Egyre több jót hallunk róla, hiszen a kutatások alaposan górcső alá vették összetevőit. Azonban ott a koffein, melyről nem sok jót lehet elmondani, főleg, hogy aki rendszeresen kávézik, az általában nem áll meg napi 1 csészénél.
Most többet megtudhatsz a kávé előnyeiről és hátrányairól, hogy eldönthesd, te kitartasz-e mellette, rászoksz-e vagy inkább örökre elfelejted!
A kávé egészségünkre gyakorolt előnyei
1. Fokozza a fizikai teljesítményt
Egy csésze kávé 1 órával edzés előtt, és a teljesítményedben 11-12%-os javulás fog bekövetkezni. A koffein ugyanis növeli az adrenalin szintjét a vérben. Az adrenalin a test “küzdj vagy menekülj” hormonja, ami segít felkészülni a fizikai igénybevételre.
2. Segíthet a fogyásban
A kávéban lévő magnézium és kálium segítenek a szervezetnek felhasználni az inzulint, szabályozzák a vércukorszintet és csökkentik az hízlaló falatok utáni sóvárgást. Ezenkívül segít a zsírsejtek lebontásában és arra ösztönzi a testet, hogy a zsírt raktározás helyett üzemanyagként használja fel.
3. Segít, hogy jobban tudj koncentrálni és éberebb legyél
A kávé nemcsak fizikailag javítja a teljesítményt, de mentálisan is frissít. Ha úgy érzed, napközben elfáradtál a sok feladattól, egy csésze fekete rövid időn belül új lendületet tud adni a folytatáshoz.
4. Csökkenti az elhalálozás esélyét
Tanulmányok kimutatták, hogy akik rendszeresen kávéznak, azoknál az idő előtti elhalálozás esélye 25%-kal kisebb azokhoz képest, akik nem isznak kávét.
5. Csökkenti a rák kockázatát
Egy kutatás szerint a kávé 20%-kal csökkentheti a prosztatarák kialakulásának esélyét, nőknél pedig 25%-kal a méhtestrák kockázatát. A vizsgálatban résztvevők napi 4 csésze kávét ittak meg. A kávé segítheti a bazális sejt karcinóma, a leggyakoribb bőrrák típus megelőzését is.
6. Csökkenti a stroke valószínűségét
Mértékletes (napi 2-4 csésze) fogyasztás mellett a kávénak kimutatták a stroke kockázatát csökkentő tulajdonságát is.
7. Kisebb eséllyel alakul ki Parkinson-kór
Az eddigi vizsgálatok szerint a rendszeres kávéfogyasztás akár 25%-kal is képes csökkenteni a Parkinson-kór kockázatát. Bizonyított tény, hogy a koffein aktivitást vált ki az agynak azon területén, amit a Parkinson-kór érint.
8. Védi a testet az oxidatív stressztől
Mivel a kávénak magas az antioxidáns tartalma, fokozott védelmet nyújt az oxidatív stresszel szemben. Ezzel lassítja az öregedés folyamatát és csökkenti az idős korral együttjáró betegségek esélyét.
9. Csökkentheti 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának esélyét
A koffein csökkenti az inzulin érzékenységet. Egy tanulmány szerint minden egyes csésze kávé – lehet koffeinmentes is – 7%-kal csökkenti a cukorbetegség kialakulásának valószínűségét.
10. Védi az agyat
Magas koffeintartalmával csökkenti az Alzheimer-kór kockázatát, emellett jótékonyan késlelteti az időskori demencia megjelenését.
11. Javítja a kedélyállapotot
A koffein stimulálja az idegrendszert és serkenti azoknak a neurotranszmittereknek a képződését, melyek javítják a kedélyállapotot, mint a szerotonin, a dopamin és a noradrenalin. A kutatások szerint napi 2 bögre kávé 50%-kal csökkenti az öngyilkosság valószínűségét.
A kávé lehetséges káros hatásai
1. Álmatlanságot és nyugtalanságot okozhat
A koffeinnek vannak jó tulajdonságai, de ez éppen nem azok közül való. A koffeinből az ajánlott napi maximális mennyiség 400 mg, ez kb. 4 csésze kávét jelent. Ha ezt túlléped vagy késő este kávézol, a koffein ébren tart, nyugtalanná tesz, heves szívdobogást okoz. Mivel ilyenkor már pihenni szeretnél, ez könnyen szorongásba fordulhat át.
2. Növeli a csontritkulás kockázatát
A kávé vízhajtó hatással rendelkezik. A vizelettel pedig sok kalcium is távozik a szervezetből, ami létfontosságú tápanyag a csontok számára. Ha a kávézásról lemondani nem tudsz, ügyelj arra, hogy az étrendeden keresztül ellensúlyozd a koffein kalcium-ellenes hatását.
3. Ráncosabb lehet tőle a bőr
Ez is a vízhajtó hatásra vezethető vissza. Mivel a kávézás miatt több vizelet ürül ki a testből, nagyobb lesz folyadékveszteségünk. Ennek a bőrön szemmel látható nyomai is lesznek, mégpedig ráncok formájában. Kávézás mellett ügyelj arra, hogy még több vizet igyál.
4. Növeli a gyomorsav mennyiségét
A kávé hozzájárul a gyomorsav fokozottabb termelődéséhez. Ez gyomorégést okoz, idővel a gyomorfalat is károsíthatja. A rossz hír, hogy ez a koffeinmentes kávéra is vonatkozik, hiszen nem a koffein itt a ludas, hanem a kávé savas mivolta. A jó hír pedig, hogy ha kávézás előtt eszel valamit, ezt a hatást nagyban mérsékelheted.
5. Felboríthatja a hormonegyensúlyt
A kávé hatására több kortizol termelődik a mellékvesékben. Ha túl sokat kávézol, idővel a mellékvesék kimerülhetnek, ami sok súlyos problémát von maga után, pl. a női nemi hormonok egyensúlyának felborulását. A rendszeresen kávézó nőknél nem ritka, hogy szervezetükben túl kevés ösztrogén és túl sok progeszteron termelődik. A kávét tehát ne vidd túlzásba és mellette étkezz egészségesebben, hogy az esetleges káros hatásokat ellensúlyozni tudd.