Belépés Regisztáció Keress bennünket Facebook-on
Kategóriák

Az indiánok csodanövénye – a stevia

Dátum: 2021-03-05 / Írta: Budai István / Látták: /

Magyarul jázminpakóca a neve ennek a Dél-Amerikából származó növénynek, amelyet gyógy- és fűszernövényként is meghatározhatunk. Világszerte nagyon ellentmondásos volt kezdetben a megítélése, hiszen igen erőteljes édes ízével a cukor egyik egészséges alternatívája.




  • Napjainkra azonban olyannyira elfogadták már a nagy gyártók is, hogy nem csak stevia-tartalmú édesítőszereket, hanem belőle készült rágókat, édességeket és üdítőitalokat is forgalmaznak.

    A stevia mint cukorpótló

    Levelei 30-szor édesebbek a cukorrépánál, a belőlük készült kivonat viszont akár 300-szor erősebb édesítő hatást tudhat magáénak. Édes íze lassabban alakul ki és tovább tart mint a cukoré, nincs mellékíze, csak akkor érezhetünk utóízként kesernyéset, ha nagy mennyiségben fogyasztjuk.

    A stevia kivonata nagyszerűen alkalmazható főzéshez is, mert a melegítés során nem bomlanak el az édes ízt okozó vegyületei.

    A stevia feltűnése a modern táplálkozásban azért is óriási jelentőségű, mert az ipari gyártók által kínált cukor-alternatívák rendkívül károsak az egészségre, és bár a legtöbben fogyni vágyók alkalmazzák ezeket, megfigyelések igazolják, hogy maguk ezek az édesítőszerek is hozzájárulhatnak az elhízáshoz.

    A stevia levele és kivonata sem tartalmaz kalóriát, ugyanakkor számos olyan ásványi anyagot igen, amire a szervezetünknek nagy szüksége van (vas, magnézium, kálium, cink, mangán, kobalt, foszfor, cézium).

    A stevia a vércukorszintet nem befolyásolja (sőt, egyes megfigyelések szerint növeli a glükóz-toleranciát), viszont jó hatással van a hasnyálmirigyre, emiatt a fogyasztása a cukorbetegek számára kifejezetten előnyös.

    Mindenki számára fontos információ, hogy a stevia – a cukorral ellentétben – nem okoz fogszuvasodást (és még számos más romboló hatást a szervezetben, amit a cukornak tulajdonítanak). Sőt a száj higiéniájának fenntartásához kifejezetten hozzájárul, hiszen elpusztítja a nyálkahártyán található és nem odavaló baktériumokat. Gyógyítja a száj nyálkahártyáján keletkezett gyulladásokat, sebeket és az ezeken kialakult fertőzéseket és fekélyeket.

     

    A stevia mint gyógynövény

    A steviának számos pozitív hatása van a testünkre, csökkenti a „rossz” koleszterin szintjét a vérben, ezáltal megelőzi az érelmeszesedést és hozzájárulhat a vérnyomásproblémák kialakulásának megelőzéséhez.

    Javítja a vérkeringést (különös tekintettel a periférikus és mikrokeringésre), és az egyes szöveteink vérellátását, ennek több kellemes következménye is van: gyorsítja a sebgyógyulást, javítja a sejtek oxigéncseréjét, megelőzi az öregedést, növeli az emésztőrendszer hatékonyságát.

    Immunerősítő és méregtelenítős hatása megerősíti a szervezetünket, fertőtlenítő hatása kiváló pl. a megfázás vagy más vírusos megbetegedések esetén. Fokozza a belső elválasztású mirigyek munkáját, és erősíti a húgyutakat.

    Külsőleg sebek gyógyítására használták, amelyre fertőtlenítő és vérellátás-javító tulajdonságai miatt hivatott. Kozmetikai szerekben is alkalmazzák.

    A védekezőrendszerünkre gyakorolt jó hatás, és szervezetünk táplálása révén jó hatással lehet az allergiások tüneteire is.

    Számos diétában megállja a helyét, nem csak a fogyókúrákban a kalóriamentessége miatt, hanem pl. a Paleolit étrendben is, amely a cukorfogyasztást nem javasolja.

    Lúgosító hatása miatt a lúgosító étrendnek is oszlopos tagja lehet. Májvédő és méregtelenítő hatása miatt méregtelenítő diétáknak is kiváló eleme.

    A stevia mint zöld növény

    Az őszirózsafélék családjába tartozó évelő növény hazákban is megél, így bátran tarthatjuk fűszernövényként otthon is. Tavasztól őszig szereti a szabad földet is, de télen be kell hozni, mert a fagyot nem tűri. Jó hír, hogy kártevője hazánkban nincs.

    A növény leveleit le kell forrázni, és az így kapott „szirupot” alkalmazhatjuk édesítésre. 2 dl vízhez egy evőkanál szárított levél szükséges, az ételeinkbe való adagolást azonban ki kell tapasztalni.

    A forrázatot hűtőben kell tartani és nem érdemes belőle túlságosan sokat csinálni – bár említettük a növény fertőtlenítő hatását – hosszú tárolás során a folyadék „megbuggyanhat”.

    Szólj hozzá