Belépés Regisztáció Keress bennünket Facebook-on
Kategóriák

A sertés részeinek felhasználása: melyik húsból mit főzzünk?

Dátum: 2020-04-15 / Írta: Budai István / Látták: 127 /

Azt mindenki tudja, hogy a sertéshús a vörös húsok közé tartozik, nagyon sokféleképpen felhasználható, elkészíthető, számtalan élelmiszerünk és ételünk alapja.




  • De ha arra kellene válaszolni, hogy a tarja, a karaj vagy éppen a lapocka pontosan mely részei a sertésnek és mihez kezdhetünk velük a konyhában, bizony sok háziasszony bajban lenne. Ha te sem vagy annyira felvilágosult a témában, mint egy hentes, a következők neked szólnak!

    1. Fejhús

    Nem a hétköznapok leggyakoribb alapanyaga a sertés fejhús, de ez nem jelenti azt, hogy nem is jó semmire. A sertés ezen része ugyanis a házilag készült disznósajt és kocsonya elengedhetetlen hozzávalója. A fül, az orr és a pofahús egyesek számára igazi ínyencségek, füstölve is fogyaszthatók

    2. Tarja

    A sertés nyakrésze és egyben az egyik legzsírosabb is. Pácolhatjuk, süthetjük, grillezhetjük, füstölhetjük, ránthatjuk, de a házi készítésű felvágottakból sem maradhat ki.

    3. Lapocka

    Ha sertéshúsból főzünk gulyást, pörköltet vagy tokányt, akkor ezt a húst használjuk fel. A darált húshoz is ez a legjobb alapanyag, vagdaltat is készíthetünk belőle, felhasználhatjuk levesbe és meg is füstölhetjük.

    4. Karaj

    A gerinc mellett található a karaj, mely a sertés legkevésbé zsíros része, ezért sokan ragaszdkodnak hozzá a konyhában. Bordának és kotlettnek is nevezzük, süthetjük egészben, szeletben és aprópecsenyének is kitűnő. Főzhetjük, párolhatjuk, füstölhetjük, de a legfinomabb rántott hús is karajból készül. Mikor dolgozunk vele, ügyeljünk arra, hogy hamar kiszárad, ezért vagy letakarva vagy bundában süssük. Ha előtte bepácoljuk, elkerülhetjük, hogy kiszáradjon.

    5. Hátszalonna

    Ahogyan a neve is árulkodik róla, elsősorban szalonna készül a sertés ezen részéből. Ebből sütik a tepertőt és a zsírt. Mivel az egész tiszta zsír, rendszeresen ne fogyasszuk!

    6. Szűzpecsenye

    Színhús, a sertés legnemesebb és egyben legdrágább része. Süthetjük szeletben, érmeként, tölthetjük, ránthatjuk, ideális aprópecsenyének is. Könnyű túlsütni, erre figyeljünk. Ha a hús öreg, elősütve, párolva használjuk fel.

    7. Comb

    A dió, a frikandó és a felsál mind a sertés hátsó combjának részei. Közülük a dió a legkevésbé zsíros, ebből készülhet brassói is. A combot felhasználhatjuk darálthúsként, de főzhetjük, párolhatjuk, süthetjük is, a legjobb, ha egyben készítjük el. Ha füstöljük, pácoljuk, akkor sonka lesz belőle, a húsvéti ünnepi asztal nélkülözhetetlen étele. A felsálból rántott hús készülhet azoknak, akik kifejezetten a száraz húsokat kedvelik.

    8. Csülök

    A láb és a comb közötti rész a csülök, ami kerülhet kocsonyába, füstölhetjük, főzhetjük, kerülhet belőle a pörköltbe, vagdaltba is. De igazi bableves sincs nélküle!

    9. Dagadó

    Hasaalja, amit elkészíthetünk töltött húsként, de pörköltként is. Süthetjük roston, főzhetjük, ez kerül a kolbászba, a töltött- és a székelykáposztába is.

    10. Oldalas

    Hússal fedett sertésborda. Párolva, sütve, füstölve és töltve is elkészíthetjük, pácolhatjuk, főzhetjük is. Pörkölt alapanyagnak is kitűnő.

    11. Tokaszalonna

    Szalonnát és zsírt készítenek belőle füstölve vagy abálva.

    12. Farok

    Elsősorban kocsonyába kerül, de az igazi ínyencek számára biztosan nem ismeretlen a malacfarok pörkölt sem.

    13. Köröm

    A sertés lába, ami szintén hozzávalója a jó kocsonyának. Ezenkívül körömpörköltként készítik el a leggyakrabban. Füstölhetjük, vagdaltba, pörköltbe is tehetjük, pácolhatjuk, sőt, akár ránthatjuk is.

    Szólj hozzá