Az olajban sült ételekről a legtöbben annak ellenére sem hajlandók lemondani, hogy tudják, nem ez a legegészségesebb módja a sütésnek. Kár is volna tagadni, hogy az olajban sült ételek jellegzetes ízével nehéz versenyre kelni. Ha te is szeretnéd ezt a sütési módszert tökélyre fejleszteni, a következő tippek segíteni fognak!
1. Találd el a megfelelő hőmérsékletet
A túl forró vagy a még nem eléggé felforrósodott olaj sem ideális a sütéshez. Ha túlhevített olajban kezded el sütni az ételt, az hamarabb kiszárad, mintsem átsülne, de annak is nagy a valószínűsége, hogy kívül megég, miközben belül nyers marad.
A nem eléggé forró olajjal pedig az a probléma, hogy az étel ázni fog benne, magába szív belőle annyit, amennyit csak tud. Így a bunda biztosan nem lesz ropogós. Ha biztosra szeretnél menni, szerezz be ételhőmérőt, és nézz utána, hogy az egyes ételeknek mi a megfelelő sütési hőméréskletük.
2. Válassz megfelelő olajat
Nem minden olaj alkalmas a sütésre, és ez nem azon múlik, hogy egyébként mennyire egészséges. Például az olívaolajat egészséges tulajdonságai miatt nagyon sokan használják, de főzni és sütni nem ajánlott vele. Hőmérséklete ugyanis nem szabad, hogy meghaladja a 150-170 fokot, mivel alacsonyabb a füstpontja, hamar kezd oxidálódni, megavasodik, az emésztés során pedig szabadgyököket termel a szervezetben. Jobb, ha az olívaolajat és az avokádóolajat inkább salátákhoz, hideg ételekhez használd fel. A sütéshez a legalkalmasabb a napraforgó- , a mogyoró- és a repceolaj.
3. Itasd fel a nedvességet
Legyen az hús, hal vagy zöldség, amit forró olajban szeretnél kisütni, mielőtt nekilátnál, itasd fel róla a nedvességet egy papírtörlővel. Minél kevesebb nedvesség marad az ételen, annál kevésbé fog pattogni tőle a forró olaj. Ha teljesen nedves ételt kezdesz el bebundázni, sütés közben kellemetlen meglepetések érhetnek.
4. Ne akarj mindent egyszerre kisütni
Ha túl sok húst vagy zöldséget teszel egyszerre a serpenyőbe, hiába érte el az olaj a megfelelő hőmérsékletet, rögtön vissza is fog hűlni. Amíg újra felhevül, az ételek jól megszívják magukat olajjal, pontosan úgy, mintha eleve hidegebb olajba tetted volna őket. Bár sülés közben az ételek nem változtatják meg a térfogatukat, a zöldség és a hús sem fognak megnőni, fontos, hogy hagyj nekik elég helyet ahhoz, hogy az olaj minden oldalról érje őket, csak így sülnek át egyenletesen.
5. Szedd ki, ami nem odavaló
Sütés közben panírdarabok és az ételek levált részei is elkezdenek úszkálni az olajban. Ezektől az olaj még intenzívebben habzik és a darabok nagyon hamar szénné égnek, tönkretéve az étel ízét. Amint meglátod lebegni ezeket a maradékokat, egy kis szűrőkanál segítségével halászd ki őket, hogy megmentsd az olajat és a benne sülő finomságokat.
6. Nem mindegy, miben sütsz
Talán azt szoktad meg, hogy ha olajban sütsz, a serpenyőt veszed elő. Pedig ennél rosszabb edényt nem is választhatnál. Ha bő olajban készítesz ételt, vastag és magas falú edényt használj hozzá. A vastag fal jobban tartja a hőt és segít megőrizni az olaj egyenletes hőmérsékletét. A magas falnak pedig az a szerepe, hogy ne hagyja kifröccsenni a forró olajat, ami könnyen megégethetné a bőröd.
7. Panírozás után tarts szünetet
Ahogy bepaníroztad, már dobtad is az olajba és versenyt futottál az idővel, hogy tudj olyan gyorsan panírozni, ahogy az ételek készre sülnek. A sietségnek azonban nincs helye, ha panírozott ételt szeretnél olajban kisütni. Panírozás után ugyanis pihentetned kell az ételt, hogy a panír jobban megkössön rajta és az olajba téve ne hulljon darabjaira. Nem baj, ha a panírozással jóval előbb végzel és csak azután állsz neki a kisütésnek.