1. Zsír
Valószínűleg emlékszel még arra, hogy anyukádnak égnek állt a haja, mikor a nagyi mindenáron a zsírt erőltette az újhullámos étolaj helyett. Pedig milyen igaza volt! Az egyik legegészségtelenebb alapanyagnak kikiáltott sertészsír önmagában ártalmatlan, csak akkor lehet baj a fogyasztásából, ha mindent ezzel készítesz és mindenhez ezt fogyasztod. Amennyiben viszont csak egyes ételekhez használod fel, jó döntést hozol, hiszen olyan zamatot tud adni, amit az étolajjal sosem érhetsz el.
2. Savanyított élelmiszerek
A savanyított káposzta és répa kiváló alapanyagai voltak leveseknek, főzelékeknek. Ma már kevés háziasszony van, aki hajlandó bíbelődni a savanyítással, pedig ezek az erjesztett ételek nemcsak finomak, de még az emésztésnek is jót tesznek. Ha legközelebb azon gondolkodsz, milyen márkájú görög joghurtot vegyél le a polcról, hogy támogasd a bélflórád, jusson eszedbe a nagyi savanyított káposztája és répája, aminek az emésztésed és az ízlelőbimbóid is örülni fognak!
3. Kompót
A kompót egy időben minden gyerek kedvence volt. Télen csak levettük a polcról és máris finom gyümölcsöt falatozhattunk. De a kompót nemcsak önmagában fogyasztható. Nem igényel sok munkát az elkészítése, mégis finom alapanyag gyümölcslevesekhez, süteményekhez. Mivel vegyesen, többféle gyümölccsel is elkészíthető, kedvünkre variálhatjuk és fűszerezhetjük.
4. Aludttej
Vidéken az aludttej fogyasztása az elmúlt évtizedekben is általánosnak számított. A benne lévő tejsavbaktériumok miatt ma már az orvosok is egyértelműen állítják, ez az egyik legegészségesebb tejtermék, mely nemcsak az emésztésre, de még az idegsejtekre is jótékony hatással van. Az aludttej friss házi tejből készíthető, ami még nem esett át hőkezelésen. Felhasználható levesek, főzelékek készítéséhez, de a prósza, pogácsa és krémes sütemények ízéhez is sokat ad hozzá.
5. Hajdina
Az egyik legősibb haszonnövényünk, melyből nagyanyáink puliszkát, kását készítettek rendszeresen. Megannyi jótékony hatása és rendkívüli tápanyagtartalma miatt napjainkban már a szuperélelmiszerek közt tartják számon. Vegyük elő újra, fogyasszuk köretként, készítsünk belőle reggelit vagy sűrítsük vele a főzeléket!
6. Csont
Ha bemész az üzletbe, szinte biztos, hogy csont nélkül kéred a húst. Valószínűleg nem tudod, miről is mondasz le ezzel! A legfinomabb húslevesek elképzelhetetlenek nélküle! Főzd össze a zöldségekkel, hogy tökéletes alaplevet készíthess, ami ráadásul egészséges is lesz, hiszen a csontból olyan értékes anyagok főnek ki és kerülnek a levesbe, melyek javítják az ízületek működését, segítik az emésztést, erősítik az immunrendszert és még a megfázásos betegségeket is segítenek legyűrni.