1. Segít, hogy fogyni tudj és ne hízz el
A sötétzöld színű leveles zöldségekhez hasonlóan a rukkola is alig tartalmaz kalóriát, ezért jó választás, ha próbálod elérni az ideális testsúlyodat. 2 bögre rukkolában csupán 8 kalória van, tehát elmondható róla, hogy gyakorlatilag nincs hatással a napi kalóriabeviteledre.
Tápanyagok szempontjából viszont annál többet számít a fogyasztása. Jelentős mennyiségű A-, C-, K-vitamin, folsav, vas, kálium, magnézium található benne. Jogosan sorolják a 10 legtáplálóbb élelmiszer közé. Segítségével úgy fogyhatsz, hogy közben nem kell lemondanod a tápanyagokról, rosttartalma pedig biztosítja, hogy a fogyókúra alatt is megfelelően pörögjön az anyagcseréd.
2. Megóvhat a ráktól
A rukkolában nagy mennyiségben található béta-karotin, melyből szervezetünk A-vitamint készít. Tanulmányok szerint a zöld leveles zöldségekből származó A-vitamin véd a bőr-, a tüdő- és a szájüregi rákokkal szemben. A benne lévő glükozinolát nevű anyag, mely jellegzetes borsos ízét adja, megakadályozza a rákos sejtek szaporodását. Mivel hatását a hormonokra is kifejti, gátolja a hormon alapú rákbetegségek kialakulását, mint pl. a mell- és prosztatarák. Rákellenes hatását vastagbél- és hasnyálmirigy rák esetén is kimutatták.
3. Védi a csontok egészségét
Az egyik legjobb természetes forrása a K-vitaminnak. 100 g rukkolában a napi javasolt K-vitamin mennyiség 90%-a megtalálható. Ez a tápanyag pedig nélkülözhetetlen a csontok számára, akárcsak a kalcium, ami szintén jelen van a rukkolában.
4. Védi a szívet
A rukkolában lévő C- és K-vitamin, valamint folsav mind fontos tápanyagok a szív számára. Mindegyikről tudjuk, hogy csökkentik a szívbetegségek kockázatát. A K-vitamin például abban segít, hogy a kalcium felszívódjon a csontokban, ne pedig az erekben képezzen a vérkeringést gyengítő lerakódásokat. Kálium tartalmával pedig a rukkola a magas vérnyomásban szenvedők számára is előnyöket tartogat.
5. Támogatja a szem egészségét és a látást
A megfelelő béta-karotin és A-vitamin mennyiség elengedhetetlen ahhoz, hogy megőrizhessük jó látásunkat, vigyázzunk szemünk egészségére. A rukkola bővelkedik ezekben a tápanyagokban, de luteint és zeaxantint is tartalmaz, melyek szintén fontosak szemünk számára. Ezekkel védekezhetünk az olyan időskori szembetegségek ellen, mint a makula degeneráció. Kísérletek szerint a már kialakult betegségnél is meg lehet előzni a súlyosbodást ezeknek az összetevőknek a segítségével.
6. Hasznos várandósság alatt
A várandósság az az időszak, mikor a szervezetnek több vasra, folsavra, kalciumra, fehérjére, A-, B- és C-vitaminra, magnéziumra és cinkre van szüksége. Ezek pedig bőségesen megtalálhatók a rukkolában. A terhesség első heteiben a rukkola fogyasztása támogatja a magzat egészséges fejlődését és megakadályozhatja a velőcsőzáródási rendellenesség kialakulását.
7. Támogatja az emésztést
Ha hajlamos vagy emésztési problémákra, számíthatsz a rukkolára! 100 g rukkolában 91,71 g folyadék és 1,6 g rost van. A magas rosttartalom jót tesz a bélnyálkahártyának a beleknek és a gyomornak is. A rostok ezenkívül csökkentik a vastagbélrák és a fekélyes vastagbélgyulladás kockázatát is. Mivel a rukkola lúgos kémhatású, segít a szervezet egészséges pH-értékének helyreállításában, ami elengedhetetlen az emésztőrendszer számára.
8. Csökkenti a cukorbetegség kockázatát
De azoknak is segít, akiknél már kialakult a diabétesz. Elsősorban olajáról mutatták ki, hogy magas vércukorszint esetén csökkenti az inzulinszintet. De ugyanilyen hatással van a koleszterin- és triglicerid szintre is. Elsősorban a levelét fogyasztjuk, de ebben rejlik olajtartalma is, ezért tökéletes része a cukorbetegséget megelőző és a diabetikus étrendnek.
9. Afrodiziákum
Természetes vágyfokozóként a rukkolát már ősidők óta alkalmazzák. Ezt a hatását főként a benne lévő antioxidánsoknak és ásványi anyagoknak köszönhetjük, melyek hozzájárulnak a vérkeringés serkentéséhez.