Belépés Regisztáció Keress bennünket Facebook-on
Kategóriák

A tökéletes piskótatekercs titka – Ezentúl Te is így csinálod!

Dátum: 2018-07-11 / Írta: Budai István / Látták: 57901 /

A piskóta a hagyományos magyar desszertek alfája és omegája, a legtöbb süteményünk alapját képezi. A belőle készült piskótatekercs pedig gyerekkorunk nagy kedvence, elsősorban lekvárral töltve.




  • Ezenkívül számos variációja létezik, de hogy kísérletezni tudjunk a különböző változatokkal, először a tökéletes piskótatekercs elkészítésének fortélyait kell elsajátítanunk.

    A piskóta elkészítése ugyan egyszerű lépésekből áll, mégis sokak számára – beleértve a profi cukrászokat is – az egyik legrettegettebb tésztaféle ez.

    Hibák elkövetésére bőven adódik alkalom a készítése közben, márpedig egy elrontott piskótával esély sincs a jó süteményre. A piskótatekercsnél pedig még a tökéletes tészta sem garantálja a sikert, hiszen ha ezt sikerült is összehoznunk, még mindig ott van a tekercselés, amin minden áll vagy bukik.

    A jó tészta

    A piskótatekercsnél a fő szempont, hogy a tészta olyan állagú legyen, amit könnyen fel tudunk tekerni. Különböző technikákat alkalmazhatunk arra, hogy ez könnyebben menjen, de elsősorban a tészta milyensége határozza meg, hogy sikerülni fog-e.

    Bár sok recept tartalmazza, a jó piskótatészta valójában nem tartalmaz sütőport. Titka a sok tojás és a kevés liszt. A lisztet érdemes átszitálni, ezzel is jobb lesz a tészta állaga.

    A piskótatekercshez a tojásokat egyben verjük fel, hogy elérjük a megfelelő tésztaállagot. Amennyiben a piskótából tortalapot szeretnénk készíteni, a technika más, ez esetben külön kell a tojásokat felverni.
    Az alapanyagok esetében fontos, hogy mindegyik hozzávaló egyforma hőmérsékletű legyen: vagy egyformán hideg vagy egyformán szobahőmérsékletű.

    »»» Ha egy tökéletes receptet keresel, akkor kattints ide! «««

    Sütés

    A tésztát ne tegyük forró sütőbe. Melegítsük elő, de ne túlzottan, különben a tésztában lévő cukor megég, így a piskóta oldalain barna kéreg képződik, de a belseje nem fog átsülni. Kb. 160 fokon süssük fél órán át, közben pedig ne nyissuk ki a sütő ajtaját, mert a tészta akkor biztosan összeesik. A sütés idő vége felé közeledve végezzünk tűpróbát.

    Feltekerés

    Ha sütőpapíron sütöttük a tésztát, a papírt könnyebben leválaszthatjuk róla, ha átfordítjuk egy másik sütőpapírra. A sütőből kivéve ne kezdjük azonnal tekercselni a piskótatésztát.

    Kenjük meg lekvárral, majd várjunk néhány percet, hogy ne legyen forró. Ennél többet viszont ne, mert a tésztával melegen lehet a legjobban dolgozni. Ügyes trükk, ha nedves konyharuhára áttesszük óvatosan a tésztát és ennek segítségével tekerjük fel.

    Szólj hozzá