahhoz, hogy a baktériumok nagy részét elpusztítsa, azonban az esetleges vegyi anyagok továbbra is veszélyt jelenthetnek.

    Ilyen toxikus anyag például a biszfenol, amelyet általában a konzerv lezárásához használnak. A biszfenol egy mesterséges vegyület, amely komolyan megváltoztathatja az ember hormonháztartását, valamint felelős lehet különböző idegrendszeri betegségek kialakulásáért, szívproblémákért vagy akár az emlőrákért is. Az esély ugyan, hogy a konzerv lezárása során a biszfenol érintkezik az étellel meglehetősen alacsony, ám az ördög sosem alszik.
    Nem lehet tehát szélsőséges választ adni arra, hogy a konzerv ételek egészségesek-e vagy sem, így az sem jelenthető ki, hogy kifejezetten káros lenne a fogyasztásuk, így érdemes mértéktartónak lennünk. A legegészségesebb természetesen, ha lehetőségeinkhez mérten többnyire friss ételeket választunk, de ha gyors megoldásra van szükség, vásároljunk jó minőségű konzerveket és használjuk fel őket még a szavatossági idő lejárta előtt!

    Szólj hozzá