Belépés Regisztáció Keress bennünket Facebook-on
Kategóriák

7 konyhai eszköz, ami a bacik melegágya

Dátum: 2021-05-12 / Írta: Budai István / Látták: /

A konyháról úgy érezzük, hogy az egyik leghigiénikusabb hely az otthonunkban, hiszen itt főzünk, ügyelünk a tisztaságára. Ám valójában tele van kórokozókkal, amik csak arra várnak, hogy megfertőzzenek. Persze, nélküled is jól elvannak, de az biztos, hogy komoly gondokat okozhatnak, ha közelebbi kapcsolatba kerülsz velük. Márpedig a konyhában szinte valamennyi eszközön ott tenyésznek. Sokszor olyan helyeken, ahol a legkevésbé hinnéd. Most megtudhatod, mely konyhai eszközöket kedvelik legjobban a baktériumok!




  • 1. Mosogatószivacs

    Gyakran cseréled? Minden használat után alaposan kimosod? Természetesen ezek az erőfeszítések sem hiábavalók, de azt tudnod kell, hogy nem létezik tökéletesen tiszta mosogatószivacs. Csak akkor, ha éppen most vetted ki a csomagolásból. Magába szívja a vizet és a párát, ennél többre pedig nincs is szükségük a kórokozóknak. Egy kísérletben a vizsgált mosogatószivacsok 15%-án megtalálták a szalmonella baktériumot. Mivel a szivacsot a legtöbb esetben számtalan célra használjuk – edényeken, evőeszközökön, konyhapulton, asztalon – mindenhonnan magába tudja gyűjteni a szennyeződéseket és a baktériumokat.Ez ellen egyrészt a mosogatószivacs gyakori cseréjével, másrészt a fertőtlenítésével tehetsz. Tedd be a mikróba két percre vagy dobd a mosogatógépbe a piszkos edények mellé. A magas hő hatására a baktériumok 99%-a elpusztul benne.

    2. Reszelő

    Használod sajthoz és zöldségekhez, viszont az elmosogatása mindig fejtörést okoz. Az apró lyukakat sem kézzel, sem mosogatógépben nem könnyű teljesen mentessé tenni a maradékoktól, amik rászáradnak a reszelőre és telephelyet adnak a kórokozóknak. Légy ezzel az eszközzel elővigyázatos és nemcsak a balesetveszély miatt. Ha gyakran használod a reszelőt, ne várd meg, míg elkezd rozsdásodni és elhasználttá válik, jóval előbb cseréld le a higiénia és a fertőzések elkerülése érdekében.

    3. Konzervnyitó

    Hogy a konzervnyitó is bekerült a baktériumokkal leginkább szennyezett konyhai eszközök közé, annak hasonló oka van, mint a reszelő esetében. Sokan nem is mossák el minden használat után, de ha igen, akkor is nehéz feladat tökéletesen tisztává tenni. A nehezen hozzáférhető résbe a konzerv tartalma be tud kerülni, de a mosogatószivacs aligha. A baktériumok pedig nem tétlenkednek, hamar megtalálják maguknak a legjobb helyeket. Alapos elmosása azért is fontos, mert a fiókba visszakerülve továbbadja a kórokozókat a többi eszköznek, evőeszköznek.

    4. Konyharuha

    Igazi oázis a baktériumok számára a konyhában. Nagyon hamar bekoszolódik és csak ritkán van ideje teljesen kiszáradni. Az állandó nedvességben pedig a kórokozók boldogan szaporodnak, hogy aztán tovább kerüljenek minden felületre, amit a konyharuhával megérintünk, legyen az edény, a konyhapult vagy a kezünk. A megoldás ebben az esetben viszonylag egyszerű: cseréld minél gyakrabban a konyharuhát, ha már egy főzés vagy sütés alkalmával nagyon bepiszkolódott, akkor rögtön utána vegyél elő újat. Ha közben nyers hússal vagy hallal érintkezett a kezed és beletörölted a konyharuhába, a legjobb, ha azonnal tisztát veszel elő, még mielőtt bármi másra használnád.

    5. Vágódeszka

    Ha azt mondjuk, hogy 200-szor több kórokozó található rajta, mint a wc-deszkán, akkor nem is kell tovább magyarázni, a vágódeszka miért számít a konyha egyik fő baktériumforrásának. Nem ritkán kiváltója szalmonella fertőzésnek is. A fa porózus felülete olyan a kórokozóknak, mint egy erőd, ahova szinte lehetetlen bejutni az ellenségnek, ez esetben a tisztítószereknek. Ha a vágódeszkát fekve tárolod, még tovább rontod ezt a helyzetet, hiszen így a nedvesség jobban összegyűlik, mélyebben beleivódik a fába. A vágódeszkát nemcsak minden használat után, de előtte is érdemes elmosni. Használj hozzá kefét, hogy a pórusokhoz is jobban hozzáférhess. A konyhádban két vágódeszka legyen, egy kevésbé porózus, pl. műanyag a húsokhoz és egy fa minden máshoz.

    6. Fogantyúk

    Nem közvetlenül a főzéshez használod őket, de nincs konyhai munka anélkül, hogy ne fognád meg a fiók vagy a konyhaszekrény fogantyúját vagy ne nyitnád ki a hűtő ajtaját. Mikor a konyhát takarítjuk, hajlamosak vagyunk a pultra, az asztalra és az edényekre koncentrálni, a fogantyúk gyakran kimaradnak a takarításból. Pedig gondolj csak a tűzhelyed gombjaira, mennyi zsíros szennyeződés rakódhatott le már rájuk! A ragacsos, piszkos fogantyú nagyon nem szép látvány a szemünknek, annál kedvesebb viszont a baktériumoknak. Akárhányszor hozzáérsz egy le nem tisztított fogantyúhoz, szállítod át a kórokozókat a következő helyre. A fogantyúk megtisztításához minden esetben antibakteriális tisztítószert használj.

    7. Csap

    Szinte sosem száraz, hiszen állandóan használatban van. Ahol nedvesség van, ott pedig kórokozók is vannak. A csaphoz véletlenül is hozzáérintjük az edényeket és az alapanyagokat, a piszkos kezünkkel pedig folyton megfogjuk a gombját, hogy megnyissuk vagy elzárjuk. A vízkő már önmagában is problémás a kórokozók szempontjából, hiszen abban is telephelyet találnak maguknak, de ha ehhez még a csap ritka tisztítása miatt egy sor más szennyeződés is hozzáadódik, abból már komoly fertőzés kerekedhet. Minden főzés után törölgesd át a csapot ecettel, ami egyformán hat a vízkő és a kórokozók ellen is.

     

    Szólj hozzá