Így hat az egészségünkre!
1. Óvja a gyomrot és segíti az emésztést.
A bazsalikom hatóanyagai növelik a gyomorsav és a gyomornyálka termelődését, ezzel segítenek a fekély megelőzésében és kezelésében. A gyomorfekélyre szedett gyógyszereknek komoly mellékhatásai vannak, ezért a bazsalikom jó alternatívájuk lehet. Hagyományosan használják puffadás és vizesedés ellen, gyomorgörcsök, de még bélrendszeri parazitafertőzés esetén is.
2. Gyulladáscsökkentő hatása van
A bazsalikomban intenzíven ható illóolajok vannak, melyek csökkentik a számtalan betegség – pl. szívbetegség, reumás ízületi gyulladás, bélrendszeri gyulladások – kiindulási alapját adó gyulladásokat. Ezeknek a betegségeknek a kockázatát csökkenthetjük, ha rendszeresen eszünk bazsalikomot, akár friss, akár szárított formában. Láz, torokfájás, influenza esetén még inkább érdemes csipegetni belőle.
3. Véd a baktériumoktól
Baktériumölő és kórokozó-ellenes hatásokkal rendelkezik, melyekkel még olyan, gyógyszerekkel szemben rezisztens kórokozókkal is le tud számolni, mint pl. az E.coli. Hatékonyságát kísérletek bizonyították penészgomba és Candida gombafertőzés ellen is.
4. Stressz ellen adaptogénként működik
Természetes adaptogénként lép működésbe, hogy segítsen a szervezetnek alkalmazkodni a stresszhatásokhoz és segítsen neki feldolgozni ezeket. A bazsalikomnak fontos szerepe van a depresszió és a szorongás legyőzésében is, köszönhetően annak, hogy stimulálja az örömérzetért felelős hormonokat szabályzó neurotranszmittereket. Gyulladásgátló és immunerősítő hatásaival is támogatja a stressz legyőzését.
5. Támogatja a szív és a keringési rendszer egészségét
Gyulladáscsökkentő és antioxidáns összetevői hatékonyan támogatják az izmokat az erek megfelelő összehúzódásához és elernyedéséhez. A bazsalikom jótékonyan hat a vérnyomásra és megakadályozza a plakkok kialakulását, ezzel pedig az erek elzáródását.
6. Jót tesz a májnak
A bazsalikom segíti a máj jobb működését és a szervezet méregtelenítését. A máj az egyik legfontosabb szervünk, melynek alapvető szerepe van az anyagcserében. A bazsalikom megakadályozza a májban a zsíros lerakódások kialakulását, ezzel is elejét veszi a májbetegségeknek.
7. Cukorbetegeknek is előnyös
Akinek 2-es típusú cukorbetegsége van, az bátran használja a bazsalikom bármely részét a vércukorszint csökkentéséhez. Kísérletek eredménye szerint a bazsalikommal megelőzhetők a cukorbetegségnek olyan tünetei, mint az elhízás, az inzulin rezisztencia, a magas koleszterinszint és a magas vérnyomás.
8. Csökkenti a koleszterinszintet
A bazsalikom csökkenti a káros és növeli a hasznos koleszterin mennyiségét a vérben. A stressz által generált koleszterinszint növekedés ellen is hatásos. Kutatások eredményei azt mutatják, hogy a vesében, a májban és a szívben is kevesebb lesz a káros koleszterin a bazsalikom fogyasztását követően.
9. Használható afrodiziákumként is
Természetes afrodiziákus hatását már az ajurvédikus orvoslásban is felhasználták. Évszázadokon át a bazsalikom volt a szerelem jelképe, mivel úgy tartották, növeli a szexuális teljesítményt és a nemi vágyat. Ennek pedig tudományos alapja is van, hiszen vérkeringést javító, energiát fokozó és gyulladást csökkentő hatása bizonyított.
Így használd fel!
1. A gyomor megnyugtatására
Az olaszok tudhatna valamit, hiszen szinte egyik ételükből sem hiányozhat a bazsalikom. Ha úgy érzed, nem jó a gyomrod, fél teáskanál szárított vagy friss bazsalikomot tégy egy pohár vízbe és idd meg. A gyomrod megkönnyebbül és nem fogod magad kellemetlenül érezni, ha túl sokat ettél.
2. Köhögésre, megfázásra
Ha van otthon, akkor rágcsálj friss bazsalikom levelet a köhögés enyhítésére, de szárított bazsalikomból is készíthetsz tehát, amit lassan kortyolgass vagy gargalizálj vele.
3. Fejfájásra
A bazsalikomos gőzölés segíthete a fejfájás csillapításában. 1 evőkanál szárított bazsalikomot tégy 2 bögre forrásban lévő vízbe. Hajolj az edény fölé, a fejedet takard le közben egy törölközővel és gőzölj 5-10 percig vagy amíg a fejfájás nem enyhül.
4. Csípésekre
Ha megcsíp egy rovar, rágcsálj el egy bazsalikom levelet vagy törd össze és tedd közvetlenül a csípésre. Segít a fájdalomcsökkentésben és a méreganyag kivezetésében.
5. Vércukorszint csökkentésére
A bazsalikom rendszeres fogyasztása jótékonyan szabályozza a vércukorszintet, de alkalmanként is bevethető erre a célra, ha teaként isszuk.
6. Stressz csökkentésére
Főzzünk 2 bögre, erős teát a bazsalikomból és öntsük hozzá a fürdővízhez. Ebben relaxáljunk, hogy az idegeink megnyugodjanak.
7. Tisztítószerként
Mivel a bazsalikom nagyon jó a baktériumok és a penész ellen, érdemes belőle fertőtlenítő hatású tisztítószert készíteni. Ehhez bazsalikom illóolajra, ecetre és vízre van csupán szükség.
8. Hajápoláshoz
A bazsalikom segíti a haj növekedését, és táplálja a hajszálakat a benne lévő A- és C-vitaminnal, flavonoidokkal, polifenolokkal. Hajmosás után öblítsük le a hajunkat ecetből és bazsalikomból készült szerrel, amit elkészítés után 2-4 hétig hagyjunk érlelődni sötét, hűvös helyen. Mindennap rázzuk fel! Használat előtt szűrjük át, nem muszáj kiöblíteni.
9. Pattanás ellen
A bőrön lévő baktériumokat is hatékonyan pusztíthatjuk a bazsalikommal, ráadásul a piros duzzanatot is csökkenthetjük vele. Készítsünk friss levelekből pasztát és ezt vigyük fel a pattanásra.