Belépés Regisztáció Keress bennünket Facebook-on
Kategóriák

7 tüdőerősítő gyógynövény

Dátum: 2023-05-30 / Írta: Budai István / Látták: /

A tüdőnk sosem pihen. Egész életünkön át azon dolgozik, hogy oxigént juttasson az egész testünkbe. A tüdő és a légzőrendszer megfelelő működése kulcsfontosságú az egészséghez, ám a modern korunkban számos olyan tényező van, ami gyengíti őket. Minden, ami a levegőben van, keresztülmegy a tüdőnkön, ezek között pedig sok olyan dolog található, ami igencsak megviseli ezt a létfontosságú szervünket. Szerencsére rendelkezésünkre állnak olyan gyógynövények, melyekkel csökkenthetjük a légszennyezettség, a dohányzás, a légzőszervi vírusok tüdőre gyakorolt, ártalmas hatásait.




  • 1. Eukaliptusz

    Az eukaliptuszt sok évszázada használják a légzőrendszer működésének támogatására. Sok köhögéscsillapító készítmények az egyik fő összetevője az egyik fő alkotóeleme, a cineol miatt, ami csökkenti a köhögés súlyosságát, feloldja a váladékos lerakódásokat és tisztítja az orrot.

    A tüdő számára az eukaliptusz egyik legáldásosabb tulajdonsága, hogy köptető hatása van, ezzel eltávolítja a nyálkát és egyéb váladékokat a tüdőből, a hörgőkből és a légcsőből. Sokféle légúti megbetegedés kezelésére használhatjuk, mint pl. a megfázás, influenza, asztma, hörghurut, de tüdőgyulladás és orrmelléküreg-gyulladás esetén is segít. Az eukaliptusz eltávolítja a káros mikroorganizmusokat, mint a vírusok, baktériumok, gombák, gyulladáscsökkentő hatásával a torokfájást is enyhíti.

    2. Rozmaring

    A rozmaring olaja többféleképpen is segíti a légzőrendszer működését. Köptető, váladékot feloldó hatásával átjárhatóvá teszi a légutakat, segít torokfájás és torokirritáció esetén. Baktérium-, vírus- és gombaölő hatásokkal is rendelkezik, képes legyőzni a fertőzéseket okozó mikrobákat.

    A leghatékonyabb akkor, ha teaként fogyasztjuk vagy illóolaj formájában használjuk párologtatáshoz.

    3. Gyömbér

    A gyömbér egyike azon gyógynövényeknek, melyekkel tisztíthatjuk a tüdőt. Hatékony, biztonságosan alkalmazható, könnyen hozzáférhető és számos egyéb egészségi előnye is van. A tüdőbetegségek megelőzéséhez az egyik legfontosabb a tüdő rendszeres tisztítása. Ehhez a gyömbér ideális választás, főleg teaként fogyasztva. Gyulladáscsökkentő és vírus elleni hatásokkal rendelkezik, eltávolítja a toxikus anyagokat a légutakból. Asztma esetén is segít, sőt, egyes tanulmányok szerint a tüdőrákos sejtek elpusztítására is képes. Érdemes napi egy csészével elfogyasztani belőle, hatását hagymával és kurkumával fokozhatjuk a tüdő védelmében.

    4. Oregánó

    Az oregánó két legfőbb összetevője, melyekkel támogatja a tüdő és a légzőrendszer egészségét, a karvakrol és a rozmarinsav. Ezek csökkentik az orrnyálkahártya-ödémát, kezelik az orrdugulást és a duzzanatot. Az oregánó segítségével a súlyos asztma és más légzőszervi betegségek tünetei is mérsékelhetők, köszönhetően gyulladáscsökkentő tulajdonságának. Erős antioxidáns összetevőivel óvja a tüdő egészségét, egyes vizsgálatok szerint tüdőrák ellen is hatékony segítség lehet.

    5. Ginzeng

    Számos vizsgálati adat van arra vonatkozóan, hogy a ginzeng képes csökkenteni az influenza és a megfázás újbóli kialakulását. Ebben immunfokozó, antibakteriális és antivirális van elsősorban szerepe. Összetevői javítják a szervezet kórokozókra adott immunválaszát, lerövidítik a betegség idejét. A ginzeng javítja a tüdőfunkciókat, krónikus hörghurut esetén is hatékony, csillapítja a légszomjat, a lázat, a krónikus köhögést.

    6. Lándzsás útifű

    Talán közönséges gyógynövénynek hisszük, mikor a kertünkben találkozunk vele, pedig a lándzsás útifüvet az ókori rómaiak és görögök is alkalmazták a gyógyászatban. A népi orvoslásban az egyik legismertebb gyógynövény köhögés csillapítására, hiszen megnyitja a légutakat, feloldja a váladékot és megkönnyíti a légzést. Gyulladáscsökkentő és torokfájást is csillapító hatásával az egyik legjobb természetes segítség az influenza és a megfázás szezonjában. Hatékony tüdőtisztító, gyenge tüdőfunkciók, gyakori köhögés esetén is alkalmazható.

    7. Borsmenta

    Az ajurvédikus orvoslás egyik legfőbb gyógynövénye légúti problémák ellen. Ez magában foglalja a légzési nehézséget, az orrdugulást, az asztmás tüneteket is. Fogyasztását követően a borsmenta rögtön akcióba lép a káros mikroorganizmusok ellen, mint a légúti fertőzésekért felelős vírusok és baktériumok. A légutakban és a tüdőben lerakódott váladékok feloldásában a mentolnak, illetve antihisztamin hatásának köszönhetően vehetjük hasznát. Alkalmas a súlyos tüdőgyulladás, valamint nem csak hurutos, de száraz köhögés kezelésére is.

    Szólj hozzá