Egyre gyakrabban olvashatunk arról, hogy a fogak épségének és fehérségének megóvása céljából nem érdemes rögtön étkezés után fogat mosni, hiszen az ételek emésztésére szolgáló nyál és gyomorsav átmenetileg meglágyítja a fogfelszínt, így a kefével való dörzsölés inkább árt. Várjunk legalább fél-egyórát, és akkor fogjunk a kezünkbe fogkefét!
Napjainkban már számos fehérítési eljárás elérhető fogorvosoknál és más fogápolással foglalkozó rendelőkben. Állandó vita tárgya, hogy melyik eljárás mennyire károsítja a fogakat, de tény hogy egy évnél gyakrabban nem javasolják a szakemberek sem, hogy igénybe vegyünk ilyen szolgáltatásokat. Mi a teendő a köztes időszakok alatt, illetve ha nem találjuk szimpatikusnak a rendelői fogfehérítést?
Fehérítsünk otthon!
Számos olyan élelmiszerünk van, amelyek a bennük található különféle vegyületek hatására kiválóan alkalmasak arra, hogy kifehérítsék a fogaink felületét. Arról azonban semmiképpen se feledkezzünk meg, hogy bármi, amivel a fogzománcot fehéríteni tudjuk, maró hatással bír – hiszen így tudja leoldani a fogfelszínről a plakkokat, lerakódásokat és szennyeződéseket –, így egyrészt ezek a módszerek sem alkalmazhatóak túl gyakran, másrészt az alkalmazás után egy-két órát mindig érdemes várni az étkezéssel (különösen a színes ételek esetén), dohányzással, kávéivással és a fogmosással is.
Szódabikarbóna
A szódabikarbóna ősi eszköz a fogápolásban. Kiválóan fertőtlenít, fehérít, por állagánál fogva enyhe dörzshatással is bír. Nem csak a baktériumok ellen hatásos, hanem a fogkövet is leoldja, és kellemetlen szagok ellen is hatékonyan lép fel. Ha nem csak fogmosáshoz akarod használni, akkor a dörzsölés után hagyd a fogakon 10 percig, majd alaposan öblítsd le.
Eper
Az eper almasav- és citromsav-tartalmának köszönhetően lemarja a fogzománc egy nagyon vékony rétegét. A gyümölcsöt villával össze kell törni, majd szódabikarbónát vagy sütőport keverni hozzá. Puha kefével vagy vattapamaccsal fel kell vinni a fogakra – icipicit meg is lehet dörzsölni, majd 10 perc elteltével gyengéden lemosni.
Alma
Almasavat természetesen az almaecetben is találunk, így kézenfekvő, hogy ehhez az amúgy szuperegészéges táplálékhoz is fordulhatunk fogfehérítés ügyben. Fogmosás után langyos öblítővízbe löttyents egy pici ecetet és öblögess vele néhány percig!
Mi sem kézenfekvőbb, hogy az alma is tele van almasavval, így a fogyasztása sokat segíthet számunkra a fogfehérítésben. Semmilyen különleges eljárást nem kell alkalmazni, naponta rágj el egy almát és várd a hatást!
Citrom
A citromot többféleképpen is használhatod. Vannak akik a citromleves vízzel való öblögetést javasolják, van aki a frissen facsart citrom levét szódabikarbónával keveri el, és azt keni a fogakra, majd 10 perc után lemossa. A gyümölcs héja is alkalmazható fehérítésre: fehér belső felével alaposan dörzsöld át a fogakat, és hagyd rajta a felvitt anyagot. Ugyanígy a narancs, sőt a banán héja is alkalmazható fogfehérítésre. Az a jó a héjjal való kezelésben, hogy nem csak fehéríti a fogakat, hanem táplálja is a fogínyt.
Szárzeller
A szárzeller nem kizárólag fogfehérítésre jó, a száj teljes körű ápolását ellátja. Étkezés után, rágó helyett rágcsálj el egy szálat, és ezzel megoldottad a fertőtlenítést, a lepedék eltávolítását, és az enyhébb elszíneződések leradírozását is.
Tengeri só
A tengeri só néhány boltban kapható fogkrémnek is alkotóeleme, nem véletlenül, hiszen amellett, hogy fehérít, kiválóan fertőtlenít és a fogínyt is táplálja. Keverj el egy kis finomra őrölt tengeri sót fogporral vagy szódabikarbónával és azzal moss fogat.
Természetesen nem szabad nagyon durván dörzsölni, mert a kristályok megkarcolhatják a fogfelszínt, és egy héten egy alkalomnál gyakrabban ne alkalmazd ezt a módszert.