Belépés Regisztáció Keress bennünket Facebook-on
Kategóriák

Az édesburgonya egészségesebb, mint a hagyományos?

Dátum: 2021-03-26 / Írta: Budai István / Látták: /

A burgonya a világon az egyik legkedveltebb zöldségféle. Megannyi formában készítjük és fogyasztjuk, finom önmagában és alapanyaga számos más ételnek. Az utóbbi években azonban a hagyományos burgonya versenytársra talált. Az édesburgonya egyre több rajongót szerez magának, egyrészt édeskés íze, másrészt egészségesebbnek vélt tulajdonságai miatt. Ízükben és kinézetükben is különböznek egymástól, de valóban egészségesebb az édesburgonya, mint a hagyományos?




  • Mindkettő része lehet az egészséges étrendnek, ha megfelelő formában és mennyiségben fogyasztod. Bár tulajdonságaikban és tápanyag összetételükben vannak számottevő különbségek, van köztük hasonlóság is. A hagyományos és az édesburgonya nagyjából azonos mennyiségben tartalmaz szénhidrátokat, kalóriát és fehérjét. Ezenkívül mindkettő kiváló forrása a B6-vitaminnak, a magnéziumnak és a káliumnak.

    Nézzük a köztük lévő különbségeket!

    Az édesburgonyának jóval magasabb az antioxidáns tartalma

    Talán ez a legszembetűnőbb különbség a kettő között, hiszen az édesburgonya narancsos színét a magas béta-karotin tartalom adja. Ez az összetevő pedig egy igen hatékony antioxidáns, ami a kutatások szerint 17%-kal képes csökkenteni a korai halálozás esélyét. A béta-karotinból a szervezet A-vitamint állít elő, ami fontos a csontok, a bőr és a szem egészsége szempontjából is. Ezenkívül sejtvédő antioxidánsként is meghatározó szerepet tölt be a szervezetben. Az antioxidánsok csökkentik az olyan betegségek kockázatát, mint a rák, az Alzheimer-kór vagy a szívbetegségek.

    Az édesburgonyának alacsonyabb a glikémiás indexe

    Egy fontos terület, ahol a hagyományos és az édesburgonya közti különbség megfigyelhető, az a glikémiás index. A skála 0-tól 100-ig jelzi, hogy egy adott étel vagy élelmiszer milyen gyorsan emeli meg a vércukorszintet. A főtt burgonya glikémiás indexe 78 körül van, ami magasnak számít, míg a főtt édesburgonyáé a közepes tartományba esik, 63 körüli. Ez azt jelenti, hogy az édesburgonya a szervezetben lassabban bomlik le cukrokra és lassabban emeli a vércukorszintet. Ez nemcsak a cukorbetegek számára fontos, de azoknak is, akik odafigyelnek a súlyukra, hiszen a vércukorszint szabályozásával a testsúlyt is könnyebb kontroll alatt tartani.

    Melyik a jobb?

    Nem lehet köztük egyértelműen győztest hirdetni. Az édesburgonya és a hagyományos burgonya csatájáról elmondhatjuk, hogy mindegyiknek megvannak a maga előnyei és hátrányai – pl. az édesburgonyának jóval magasabb a cukortartalma és kevesebb fehérje található benne -, éppen ezért mindegyikükre igaz, hogy érdemes őket mértékkel fogyasztani. A legjobb, ha egyik sem szorítja ki a másikat az étrendünkből. Készítsd őket főve, tepsiben sütve vagy párolva, hogy mindkettő megőrizze tápanyagtartalmát. Az olajban sütés viszont mind a hagyományos, mind az édesburgonyát megfosztja egészséges tulajdonságaitól.

    Szólj hozzá