Belépés Regisztáció Keress bennünket Facebook-on
Kategóriák

A leggyakoribb E számok az ételeken – Nem feltétlen egészségtelenek

Dátum: 2023-06-01 / Írta: Budai István / Látták: /

Az élelmiszerek címkézése és az adalékanyagok megértése fontos szerepet játszik az egészséges étrend kialakításában. Az élelmiszeriparban gyakran találkozhatunk különböző E számokkal, amelyek az adalékanyagokat azonosítják és engedélyezik az Európai Unióban. Az E számok biztosítják, hogy az adalékanyagok biztonságosan fogyaszthatók legyenek. Az alábbiakban bemutatjuk a tíz leggyakrabban használt élelmiszeradalékot, elmagyarázzuk, melyiknek vannak mellékhatásai, és melyik ártalmatlan.




  • 1. E621 – Mononátrium-glutamát:

    Ez az ízfokozó anyag gyakran megtalálható leveskockákban, instant levesekben, snackekben és félkész ételekben. Bár általában biztonságosnak tekintik, néhány ember érzékeny lehet rá, és fejfájást, hányingert vagy más tüneteket tapasztalhat.

    2. E330 – Citromsav:

    A citromsavat savanyítószerként és tartósítószerként használják sok gyümölcslében, üdítőitalban és savanyúságban. Általában ártalmatlan, azonban nagy mennyiségben történő fogyasztása maró hatást gyakorolhat a fogakra és az emésztőrendszerre.

    3. E202 – Kálium-szorbát:

    Ez a tartósítószer gyakran megtalálható édességekben, pékárukban, tejtermékekben és italokban. Általában biztonságos, és csak nagyon kevés mellékhatása van. Néhány ember azonban érzékeny lehet rá, és allergiás reakciókat tapasztalhat. Túlzott fogyasztása hashajtó hatást eredményezhet.

    4. E211 – Nátrium-benzoát:

    Ez a tartósítószer gyakran megtalálható üdítőitalokban, konzervekben és dzsemekben. Általában biztonságosnak tekintik, de néhány ember érzékeny lehet rá és allergiás reakciókat tapasztalhat. Bizonyos körülmények között kölcsönhatásba léphet bizonyos vegyületekkel, és káros benzolt eredményezhet.

    5. E160a – Beta-karotin:

    Ez a természetes színezék sok sárga, narancssárga és vörös gyümölcsben és zöldségben megtalálható. Általában ártalmatlan és a szervezetben A-vitaminná alakul át. Nincsenek ismert mellékhatásai, és biztonságosan fogyasztható.

    6. E415 – Xantángumi:

    A xantángumit sűrítőszerként és stabilizátorként használják széles körben szószokban, krémekben és süteményekben. Általában biztonságosnak tekintik, és nem jelent jelentős mellékhatásokat. Azonban néhány ember emésztési problémákat tapasztalhat, ha túlzott mennyiségben fogyasztja.

    7. E407 – Karragén:

    Ez a zselésítő anyag gyakran megtalálható tejszínben, fagylaltokban és növényi alapú tejhelyettesítő termékekben. Általában biztonságosnak tekintik, de néhány ember érzékeny lehet rá, és emésztési problémákat tapasztalhat.

    8. E621 – Glutaminsav:

    Ez az ízfokozó anyag megtalálható leveskockákban, snackekben és készételekben. Általában biztonságos, de néhány ember érzékeny lehet rá és tüneteket tapasztalhat.

    9. E202 – Kálium-szorbát:

    Ez a tartósítószer gyakran megtalálható pékárukban, édességekben és tejtermékekben. Általában biztonságos, és csak nagyon kevés mellékhatása van. Néhány ember azonban érzékeny lehet rá, és allergiás reakciókat tapasztalhat. Túlzott fogyasztása hashajtó hatást eredményezhet.

    10. E330 – Foszforsav:

    Ez a savanyítószer széles körben megtalálható üdítőitalokban, konzervekben és édességekben. Általában ártalmatlan, de túlzott mennyiségben történő fogyasztása elvezethet a fogzománc károsodásához és emésztőrendszeri problémákhoz.

    Fontos megjegyezni, hogy az adalékanyagok hatásai és mellékhatásai egyénenként változhatnak. Az érzékenység és tolerancia személyenként eltérő lehet, ezért mindig érdemes figyelni az élelmiszerek címkéjét és mértékkel fogyasztani az adalékanyagokkal rendelkező élelmiszereket. Az egészséges étrend kialakításához javasolt a friss, természetes élelmiszerek előnyben részesítése, amelyek minimális mennyiségű feldolgozott adalékanyagot tartalmaznak.

    Szólj hozzá