Mindkettő része lehet az egészséges étrendnek, ha megfelelő formában és mennyiségben fogyasztod. Bár tulajdonságaikban és tápanyag összetételükben vannak számottevő különbségek, van köztük hasonlóság is. A hagyományos és az édesburgonya nagyjából azonos mennyiségben tartalmaz szénhidrátokat, kalóriát és fehérjét. Ezenkívül mindkettő kiváló forrása a B6-vitaminnak, a magnéziumnak és a káliumnak.
Nézzük a köztük lévő különbségeket!
Az édesburgonyának jóval magasabb az antioxidáns tartalma
Talán ez a legszembetűnőbb különbség a kettő között, hiszen az édesburgonya narancsos színét a magas béta-karotin tartalom adja. Ez az összetevő pedig egy igen hatékony antioxidáns, ami a kutatások szerint 17%-kal képes csökkenteni a korai halálozás esélyét. A béta-karotinból a szervezet A-vitamint állít elő, ami fontos a csontok, a bőr és a szem egészsége szempontjából is. Ezenkívül sejtvédő antioxidánsként is meghatározó szerepet tölt be a szervezetben. Az antioxidánsok csökkentik az olyan betegségek kockázatát, mint a rák, az Alzheimer-kór vagy a szívbetegségek.
Az édesburgonyának alacsonyabb a glikémiás indexe
Egy fontos terület, ahol a hagyományos és az édesburgonya közti különbség megfigyelhető, az a glikémiás index. A skála 0-tól 100-ig jelzi, hogy egy adott étel vagy élelmiszer milyen gyorsan emeli meg a vércukorszintet. A főtt burgonya glikémiás indexe 78 körül van, ami magasnak számít, míg a főtt édesburgonyáé a közepes tartományba esik, 63 körüli. Ez azt jelenti, hogy az édesburgonya a szervezetben lassabban bomlik le cukrokra és lassabban emeli a vércukorszintet. Ez nemcsak a cukorbetegek számára fontos, de azoknak is, akik odafigyelnek a súlyukra, hiszen a vércukorszint szabályozásával a testsúlyt is könnyebb kontroll alatt tartani.
Melyik a jobb?
Nem lehet köztük egyértelműen győztest hirdetni. Az édesburgonya és a hagyományos burgonya csatájáról elmondhatjuk, hogy mindegyiknek megvannak a maga előnyei és hátrányai – pl. az édesburgonyának jóval magasabb a cukortartalma és kevesebb fehérje található benne -, éppen ezért mindegyikükre igaz, hogy érdemes őket mértékkel fogyasztani. A legjobb, ha egyik sem szorítja ki a másikat az étrendünkből. Készítsd őket főve, tepsiben sütve vagy párolva, hogy mindkettő megőrizze tápanyagtartalmát. Az olajban sütés viszont mind a hagyományos, mind az édesburgonyát megfosztja egészséges tulajdonságaitól.