Belépés Regisztáció Keress bennünket Facebook-on
Kategóriák

A szaftos hamburgerhús titkai

Dátum: 2020-03-31 / Írta: Budai István / Látták: 256 /

A hamburger lényege a hús. Ez pedig nem csupán annyiból áll, hogy némi darált húst pogácsának megformázunk és beletesszük a hamburgerzsemlébe. Nagyon könnyű elcsúszni ezen a téren, és az isteninek ígérkező hamburgerből egy átlagos szendvicset készíteni, ha nem figyelünk oda a hús milyenségére.




  • Ha te is szeretnéd a házi készítésű hamburgereddel elkápráztatni a barátaidat vagy csupán magadat kényeztetnéd vele, most következik hozzá néhány hasznos tipp!

    1. Hús

    A hamburgerhús eredetileg marhából készül, de sertéshez és bárányhoz is nyúlhatunk. A lényeg, hogy semmiképp ne ragaszkodjunk száraz húshoz, a zsírtartalma legalább 10% legyen, de még jobb, 20%-os húst használunk hozzá. Marhahús esetében ezért a legjobb hátszín vagy a lapocka.

    2. Előkészítés

    A hamburgerpogácsa darált húsból készül. A legjobb, ha ezt nem készen vesszük meg, hanem otthon daráljuk le, hogy minél frissebb és szaftosabb legyen. Ha erre nincs lehetőségünk, akkor a hentest kérjük meg, hogy darálja le nekünk, majd hazaérve ne hagyjuk sokat váratni a húst, mert egyre csak kiszárad. Amennyiben mégis az otthon darálás mellett döntünk, az egészben vásárolt húst daraboljuk fel és fűszerezzük, de ne sózzuk! Ezután tegyük a fagyasztóba és hagyjuk megszilárdulni.

    Fél óra múlva vegyük ki a fagyasztóból és daráljuk le, hogy teljesen homogén állagú darált húst kapjunk, amiben a húsos és a zsíros részek alaposan elvegyülnek egymással. Fontos, hogy az egész munka alatt a hús hideg maradjon, ezért a kezünket is nedvesítsük meg hideg vízzel, miközben a pogácsákat formázzuk. Ezzel akadályozhatjuk meg, hogy a zsiradék kiolvadjon a húsból, azaz a szaftosságot így tudjuk bezárni a pogácsákba.

    3. Fűszerezés

    Az igazi hamburgerimádók szerint, ha minőségi marhahúsból készül a hamburgerhús, akkor a són és a borson kívül nincs szükség egyéb fűszerre. Ha mégis egy kicsit szeretnéd színesíteni a fűszerek palettáját a hamburgerben, használhatsz fokhagymát, mustárt, pirospaprikát, ketchupot, köményt, mustárt és hamburger fűszerkeveréket is. A fűszerezést már a darálásnál vagy előtte végezzük el, de a sót csak a legvégén, formázás után, közvetlenül sütés előtt keverjük hozzá a darált húshoz, hiszen máskülönben kioldja a húsból a nedvességet.

    4. Pihentetés

    A húst hagyjuk pihenni legalább 1 órán át. Mikor kivesszük a hűtőből, néhány mozdulattal formázzunk belőle pogácsákat és kezdjük is a sütést! A húspogácsákat ne keverjük össze a fasírttal, de ügyeljünk arra, hogy ne legyenek túl kicsik sem, hiszen sülés közben veszítenek méretükből.

    5. Sütés

    Serpenyőben is tökéletesre sül a hamburgerhús. Először magas hőfokon süssük 5-6 percig, majd vegyük lejjebb a lángot és további 8-9 percig folytassuk a sütést mindkét oldalon. Fontos, hogy a húspogácsák belseje se legyen rózsaszín!

    A legfinomabb akkor lesz, ha a félbevágott hamburgerzsemléket is megpirítod, mielőtt beleteszed a szaftosra készült húst!

    Szólj hozzá