Belépés Regisztáció Keress bennünket Facebook-on
Kategóriák

A tökéletes steak titka  

Dátum: 2014-06-11 / Írta: Budai István / Látták: 4334 /

Érdekes, hogy a világon szinte bárkit megkérdezünk, tudni fogja (vagy tudni véli), hogy mi az a steak, pedig ilyen sokféle húsból, ilyen sokféle formátumban és recept alapján kevés ételt készítenek. Ha az elkészítés módjait tekintjük, szinte nem is lehetnénk benne biztosak, hogy mindezek ugyanahhoz az ételhez (vagy ugyanazon néven említett ételhez) vezetnek.




  • Mi is az a steak?

    Ha nagyon szeretnénk általánosságban megfogalmazni, hogy mi az a steak, legfeljebb annyit tudnánk mondani, hogy sült hús (ebből ered a neve is steik, azaz norvégul sült hús), hiszen innentől kezdve a jellemzők elágaznak.

    Milyen húsból készül? Eredetileg kizárólag marhahúsból késztették, ma már nem lepődünk meg, ha bárány, disznó, cápa vagy tonhal steaket kínál számunkra egy-egy étterem. Az alapanyag területén azt érdemes leszögezni, hogy a minősége kulcsfontosságú a végeredmény szempontjából.

    Bélszínt, hátszínt vagy vesepecsenyét válasszunk (az egyik változata T-bone steakből készül, amely a T alakú csont két oldalán a bélszínt és a hátszínt is tartalmazza). Törekedjünk arra, hogy zsenge húst válasszunk, amely zsírszövettel egyenletesen átszőtt. A legalkalmasabb húsok olyan gyorsan növő marhafajták részei, amelyek még zsenge húsminőségben érik el a megfelelő méretet.

    Vannak receptek, amelyek előírják a hús bepácolását, akár napokkal a sütés előtt, de van, aki pácolás nélkül készíti. A steaket általában olajban szokták pácolni, amelybe szárított vagy éppen friss fűszereket dobtak. Van aki még a sózást sem javasolja, nehogy túlságosan kiengedje a hús a levét.

    Van, aki egyben süti egy nagyobb darab húst (kb. 1 kg), van aki kisebb darabot süt egyben, és van, aki 2-3 cm-es vastagságú szeletekből készíti a mennyei ételt.

    Eltérőek a vélemények a sütés eszközét tekintve is, hiszen van aki serpenyőben kezdi, majd sütőben fejezi be (esetleg kétszer is váltogatja), grillezi stb.

    Az átsütés tekintetében számos különféle változat létezik, az alapok: blue – csak egy vékony sült kéreg van a hús körül, a belseje még át sem melegedett, rare – félig átsült hús, amelynek a közepén van egy nyers rész, medium – közepesen átsütve, welldone – teljesen átsütve.

    A tökéletes steak titka(i)

    A steak nagyon érzékeny étel, amelynek az íze mellett az állaga is nagyon fontos szempont. Így elengedhetetlen, hogy ne legyen száraz, rágós, megtartsa a szaftját, ugyanakkor kellemesen pirult külső réteggel fokozza az ízorgiát.

    Az egyik legfőbb titok a hús fajtájának kiválasztása. Minél jobb minőségű, annál finomabb végeredményre számíthatunk. Skót, francia, argentin húsmarha-részeket javasolunk.

    A második nagy trükk a sütés metodikájában van. A serpenyőben, nagyon magas hőmérsékleten történő elősütés azt szolgálja, hogy a húsdarab külső szövetei összeránduljanak és így a későbbiekben se engedjék ki a levét. Ez a trükk minden esetben javasolt, ezután, második lépésben következhet a párolás. A második szakaszt végezhetjük ugyanabban a serpenyőben, vagy ugyanazon a grillen, csak jóval alacsonyabb hőmérsékleten, vagy az elősütés után serpenyőbe dughatjuk a húst.

    A tökéletesség előfeltételei közé tartozhat a pácolás is, amelynek feladata nem csak az ízesítés, hanem a hús porhanyósabbá tétele is. A szárított fűszereket érdemes kissé beledörzsölni a húsba, majd ezután annyi olajjal felöntetni, hogy ellepje azt. Népszerű a mustáros pácolás is, amelynek során vastagon bekenjük a hússzeleteket, majd légmentesen lezárva tartjuk néhány napig.

    Szólj hozzá