Belépés Regisztáció Keress bennünket Facebook-on
Kategóriák

A bagel sütés fortélyai – így lesz tökéletes

Dátum: 2022-02-01 / Írta: Budai István / Látták: /

A bagel a tengerentúlon az egyik legkedveltebb péksütemény, hazánkban viszont csak az elmúlt néhány évben vált közismertté és kedveltté. Története Lengyelországban kezdődött a 15. században, ahova a Németországból bevándorlóknak köszönhetően került át az elődje, melyből aztán kialakult a bagel, ami akkoriban nem az az olcsó, streetfood jellegű étel volt, mint aminek ma ismerjük. De hosszú és fordulatos történetétől eltekintve ez a napjainkban egyre divatosabb péksütemény kiállta az idők próbáját és talán nagyobb népszerűségnek örvend, mint valaha.




  • A bagel ránézésre leginkább a zsemléhez hasonlít, közepén egy lyukkal. Tésztája kívül ropogós, belül omlós, mint egy kalács. Hagyományosan fehér lisztből készül, magvakkal, csokoládéval, fahéjjal és sok egyéb fűszerrel ízesíthető, de a külsejére is kerülhet ezekből a hozzávalókból bőven. A tésztájának érdekességét az adja, hogy előbb főzni kell, csak utána kisütni. Ha szeretnéd kipróbálni az otthoni elkészítését, a következő tippekkel biztosan sikerülni fog!

    1. Liszt

    A legjobb, ha fehér lisztet használsz a bagelhez, azonbelül is kenyérlisztet. Ennek magas a gluténtartalma, így a tészta is gazdagabb lesz gluténban. Ettől lesz a bagelnek jellegzetes textúrája, amit nem érdemes alternatív, gluténmentes lisztekkel kockáztatni. A profik szerint minél több a glutén, annál jobb a bagel.

    2. Cukor

    A legtöbb kenyértésztához szükség van cukorra, hogy az élesztő szépen megkeljen. De a bagelnek még inkább szüksége van rá, hiszen ettől nyeri el barna kérgét, amitől extra ízt is kap. A cukor és a méz is működik a bagel receptekben, gyakran a kettőt együtt használják fel.

    3. Gép helyett kézzel

    Sokan géppel próbálják elkészíteni a bagel tésztáját, de ebben az esetben jobb a hagyományos megoldás. Az ok pedig nagyon egyszerű: a bagel tésztája olyan száraz, hogy nem sok gép van, ami kiállja a próbáját. Hogy a szükséges ideig dagaszd, nem kis erőfeszítésre lesz szükséged, de a tészta így sokkal jobb állagú lesz, mintha a gép küzdene vele.

    4. A lyuk

    Sokak mumusa a bagel jellegzetességének, a tészta közepén lévő lyuknak a kialakítása. Lehet, hogy csináltál egy szép lyukat, de aztán bedobod a tésztát a vízbe és az összefő, a lyuknak nyoma sem marad. Fontos, hogy mikor megformáztad a bucikat, pihentesd őket egy kicsit és csak ezután vájj bele lyukat a hüvelykujjaddal, majd tágítsd a mutatóujjadat körbe-körbe mozgatva benne. Ha a pihentetést elmulasztod, kelés közben a tésztában a lyuk “összenő”. Mikor az összes bagelt kilyukasztottad, még egyszer kezdd el a legelsőtől és erősítsd meg a lyukakat, hogy biztosra menj.

    5. Hogy ne legyen lapos

    Gyakori probléma, hogy a vízben a bagel ellaposodik. Ennek oka, hogy túl sokáig hagytad a forrásban lévő vízben, a tészta ettől esik össze rögtön azután, hogy kiemeled a fazékból.
    A bagelnek az első formázást követő második kelésnél duplájára kell nőnie. Fontos, hogy mielőtt a lobogó vízbe dobjuk, a tészta szobahőmérsékletű legyen. Ezt úgy tesztelheted, hogy lecsípsz egy kis darab tésztát és szobahőmérsékletű vízzel teli tálba teszed. Ha a tészta feljön a víz színére egy kis idő múlva és lebegni kezd, akkor mehet a forrásban lévő vízbe. Ha azonban lesüllyed és a következő két percben sem jön a felszínre, nem áll készen a főzésre.
    A bagel kb. 40-60 másodpercnyi főzést igényel mindkét felén. A víznek pedig mindig lobognia kell, mikor beletesszük a tésztát. Ha a tésztától közben kihűlne, várjuk meg, míg újra forrr és csak aztán tegyük bele a következ adagot.

    6. Hogy roppanós kérge legyen

    Ennek is a forrásban lévő vízben rejlik a titka. Ha nem lobog a víz, mikor belekerül a tészta, már a sütés sem fog segíteni, hogy ropogós kéreg képződhessen a bagelen. A sütésnél is fontos a maximális hőmérséklet, 260 fok körüli hőre állítsd a sütődet.

    7. Hogy ne repedjen meg sütés közben

    Ha repedéseket látnál megjelenni a tésztán, miközben sül, annak az lehet az oka, hogy kiszáradt a tészta. Ez akkor fordul elő, ha fedő nélkül keleszted. A legjobb, ha műanyag fóliával feded le a tálat. A konyharuha is megteszi, de ezen keresztül jóval több levegőhöz jut a tészta, ezért a kiszáradás esélye is nagyobb.

    8. Innen tudhatod, hogy elkészült

    Ha 230-260 fokon sütöd és egyenletes marad a sütőben a hőmérséklet, akkor a bagel 15 perc alatt el kell, hogy készüljön. Amennyiben ebben nem vagy biztos, figyeld az arany-barnás színű kérget, ami szintén azt mutatja, hogy a tészta készen van. Ha megfogod, a bagelnek könnyűnek, nem pedig súlyosnak, nehéznek kell lennie. Fontos, hogy az alja is ropogósra piruljon. Ha nem megfelelően főzted, arról a tészta fehér és puha alja fog árulkodni.

    Szólj hozzá