Belépés Regisztáció Keress bennünket Facebook-on
Kategóriák

A méz helyettesítheti az antibiotikumot?

Dátum: 2014-06-13 / Írta: Budai István / Látták: 1610 /

A mézet évszázadok óta használja gyógyításra az emberiség. Anélkül, hogy kimutatták volna az egyes összetevők konkrét hatásait, ez a szuperélelmiszernek is titulált étel kiváló gyógymód volt a meggyengült immunrendszer megerősítésére, különféle náthás tünetek elmulasztására, sőt gyomorproblémák vagy sebgyógyítás esetén is hatásosnak bizonyult. Csontritkulásra és ízületi gyulladásokra is eredményesen alkalmazzák a természetgyógyászat hívei, illetve a népi gyógyítók.




  • A méz összetétele

    A méz beltartalma annyira gazdag, hogy helyet kapott az ún. szuperélelmiszerek között, amelyek ugyan nem alkotnak tudományosan definiált kategóriát, de a nyugati táplálkozástudományban azokat az ételeket jelölik, amelyek széles körben és jól hasznosítható formátumban tartalmazzák az ember számára szükséges tápanyagokat, és emellett valamilyen élettanilag fontos összetevőből kiemelkedő arányú a tartalmuk.

    A méz koncentrált hatóanyag-tartalma igen magas, kiemelkedő mennyiségű antioxidánst, számos ásványi anyagot (réz, cink, vas, magnézium, foszfor, kálium, nátrium stb.), több vitamint (B- és C-vitamin) tartalmaz, és természetesen könnyen hasznosítható energiát, glükóz és fruktóz keverékének formájában.

    A méz antibiotikus hatása

    A kutatók azt vizsgálták, hogy a méz miért olyan hatásos a felső légúti megbetegedések gyógyításában. A laboratóriumi tégelyekben a méz elpusztította az orrmelléküreg-gyulladást okozó baktériumokat, ezekkel szemben hatékonyabbnak bizonyult, mint az adott helyzetben alkalmazott antibiotikum. A következő meglepetést az okozta, hogy a méz még a különféle antibiotikumokra rezisztens szuperbaktériumokat is képes volt elpusztítani.

    Az amszterdami Orvosi Mikrobiológiai Intézet kutatóinak sikerült rájönni, hogy a méznek mely összetevője pusztítja el a baktériumokat, ez a defezin-1 néven izolált fehérje, amelyet a méhek saját immunrendszerük termékeként adagolnak hozzá a mézhez. Ennek a felfedezésnek a révén a kutatók sokkal jobban megértették a méhek immunrendszerének a működését is, és lehetőség nyílik arra is, hogy egészségesebb és erősebb gyógyító hatással rendelkező méz készítésére stimulálják őket.

    A méz gyógyító hatása

    A fentiek szerint a méz laboratóriumi körülmények között is helytállt, mint gyógyhatású szer, de valószínűleg, ha saját betegségünkre alkalmazzuk, akkor nem csak a defezin-1 áldásos hatását fogjuk élvezni. Erőteljes hatása – a baktériumok elpusztításán túl – annak is köszönhető, hogy mind az immunrendszerünket mind a nyálkahártyát kiválóan táplálja hatóanyagaival, így a gyors felépülést szolgálja.

    Szólj hozzá