Belépés Regisztáció Keress bennünket Facebook-on
Kategóriák

A káposzta jótékony hatásai a szervezetre

Dátum: 2023-05-30 / Írta: Budai István / Látták: /

A legtöbben nem sorolják a kedvenc zöldségeik közé, a káposzta mégis igazi tápanyagraktrár, ami segít egészségesnek és erősnek maradni. A keresztesvirágúak közé tartozó zöldségnek számos fajtája létezik, melyeket felhasználhatsz a főzéshez, de fogyaszthatod nyersen is. A káposzta nagyon hasznos, jóval több előnye van, mint gondolnád. Megérdemli, hogy gyakrabban helyet kapjon a tányérodon!




  • 1. Gazdag tápanyagokban

    A káposzta alacsony kalóriatartalmú és magas tápértékű zöldség. Egy bögre káposzta tápértéke a következő:
    mindössze 22 kalória található benne
    tartalmazza a napi ajánlott C-vitamin mennyiség 54%-át
    a napi ajánlott K-vitamin 85%-át
    több, mint 2 g rostot
    1 g fehérjét
    található benne B1- és B2-vitamin, vas, jód és folsav is

    2. Javítja az emésztést

    Magas víz- és rosttartalmának köszönhető ez az áldásos tulajdonsága. A káposzta bélbarát oldhatatlan rostokat tartalmaz, melyek hozzájárulnak az emésztőrendszer egészséges működéséhez. Megelőzi a székrekedést, rendszeressé teszi a bélmozgást. Savanyított formában hasznos baktériumokat juttat a bélrendszerbe, melyek erősítik az immunrendszert. A káposzta az egészséges és biztonságos fogyáshoz is hozzájárul, hosszú időre jóllakottság érzetet ad és meggátolja a szénhidrátok utáni sóvárgást.

    3. Segít a fogyásban

    A káposzta kalóriatartalma rendkívül alacsony, így tulajdonképpen annyit ehetsz belőle fogyókúra alatt is, amennyi jól esik. Eltelít anélkül, hogy extra kalóriákat adna az étrendedhez, szinte nulla zsírtartalmával és a benne lévő sok rosttal pedig több oldalról is támogatja a fogyást. A káposzta magas tápanyagtartalmával biztosítja, hogy a fogyókúra során se vond meg szervezetedtől a legfontosabb vitaminokat és ásványi anyagokat.

    3. Méregteleníti a szervezetet

    A káposztában sok C-vitamin és kén található, melyek fontosak a szervezetben felhalmozódott méreganyagok eltávolításához. Segítenek abban is, hogy a felesleges húgysav és a káros szabadgyökök is kiürüljenek a szervezetből. A káposzta levében, illetve a párolt káposztában szabadul fel az indol-3-karbinol nevű összetevő, ami antioxidáns hatással rendelkezik és segíti a máj méregtelenítését.

    4. Csökkenti a koleszterinszintet

    A koleszterin egy zsírszerű anyag, ami az összes sejtünkben megtalálható. Miközben elengedhetetlen a szervezet megfelelő működéséhez, túl nagy mennyiségben növeli a szívbetegség kockázatát. A káposztában két olyan összetevő is található, melyekről kimutatták, hogy képesek csökkenti a kártékony LDL-koleszterin szintjét a vérben. Ha főve fogyasztod, még tovább fokozhatod ezt a hatását.

    5. Csökkenti a gyulladást

    A gyulladások nem csak fájdalmat és kellemetlen tüneteket okoznak, de súlyosabb betegségekhez is vezethetnek. A káposztában található glutamin egy olyan aminosav, ami erős gyulladáscsökkentő tulajdonsággal rendelkezik. Segíthet ízületi gyulladás és fájdalom ellen, de az allergiás tüneteket is enyhítheti. A káposztát az egyik legjobb glutamin forrásként tartják számon.

    6. Védi a szívet

    A káposztában lévő antocianinok olyan növényi festékanyagok, melyek a flavonoidok családjába tartoznak. Csökkentik a szívbetegségek kockázatát, a vérnyomást és a koszorúér-betegség esélyét. Ezenkívül a káposztában még jó néhány olyan flavonoid található, melyek antioxidáns hatásukkal óvják a szívet a betegségektől. Kalcium és kálium tartalmával is ehhez járul hozzá.

    7. Jót tesz a csontoknak

    K-vitaminra nagy szüksége van a szervezetünknek, például ahhoz, hogy elkerüljük a csontritkulást és hogy a vérünk megfelelően alvadjon. A káposzta pedig kitűnő forrása ennek a tápanyagnak. Egy bögre káposztában a napi ajánlott K-vitamin mennyiség 85%-a megtalálható. A K-vitamin mellett a káposztában lévő nagy mennyiségű C-vitamin is hozzájárul csontjaink védelméhez.

    8. Harcol a rák ellen

    Régóta közismert, hogy a keresztesvirágú zöldségek csökkentik a rák kockázatát. A benne lévő szulforafán egy szerves kénvegyület, ami ezeknek a zöldségféléknek kesernyés ízt ad, viszont ellensúlyozza ezt erőteljes rákellenes hatásaival. A szulforafánról kimutatták, hogy gátolja a rákos sejtek fejlődését. A káposztában található antocianinokról az is bebizonyosodott, hogy lassítják a rákos sejtek képződését, sőt, a már meglévő rákos sejtek elpusztítására is képesek.

    9. Támogatja az agy egészségét

    A káposzta – főként a lila változata – tele van K-vitaminnal és antocianinokkal. Ezek támogatják a mentális és kognitív funkciókat. A gyakran alábecsült K-vitamin olyan betegségek ellen is képes harcolni, mint az Alzheimer-kór és a demencia. Az antocianinok hatékony csökkentik az agyban a lerakódásokat, ezzel megelőzik a rövid- és hosszútávú memória romlását.

    10. Tisztítja a bőrt

    Az antioxidánsoknak fontos szerepük van a bőr szempontjából is. A szabadgyökök a kiváltó okai a ráncoknak, a foltoknak és egyéb bőrproblémáknak. A káposzta tele van különböző antioxidánsokkal, melyekkel lassíthatod a bőrt is érintő öregedési folyamatokat.

    11. Használhatod másnaposság esetén

    A káposztát már a római korban is használták a másnaposság kezelésére. Megtisztítja a vért az ún. kongenerektől, az erjedési folyamat melléktermékeitől. Magas rosttartalma segít felszívni az alkohol lebomlása során keletkező acetaldehidet. Ha legközelebb túl sokat iszol, tedd azt, amit az ókori görögök: forralj fel egy kevés káposztát, majd préseld ki a levét és fogyaszd el!

    Szólj hozzá