Belépés Regisztáció Keress bennünket Facebook-on
Kategóriák

A csirke részei: Melyiket mire használd?

Dátum: 2021-06-02 / Írta: Budai István / Látták: /

Mikor egészben sütsz csirkét, az összes részének a zamatát egyszerre élvezheted, a püspökfalattól a nyakáig. De nem mindig szeretnénk egy egész csirkét elkészíteni, viszont azt sokan nem tudják, hogy ennek a szárnyasnak egyes részei mire használhatók a legjobban. Miből tudjuk elkészíteni legfinomabb paprikást és mi az, amit rántani érdemes? Ha eddig sem te tudtál eligazodni a csirke részeinek útvesztőjében, most segítünk!




  • A csirke a világon a legelterjedtebb és leggyakoribb háziállat, köszönhetően elsősorban annak, hogy igen sokféleképpen elkészíthető a húsa. Süthetjük, piríthatjuk, grillezhetjük, párolhatjuk és főzhetjük kedvünk szerint. Arányaiban alacsonyabb zsírtartalommal és magasabb fehérjetartalommal rendelkezik, mint a marhahús – ez sem elhanyagolható szempont.

    Függetlenül attól, hogy mely részét használjuk és milyen konyhatechnológiai módszert alkalmazunk, a csirkehús hőmérsékletének el kell érnie a 75 fokot ahhoz, hogy ne nevezhessük nyersnek.

    Mell

    Talán a leggyakrabban felhasznált része a csirkének, amiért nemcsak a fogyókúrázók és a sportolók rajonganak, de azok is, akik nem szeretik a zsíros húsokat, ugyanakkor szeretik változatosan elkészíteni az alapanyagokat. A csirkemell minden kitételnek megfelel! Ha csont nélkül vásároljuk filéként, még bajlódni sem kell vele.

    Süthetjük bő olajban, ránthatjuk, piríthatjuk, főzni és grillezni is lehet, készíthetjük bőrével vagy anélkül, tölthetjük is, valamennyi elkészítési módra alkalmas. Levesbetétként is népszerű, készülhet vele ragu, sokszor a salátákat is ezzel gazdagítják.
    Hátránya, hogy mivel eleve száraz hús, készítés közben még inkább kiszáradhat, ilyenkor sokat veszít élvezeti értékéből. Ha pácolod, azzal megelőzheted a kiszáradását és megőrizheted a csirkehús omlósságát.

    Comb

    A csirke másik legkedveltebb és leggyakrabban fogyasztott része. Alsó- és felscombra tagolódik, a felsőcombot érdemes kicsontozni pl. kirántás előtt. Elkészítési ideje hosszabb, mint a csirkemellé, főleg, ha csontosan és bőrével együtt sütjük. Amennyiben kifilézzük, a sütési ideje lerövidíthető, így alkalmas gyorsabb fogások elkészítésére is. Azonban annak is megvan az előnye, ha a csontot benne hagyjuk, hiszen így szaftosabb lesz az eredmény, a hús több nedvességet tud magában tartani, nem szárad ki annyira. Sokan ezért is kedvelik jobban, mint a csikremellet, mert kevésbé száraz.

    Rántani csak az igazán fiatal csirke combját érdemes, az öregebb csirke combjából olyan ételeket készíthetünk – pl. rakottakat -, melyek eleve több főzés-sütési időt igényelnek. A combot lehet tölteni, készülhet belőle csirkepaprikás, pörkölt és serpenyőben is süthetjük, de ebben az esetben érdemes szószt is készíteni mellé.

    Szárny

    Az egyik legolcsóbb és a közelmúltig egészen elhanyagolt része volt a csirkének. Manapság viszont egyre többen vásárolják, hogy ropogós, fűszeres csirkeszárnyakat készítsenek pikáns ízű szószok mellé. Nemcsak rántva, de sütőben is elkészíthetjük, magas zsírtartalma miatt pedig a paprikásokba is érdemes belecsempészni. Ha levesbe főzzük, ne fiatal csirke szárnyát használjuk, mert a hosszú főzési idő miatt szét fog főni.

    Farhát

    Nagyon jól lehet vele fokozni az ízeket. Húslevesnek kötelező alapanyaga, de a zöldségleveseknek is extra ízt adhatunk vele. Használjuk alaplé készítéséhez, de készülhet belőle pástétom is.

    Nyak

    Szintén levesek alapanyaga lehet, előnye, hogy van rajta némi hús is, amit kár lenne veszni hagyni. A nyakhoz olcsón hozzájuthatunk, hogy aztán mennyei rizottót vagy ragut készítsünk belőle.

    Belsőségek

    Máj, zúza, szív – sokak számára mumus, míg mások kifejezetten “vadásszák” őket a levesekben. Merthogy a belsőségekkel minden leves még finomabbá tehető! A májból ezenkívül készülhet krém, pástétom, amivel aztán tölthetünk is. Hagyományos ételünk a zúzapörkölt, de konfitálhatjuk is ezt a belsőséget. A szív pedig nagyon jó helyen lesz a házi húslevesben!

    Szólj hozzá