Belépés Regisztáció Keress bennünket Facebook-on
Kategóriák

A méz jótékony hatásai

Dátum: 2014-06-24 / Írta: Budai István / Látták: 1639 /

Az emberiség a mézet már az ókor előtti időkben is ismerte, a különféle kultúrák sokféleképpen használták ezt a természetes gyógyhatású finomságot. Őseink gyorsan felismerték kiváló baktériumölő képességét és fájdalomcsillapító hatását, de előszeretettel alkalmazták kozmetikumként és tartósítószerként is. Napjainkban is egyre szélesebb körben használjuk a “folyékony aranyat”. Azt ugyan minden gyerek tudja, hogy megfázás vagy torokfájás esetén milyen jólesik egy mézzel édesített forró tea, az viszont már kevésbé ismert, hogy a méhek szorgos munkájának eredménye számos egyéb jótékony hatással bír. Nézzük meg együtt mi mindenre jó ez a természetes csodaszer!




  •  

    Kitűnő édesítőszer

    A mézet leggyakrabban természetes édesítőszerként használjuk, nem véletlenül.  Az ugyan igaz, hogy 80 százaléka szőlő- és gyümölcscukor keverékéből áll – túlzott fogyasztása tehát elhízáshoz vezethet -, az ipari körülmények között előállított cukorpótlókhoz képest azonban csak és kizárólag természetes összetevőket tartalmaz. Fogyasztása így sokkal egészségesebb mesterséges társaihoz képest.

    Vitaminbomba

    Rendszeres fogyasztása azonban nem csupán az egészséges étrend érdekében ajánlott. Ma már azt is tudjuk, hogy a méz gyakorlatilag minden olyan anyagot tartalmaz, amelyre a test természetes táplálásához szükség van. Szinte mérhetetlen mennyiségű vitamint és provitamint (pl. riboflavint, niacint, pantoténsavat, folsavat, B6- és C- vitamint), valamint fontos ásványi anyagokat, nyomelemeket (vas, cink, kálium, foszfor, kalcium stb.) tartalmaz. Ha ez még nem lenne elegendő, ott vannak az enzimek, a szerves savak és a különféle illóolajok is. Összesen több száz különböző hatóanyagot lehet elkülöníteni egy csupornyi mézben.

    A gyógyító méz

    Felsorolni is nehéz mennyi betegség leküzdésében segíthet nekünk, ha mindennapi életünk állandó részesévé válik.

    Többek között megerősíti immunrendszerünket, megvéd a vírusoktól és a baktériumoktól, fokozza a test teljesítőképességét és javítja a szívműködést. Segíti az emésztést és megnyugtatja az idegeinket. Jól bevált gyógyszerként alkalmazzák epe- és hasnyálmirigy megbetegedéseknél, de sikeresen használják gyomor- és nyombélfekélyek esetén éppúgy, mint légcsőpanaszok esetén. Fogyasztása egy éves kor felett mindenképpen ajánlott, hiszen fontos szerepe lehet a csontképzésben és segít a jobb emésztésben is.

     

    Természetes csodaszer

    Nem szabad elfeledkezni arról sem, hogy a méz az egyik legrégebben alkalmazott kozmetikum is egyben. A szépségápolásban elsősorban bőr- és hajápolásra használjuk. A természetes méz ugyanis megfiatalítja, simává és rugalmassá varázsolja a bőrt, gyógyítja és megelőzi a pattanásokat és segíti a bőrsejtek megújulását. Hajunk ápolásában egy egyszerű, otthon is elkészíthető mézes pakolás azonnal fényesebb, egészségesebb és élettel teli hajkoronát varázsol.

    Szólj hozzá