Belépés Regisztáció Keress bennünket Facebook-on
Kategóriák

A tökéletes csirke alaplé titka

Dátum: 2021-03-11 / Írta: Budai István / Látták: /

Az alaplé nem önmagában fogyasztandó, hanem egy igen értékes hozzávalója számos ételnek. Olyan, mint egy ételízesítő, amitől finomabbak lesznek a szószok, mártások, húsok és a zöldségek is.




  • Számos receptben olvashatjuk, hogy csirke alaplére van szükség, amit természetesen a boltok polcain is megtalálunk, de ha mellőzni szeretnénk a mesterséges adalékanyagokat és saját ízvilágunkra szeretnénk formálni az alaplevet, ezáltal pedig a vele elkészített ételt, akkor jobb, ha otthon fogunk hozzá az alaplé elkészítéséhez.

    Alaplevet készíteni úgy van értelme, ha tényleg elszánod magad és nem hagyod annyiban a dolgot, hogy egy húsleves kockát feloldasz némi vízben. Mert egy igazi csirke alaplének ehhez köze sincs! Az ízekben gazdag, zamatos alaplébe ráadásul a csirke máshova nem használatos részeit is belefőzheted, hiszen éppen ettől lesz olyan finom, hogy később már nem leszel hajlandó lemondani róla! Új magasságokba emelheted a leggyakrabban készített ételeidet is ezzel az egyetlen és a tévhitekkel ellentétben igen egyszerűen összeállítható hozzávalóval! Hűtőben néhány napig, fagyasztóban tovább, akár fél évig is eltarthatod.

    Miből készül?

    Az alaplé egyik legjobb tulajdonsága, hogy minden mehet bele! Csontok, húsnyesedékek és nemcsak a tökéletes zöldségeket használhatod fel hozzá, de akár a héjukat, leveleiket és egyéb maradékaikat is. Ha csirkével dolgoztál és egyes részeit nem használtad fel, ne habozz, máris nekiállhatsz az alaplé készítésének, hogy semmi se menjen veszendőbe! Minél több zöldséget, húsos és csontos részt teszel bele, annál nagyobb lesz az ízrobbanás, amit aztán az alaplé átad a vele készített ételnek.

    Fehér vagy barna

    Az alaplének ezt a két fajtáját különböztetjük meg. Ha barna alaplevet szeretnénk készíteni, a hozzávalókat előbb sütőben meg kell pirítani, beleértve a zöldségeket is. A karamellizálástól nyeri el az alaplé ezt a sötétebb árnyalatot. A fehér alaplé azonban nem igényli a hozzávalók pirítását, egyszerű főzéssel készül. Azt viszont nem lehet elsietni, a fehér alaplevet akár egy egész napon át is gyöngyözhetethetjük.

    Így készül

    Hogy mit teszel bele az alaplébe, az tulajdonképpen rajtad múlik. Vannak, akik a csirke alaplevet kizárólag csirkehúsból- és csontból készítik, zöldséget nem tesznek bele. Attól függően, hogy milyen ízvilágot szeretnél létrehozni, dönthetsz úgy, hogy a zöldségeket kihagyod és azokból majd zöldség alaplevet készítesz.
    Fontos, hogy az alaplébe só ne kerüljön. Ennek az az oka, hogy az alaplevet később más étel készítéséhez használod fel, amit úgyis sózol és fűszerezel majd, tehát az alaplevet felesleges volna megsózni.

    A csirkének valamennyi részét belefőzheted az alaplébe, a szárnyat, nyakat, lábat, farhátat, de természetesen mell és comb is kerülhet bele. A zsírosabb részeket azonban jobb, ha eltávolítod, hiszen nem az a cél, hogy az alaplé tetején ússzon a zsír.

    Csirke alaplé recept

    A húsokat és a zöldségeket mosd meg és hámozd meg.
    Egy nagy lábasban annyi vízzel tedd fel főni, amennyi éppen ellepi.
    A legkisebb lángon, fedő alatt főzd legalább 3-4 órán át, de fent hagyhatod a tűzön akár egész nap is. Felügyeletet nem igényel, de azért ne feledkezz meg róla.
    A tetején lévő habot szedd le.
    Hagyd kihűlni, majd szűrd le.
    Felhasználhatod azonnal, de ha a következő napig hűtőbe teszed, a tetején összegyűlő zsírt könnyebben leszedheted róla.

    Egy másik verzió, hogy a húsokat, csontokat és zöldségeket főzés előtt lepirítod. Ehhez vágd nagyobb darabokra a zöldségeket és a húsokkal, csontokkal együtt tedd tepsibe. 230 fokra előmelegített sütőben kb. 30-40 percig pirítsd. Utána tedd őket lábasba és öntsd fel annyi vízzel, hogy ellepje. A tepsiből kapargasd ki az értékes, lepirult darabokat és azokat is tedd a főzővízbe!

    Extra tipp:

    A csirke alapléből saját leveskockát is készíthetsz. Ehhez a kihűlt alaplé tetejéről szedd le a zsírt, majd újra forrald fel. Sűrítsd ötödére-hatodára, így jóval koncentráltabbak lesznek az ízek. Ha elérte a megfelelő sűrűséget, hűtsd ki, majd öntsd jégkocka tartóba és tárold a fagyasztóban.

    Szólj hozzá