1. Sajt, tej és joghurt
A sajt az egyik legjobb élelmiszer a fogaink számára, ennek pedig több oka is van. Alacsony a cukortartalma, viszont sok benne a kalcium. Kazein is található benne, az a fehérje, ami erősíti a fogzománcot. A sajtoknak a foszfát tartalma is magas, ami kiegyensúlyozza a szájüreg pH-értékét, ezzel járul hozzá a fogszuvasodás megelőzéséhez. Miközben sajtot rágcsálsz, több nyál termelődik a szádban, ami kimossa a baktériumokat. Hasonlóképpen viselkedik a tej is, alacsony savtartalmuk miatt mindkettő hasznos fogszuvasodás ellen. A joghurt pedig probiotikum tartalmával véd a fogkő, az ínybetegségek és a rossz lehelet ellen.
2. Zöld leveles zöldségek
Sok vitamin és ásványi anyag, valamint kevés kalória – röviden így lehetne jellemezni a zöld leveles zöldségeket, melyeknek helyük van minden étrendben. És helyük van a fogbarát étrendben is. Magas kalcium tartalmukkal erősítik a fogzománcot, a bennük lévő folsav pedig ínybetegségek esetén lehet hasznos. A legjobb, ha minél több kelkáposztát és spenótot fogyasztasz, akár smoothie formájában.
3. Szárzeller
Lehet rá rosszat mondani, hiszen nem sok íze van és tele van szálas rostokkal, de annyi biztos, hogy a fogaknak jót tesz. Úgy működik, mint egy természetes fogkefe, ami kisöpri a baktériumokat és az ételmaradékokat a fogak közül. Nagyon jó A- és C-vitamin forrás, ezek a vitaminok pedig nélkülözhetetlenek az egészséges ínyhez. A magas víztartalom miatt pedig ki is öblíti a szájüreget, így csökkentve a baktériumok mennyiségét.
4. Alma és körte
Hogy az alma a fogorvost távol tartja, nem csak kitaláció. Kemény, rostos gyümölcs, mely fokozza a nyáltermelődést és tisztítja a fogakat. Semlegesíti a szájban a savasságot, ezzel is csökkenti a fogszuvasodás esélyét. Mindez már nem igaz az almalére, ezért inkább friss almát egyél. A körte szintén rendelkezik azzal a tulajdonsággal, semlegesti a szájüregben lévő savakat, ezzel veszi elejét a fogszuvasodásnak.
5. Zsíros halak
Sok D-vitamin található bennük, melynek van egy kevésbé ismert hatása: csökkenti a fogszuvasodás esélyét. Az A- és K2-vitaminnal együtt fontos szerepe van a fogzománc belülről történő erősítésében. A zsíros halak omega-3 zsírsavakban is bővelkednek, ezek támogatják az íny egészségét és csökkentik az ínybetegségek kockázatát. Velük csökkenthető az ínygyulladás és az ínyvérzés.
6. Narancs és grapefruit
Bár a savas ételek inkább ártanak, mintsem használnának a fogaknak, ezek a citrusfélék kivételt képeznek ez alól, ha mértékkel fogyasztjuk őket. A grapefruit és a narancs sok C-vitamint tartalmaznak, ami erősíti a kötőszöveteket és az ereket a szájban. Lassítja az ínygyulladás folyamatát és hatékony a vérző íny kezelésében is.
7. Hagyma
A hagyma közismerten az egyik legerősebb antibakteriális hatással rendelkező zöldségféle. Éppen ez a tulajdonsága az, ami miatt a fogak védelmében is érdemes enni – mégpedig nyersen! Legyen az vörös-, lila- vagy fokhagyma, időnként rágcsálj belőle, hogy a szájüregben élősködő baktériumokat elpusztíthassa.