Belépés Regisztáció Keress bennünket Facebook-on
Kategóriák

A tavasz első gyógyító zöldsége az újhagyma

Dátum: 2023-06-01 / Írta: Budai István / Látták: /

Ragyogó zöldjével és minden ízével a tavasz frissességét hozza tányérunkra az újhagyma, a kertek elsőként előbújó zöldsége. Az európai és az ázsiai konyha kedvelt növénye, amiből érdemes minél többet felhasználni, hiszen nem csak igazi ízbomba, amivel feldobhatjuk az ételeket, de valódi gyógynövény is. A zöldjét se dobd ki, hiszen az újhagymának minden része fogyasztható és finom!




  • 1. Tápanyagtartalma

    Akárcsak a legtöbb zöldségfélének, az újhagymának sincs zsírtartalma. Kalóriatartalma alacsony (32 g/100 g), fehérje kis mennyiségben található benne (1,8 g/100 g). Tápanyagai a vöröshagyma és a zöld leveles zöldségek – pl. spenót, mángold – kombinációi, ennek megfelelően kiváló forrása a K-vitaminnak: 100 g újhagyma a napi ajánlott mennyiség 173%-át tartalmazza. Emellett sok A- és C-vitamin, valamint folsav is található benne. A benne lévő vitaminok, ásványi anyagok és a magas kéntartalom miatt számos egészséges hatással rendelkezik.

    2. Immunerősítő

    Az újhagymában sok a cink és a C-vitamin, melyek hatékonyan támogatják az immunrendszer működését. Fokozzák a szervezet ellenállóképességét a vírusok, gombák, baktériumok okozta fertőzésekkel, valamint a gyulladásokkal szemben. Magnézium-, kálium- és vastartalmával szintén hozzájárul a fertőzések megelőzéséhez, valamint a betegségek időtartamának lerövidítéséhez.

    3. Támogatja a bélrendszer egészségét

    A népi orvoslásban az újhagymát féreghajtóként is alkalmazták. Az emésztőrendszer egészségét más módon is támogatja, többek közt magas rost- és probiotikum tartalmával. Javítja az emésztés folyamatát és segíti a tápanyagok jobb felszívódását, hatékony székrekedés ellen.

    4. Segíthet a rák megelőzésében

    Az újhagyma kitűnő forrása a kénnek, melynek egész szervezetünkre nézve jótékony hatásai vannak. Emellett flavonoidokat is bőségesen tartalmaz, melyeknek fontos szerepük van a rákos sejtek növekedésének megakadályozásában. A kísérletek során elsősorban a gyomorban növekvő tumoros sejtek ellen találták hatékonynak.

    5. Légúti megbetegedések ellen

    Az újhagyma nemcsak értékes tápanyagokat tartalmaz, de gyulladáscsökkentő és kórokozó elleni összetevőket is. Illóolajainak szintén nagy hasznát vehetjük megfázás és influenza esetén, hiszen feloldják a letapadt váladékot, segítenek orrdugulás és hurutos köhögés esetén.

    6. Óvja a szív egészségét

    Az újhagymában sok fontos ásványi anyag megtalálható, mint a kálium és a folsav is. Ezek és a szintén nagy mennyiségben jelenlévő allicin segítenek a szívbetegségek, a stroke és a magas vérnyomás megelőzésében. Csökkentik az érelmeszesedés, az erek elzáródásának kockázatát. Az újhagyma magas rosttartalma a koleszterinszint csökkentésével harcol a szívbetegségek ellen.

    7. Támogatja a csontok egészségét

    3 közepes méretű újhagyma tartalmazza a napi ajánlott K-vitamin teljes mennyiségét. Ez a vitamin fontos a véralvadás szempontjából, illetve létfontosságú a csontok számára is. Az újhagyma ezért az egyik legjobb zöldségféle, ha szeretnéd elkerülni a csontritkulást.

    8. Csökkenti a gyulladást

    A benne lévő antioxidánsok számos krónikus betegség ellen nyújthatnak védelmet. Kutatások is alátámasztják, hogy az újhagyma fogyasztásával hatékonyan csökkenthetik a szervezetben már fennálló gyulladások. Nagy mennyiségű kvercetin, flavonoid és vitamin van benne, melyek fokozzák az immunrendszer működését.

    9. Csökkenti a vércukorszintet

    Az újhagymában allil-propil-diszulfid található, ami egyrészt csökkenti a vércukorszintet, másrészt fokozza a glükóz toleranciát. Cukorbetegek számára hatékony természetes megoldás a vércukorszint kordában tartására.

    Szólj hozzá