Az alvászavar veszélyei
Volt egy felmérés melynek célja az volt, hogy kiderítsék, hogy szükség van-e az álmokra. Egy több főből álló csoport alvását vizsgálták, és amikor elaludtak, álmodni kezdtek, folyamatosan megzavarták őket.Az első éjszaka után a csoport némi fáradtságról számolt be. A második éjszaka után már többen zavarodottan viselkedtek, nehezen tudtak gondolkozni. A harmadik éjszaka után olyan viselkedésbeli elváltozások jelentkeztek az alanyok esetében, hogy a kísérletet le kellett állítani, mert nem merték a testi épségüket kockáztatni!
Ezért komoly veszélyt jelent az alvászavar, mert igazából elsősorban nem a testünknek van szüksége alvásra, hanem az agyunknak, ami ha nem kapja meg a megfelelő minőségű kikapcsolást hosszabb időn keresztül, akkor annak komoly, következményei lehetnek, mentális zavarokhoz hasonló tüneteket, például hallucinációt – extrém esetben akár halált is okozhat.
Az alvás lényeges a tudás rögzülésében, a neuronok kisütik a legutóbb használt ideg-útvonalakat a mély alvás során, hogy a nap során kapott stimulusokat rendszerezzék, azaz alvás közben agyunk feldolgozza az ébrenlét során szerzett információkat és eltárolja a mélyebb nyomot hagyó emlékeket, a kevésbé fontosakat pedig „törli”. Az alvászavar és a kialvatlanság rontja az ember teljesítőképességét és csökkenti az immunrendszer védekező képességét!
Az alvás szabályosan ismétlődő, körülbelül másfél órás ciklusokból áll. A szakaszokra, a fejre helyezett elektródokból érzékelt elektromos jelekből (EEG) lehet következtetni. Másik lehetőség, amivel az alvást vizsgálhatjuk, a szemgolyók mozgásának alvás alatti figyelése. A lassú szemmozgások non-rapid eye movements (NREM) elalváskor észlelhetők és az alvásidő 70-80 százalékában ez jellemző, a gyors szemmozgás, azaz a rapid eye movements (REM) a nyugodt alvás időszakában jön elő.
Ezek alapján az alvás következő fázisait különböztetjük meg:szendergés, felületes alvás, mély alvásba való átmenet, mély alvás, és a REM fázisok. Ha az alvási periódusok ritmusa megváltozik, vagy egyes fázisok kimaradnak, akkor beszélhetünk alvászavarról, amit sajnos gyakran szintetikus, altató hatású gyógyszerekkel kezelnek.
Alvászavar: az altató gyógyszer miért nem tökéletes megoldás?
Az egészséges alváshoz elengedhetetlen a triptofán nevű aminosav, amiből szerotonin molekula képződik, utána a tobozmirigyben melatonin nevezetű álomhormon. Ha stresszesek vagyunk, ez az anyag a gyomrunkban megsemmisülhet. Ez szintén hozzájárul az alvászavar kialakulásához, amin az altató gyógyszerek egyszerűen nem tudnak segíteni. A melatonin kialakulásának feltétele, hogy elegendő mennyiségű C és B6-vitamin álljon szervezetünk rendelkezésére.
Alvászavar és a természetes altató hatóanyagok
Az alvászavar leküzdésében, és a mély alvás elérésében segítenek az évszázadok óta bevált növények, melyeknek kiváló altató hatást tulajdonítanak. A zsálya, citromfű, kakukkfű, alma és spirulina növényeket lefekvés előtt fogyasztva segítik az elalvást és a nyugodt, pihentető alvást.
Zsálya
A zsálya képes megnyugtatni, megtisztítani a szervezetet illóolajaival segíti a légutakat az öntisztításban elősegítve ezzel a nyugodt alvást. A levelek forrázata illóolaj- és cseranyag-tartalmuknál fogva fertőtlenítő, baktériumölő, gyulladás gátló, altató hatású. Fogyasztás közben a fogak, a száj és torok fertőtlenítésével segíti elő a száj steril érzését, aminek köszönhetően alvás közben tiszta szájjal alhatunk és elkerülhetjük a reggeli kellemetlen szájszagot. A zsálya gazdag flavonidokban, amik nagyon hatékony görcsoldó és altató hatásúak.
Citromfű
A citromfű segít a szorongás leküzdésében, kiváló altató hatást tulajdonítanak neki, illóolaja ideg- szív- és görcsoldó. Gyakran alkalmazzák fejfájás, álmatlanság, alvászavarok esetén altatóként. Enyhíti az idegességet, így szerepe van a depresszió oldásában és segíti a gyors elalvást.
Gyomorrontás, gyomorsavtúltengés, hányinger, puffadások idején is jó a citromfű, javítja az emésztést, ezáltal is segíti a nyugodt alvást.
Kakukkfű
A kakukkfű hatóanyag-tartalma jelentősen felülmúlja a nálunk vadon is előforduló mezei kakukkfűjét. Illóolajának, több mint harminc összetevője közül a legfontosabb a timol, ez adja a növény jellegzetes illatát. A timol a baktériumok, a gombák fejlődését gátolja és elpusztítja, ezért kiváló köhögés ellen is. A kakukkfű harmonizálja a szellemet, altató, görcsoldó, köhögéscsillapító hatású, segíti a gyomor működését, mentális kikapcsolódást és pihentető alvást nyújt.
Alma
Az alma a benne lévő ásványoknak köszönhetően nagyon jó hatással van este fogyasztva az emésztőrendszerre.