Belépés Regisztáció Keress bennünket Facebook-on
Kategóriák

A tökéletes húsleves titka – Tippek a nagyi szakácskönyvéből

Dátum: 2019-12-02 / Írta: Budai István / Látták: 1981 /

Húsleves alaprecept létezik ugyan, de ez az egyik olyan ételünk, amit gyakorlatilag minden háziasszony másként készít. Főzhetjük családi hagyományok alapján, egyéni ízlés szerint, de belevihetjük akár a modern konyha újításait is.




  • Hogy milyen a tökéletes húsleves, azt mindenki saját szája íze szerint dönti el. De a következő recept egy olyan biztos alapot ad ennek a családi asztalról nélkülözhetetlen levesnek az elkészítéséhez, amiben nem csalódhatsz!

    Milyen húsból készüljön?

    Húslevest többféle húsból készíthetünk. Sertés-, csirke- és marhahúsleves is szerepel a magyar háziasszonyok palettáján, de nem mindegy, hogy milyen részeket használsz fel a húsokból.
    Marhahúsleves esetén oldalas, szegy, fartő vagy rostélyos a legjobbak a leveshez, csirkénél mehet bele comb, nyak, láb, farhát vagy akár egyben az egész tyúk is. Kacsából, fácánból és galambból is készülhet az isteni húsleves. Sertéshúsból levest nem ajánlott készíteni, de csontból annál inkább! Ehhez tarja vagy karajcsontot használj! Ha az igazán gazdag ízeket kedveled, főzz a levesbe minél többféle húst!

    Milyen zöldségeket tegyünk bele?

    A sárgarépa és a fehérrépa elengedhetetlenek, de a zöldségek tekintetében is igaz a szabály, hogy nem érdemes spórolni a zamatokkal! A karalábé, a zeller és a kelkáposzta fantasztikus ízharmóniát kölcsönöz a levesnek. Hogy esetleg paprikát és paradicsomot is teszünk-e bele, azt már csak egyéni ízlésünk dönti el.

    Milyen fűszereket használjunk?

    A húsleves akkor jó, ha nem cifrázzuk túl. Az alapvető fűszereken kívül – mint a só, bors, vöröshagyma, petrezselyem, zellerzöld – másra nincs is szükség, hiszen a hús és a zöldségek éppen elég ízt adnak a levesnek.

    Milyen levesbetéttel készítsük?

    Sokak szerint a hagyományos, klasszikus értelemben vett húslevesbe egyetlen levesbetét kerülhet: a cérnametélt tészta. Ám ahány ház, annyi szokás a levesbetétek tekintetében is. Éppen ezért készíthetünk bele májgombócot, grízgombócot, vagy használhatunk más száraztésztát is, pl. kiskockát vagy eperlevelet.
    A húslevesnél extra levesbetétként érdemes felhasználni a belsőségeket, mint a zúza, a szív vagy a máj, ezeket azonban külön tálaljuk, ne a levesben, mert sokan nem szeretik.

    Csirke- vagy tyúkhúsleves cérnametélttel

    Hozzávalók:

    1. ½ tyúk vagy csirke csonttal együtt vagy 2 csirkefarhát vagy hús és csont vegyesen
    2. 4 csirkeláb
    3. 2 csirkenyak
    4. 2 szív
    5. 2 zúza
    6. 2 máj
    7. 1 közepes fej vöröshagyma
    8. 3 gerezd fokhagyma
    9. 3-4 szál zellerzöld
    10. 1 csokor petrezselyem
    11. 5 nagyobb sárgarépa
    12. 5 kisebb fehérrépa
    13. 2 teáskanál egész feketebors
    14. ½ zellergumó
    15. ¼ káposzta

     

    Így készítsd el:

    – Egy nagy fazékba beletesszük a húsokat. Felöntjük annyi hideg vízzel, hogy bőven ellepje.
    – Egészben beletesszük a vöröshagymát és a fokhagyma gerezdeket, valamint a sót, borsot, zellerzöldet, petrezselymet.
    – Közepes lángon főzzük, mikor hab jelenik meg a tetején, azt egy szűrővel leszedjük róla.
    – Miután lehaboztuk, alacsony lángon főzzük tovább, hogy a leves ne felforrjon, hanem csak gyöngyözzön, ettől lesz szép tiszta. A sárgarépát, a fehérrépát, a káposztát egyben beletesszük a levesbe. Menjen bele a zellergumó is vastagabb cikkekre darabolva.
    – A húslevest ne kevergessük, csak hagyjuk magában főni. Viszont gyakran kóstoljuk meg, hogy kíván-e még sót.
    – A húsleves elkészültét ne siettessük, a titok a lassú főlésben rejlik. A hozzávalókból ugyanis így tudjuk kinyerni a legtöbb ízt.
    – Nézzük meg, hogy a zöldségek puhára főttek-e. Ha igen, zárjuk le a lángot és hagyjuk pihenni kb. 10 percig a levest, hogy a benne úszkáló zöldség- és húsdarabok leülepedjenek az aljára.
    – Ezután szűrjük át egy másik edénybe, a húst és a zöldségeket pedig kiszedhetjük belőle külön tányérokra, hogy a leves mellé tálalni tudjuk. Fontos, hogy ügyeljünk arra, hogy a leves ilyenkor se keveredjen fel.
    – Miután leszűrtük a levest, tegyük vissza a tűzre és főzzük bele a levesbétetnek szánt cérnametéltet.
    – A húsleves tiszta levét – zöldségek, húsdarabok és tészta nélkül – le is fagyaszthatjuk, hogy aztán később alapléként – leveskocka helyett – használjuk fel más ételek elkészítéséhez.

    Szólj hozzá