A vitaminoknak különféle szerepe van az emberi testben, és bár mindannyian tisztában vagyunk azzal, hogy az egészséges testműködésnek előfeltétele, hogy fogyasszuk őket, nem tudjuk, hogy melyik vitamin mire való, milyenek a felszívódásának feltételei (zsírban vagy vízben oldódik), és mekkora mennyiség kell az egészséges élethez belőlük.
A vitaminok előállítása és forgalmazása és a velük kapcsolatos tudatlanság a különféle gyógyszer-, és táplálékkiegészítő gyártók számára is kiváló piaci lehetőségeket teremt. Sajnos ez azt vonja maga után, hogy nem az egészség, hanem az üzlet a legfőbb szempont. Ugyanakkor alternatív és természetgyógyászok is hajlamosak túlmisztifikálni a vitaminok szerepét, jelentőségét.
Ismerkedjünk meg néhány vitaminokkal kapcsolatos tévhittel, amelyek nem csak az egészségünk, hanem a pénztárcánk megőrzéséhez is támpontokat nyújthatnak!
1. A déli nap rákot okoz. Ez eléggé közismert állítás, amelyet be is szoktunk tartani, hiszen a legtöbb ember szembesült már azzal, hogy mennyire gyorsan le lehet égni ebédidőben. Ugyanakkor kutatások bizonyítják, hogy a D-vitamin természetes termelődéséhez legalkalmasabb a déli nap, így akkor juthatunk hozzá a legnagyobb mennyiségben (vagyis akkor termelhetünk a legtöbbet), ha ebédidőben a lehető legnagyobb testfelületünket mutatjuk meg a Napnak, de mindössze 20 percig!
2. A vitamin 1930-as évekbeli felfedezése óta népszerűsítik, és ma is mindenki tisztában van vele, hogy a C-vitamin nátha, meghűlés vonatkozásában nagyon hasznos mind a megelőzés, mind a gyógyulás terén. Újabb kutatások azonban bebizonyították, hogy se a hosszas megelőző szedés, se a betegség alatti nagy dózis nem változtatott szignifikánsan a betegségek előfordulási arányán, illetve lefolyásán.
3. Talán nem kell túlmisztifikálni a kérdést, de az egészen biztos, hogy a vitaminok szükségességének mértékét, a napi javasolt mennyiségeket még újra és újra felül fogja bírálni a közeljövőben az orvostudomány. A különböző országokban eltérőek ezek a határértékek és sokszor egy országon belül sem tudnak megegyezni a szakemberek. Egy példa: hazánkban a D-vitamin javasolt napi beviteli mértéke 400 NE (nemzetközi egység), míg bizonyos elméletek szerint ez 3 és 4ezer NE között kéne, hogy legyen.
4. A vitaminokat összességében túlmisztifikálták az elmúlt időszakban, arra késztetve ezzel emberek millióit, hogy önmaguk és gyermekeik számára mono- és multivitaminokat vásároljanak kilószám a patikákban. Azóta bebizonyosodni látszik, hogy a természetes forrásból származó vitaminokkal semmilyen szintetikus vegyület nem ér fel, és a változatos, valamint sok nyers élelmet tartalmazó táplálkozás jórészt képes fedezni a szervezet vitaminigényét.
5. A vitaminoknak csak a nyers ételek lehetnek a forrásai. Ez mindenképpen csak részben igaz, hiszen a C-vitamin például melegítés hatására elbomlik, de nem mindegyik vitamin van ezzel így. Másrészt azon személyek számára, akik főleg főtt ételeket esznek, a nyers ételek kezdetben nehezen emészthetőek, így ők a főtt ételekből nagyobb arányban tudnak magukhoz venni vitaminokat. Ennek ellenére érdemes fokozatosan hozzászoktatni a szervezetet a nyers táplálékokhoz, hiszen onnan nem csak a vitaminokat, hanem egyéb beltartalmi értékeket is megfelelő mennyiségben és minőségben vehetünk magunkhoz.