Jótékony hatásai
Természetes vírus- és baktériumölő
A tormáról a legújabb kutatások megállapították, hogy az egyik leghatékonyabb növény a baktériumok és vírusok ellen. Antibiotikus hatásait húgyúti fertőzések ellen is felhasználhatjuk, de hatékony E.coli és Staphilococcus esetén is. Légúti fertőzéseknél a reszelt torma illóolaját is elég belélegezni ahhoz, hogy a tünetek enyhüljenek.
Hat a gyulladások ellen
Gyulladáscsökkentő hatásait már a kínai orvoslás is ismerte. Szerte a testben bevethetjük ezt a tulajdonságát, legyen szó torokgyulladásról, vesegyulladásról vagy az ízületek fájdalmas gyulladásairól.
Jót tesz nátha és köhögés esetén
A megfázásos időszakban a torma lehet az egyik legnagyobb segítség a családban. Nemcsak a megelőzésben hasznos, de kórokozóellenes, gyulladáscsökkentő és légutakat tisztító hatásaival enyhíti a tüneteket és elősegíti a teljes gyógyulást. Kitűnő köhögéscsillapító, hatékony hörghurutos betegségek esetén is, tisztítja a nyálkahártyát és fokozza a vérellátását.
Segíti az emésztést
Támogatja a máj működését és fokozza az epetermelést, ami kulcsfontosságú az egészséges emésztéshez. Segíti a szervezetet megszabadulni a lerakódott méreganyagoktól, kiváló méregtelenítő hatással rendelkezik. A benne található enzimek támogatják az emésztést, megelőzik a puffadást.
Erősíti az immunrendszert
Rengeteg benne az antioxidáns, ezért a torma igen hasznos az immunrendszer számára. Magas C-vitamin tartalmával is fokozza a szervezet saját védekezőképességét, növeli a fehérvérsejtek számát és aktivitását a kórokozók ellen.
Társ a fogyásban
Magas a rosttartalma, kevés kalória található benne, viszont tele van fontos tápanyagokkal. Az unalmas fogyókúrás étrendet érdemes feldobni izgalmas ízével!
Így használd fel!
A tormát a 16. századig elsősorban gyógyászati értékei miatt használták. Fogyasztása az 1500-as évek végén vált elterjedté, akkor a németeknél már közkedvelt zöldség volt húsok és halak mellé. Valódi népszerűséget a 19. század végén, Angliában szerzett magának, mikor először készítették el krém formájában. Innentől sikere megállíthatatlan volt és ma is leginkább ebben a formában fogyasztják. De a torma jóval sokoldalúbb ennél.
A tormát sokan kifejezetten csípőssége miatt kedvelik. Ez azonban hamar elillan a friss zöldségből, viszont az ecet segíthet megőrizni. Ez az oka annak, hogy a torma és az ecet szinte mindig kéz a kézben járnak. A lereszelt tormát tekinthetjük csípős, aromás fűszernek is. Adhatjuk húsok mellé, keverhetjük mártásokba, szószokba, a salátaöntetet is izgalmasabbá tehetjük vele. Enyhén csípős ízt adhatunk vele krémleveseknek, elhagyhatatlan alapanyag a hidegtálak készítésénél.
Ha igazi különlegességre vágy, a tomrabort is elkészítheted! Szárítva és porrá őrölve pedig fűszerként használhatod a tormaport. A mézes torma nemcsak finom csemege húsok mellé vagy salátákhoz, de gyógyír is torokgyulladás esetén.