1. A magas zsírtartalmú ételek ártalmasak
Sokan még mindig félnek ezektől az ételektől és szigorúan alacsony zsírtartalmú étrendet követnek, amitől azt remélik, hogy az egészségükre és a súlyukra is jótékony hatással lesz. Ám a zsírok nélkülözhetetlenek az emberi étrendben. Azt sem árt tudni, hogy az alacsony zsírtartalmú táplálkozás összefüggésbe hozható olyan egészségi problémákkal, mint a metabolikus szindróma, az inzulinrezisztencia és a triglicerid szint növekedése, melyek komoly rizikófaktorai a szívbetegségeknek.
Mi több, a magas zsírtartalmú étrend éppen olyan hatékony – ha nem hatékonyabb -a fogyás tekintetében, mint az alacsony zsírtartalmú étrend. Természetesen a szélsőségeket ebben az esetben is kerülni kell, de a zsírok mértékletes fogyasztása jó hatással van az emberi szervezetre.
2. A reggeli a nap legfontosabb étkezése
Sokáig azt gondoltuk, hogy a reggeli jelenti egy egészséges nap kezdetét, a kutatások kimutatták, hogy a felnőttek többségénél ez egyáltalán nem így van. Egyes tanulmányok szerint a reggeli kihagyása kifejezetten hozzájárul az alacsonyabb kalóriabevitelhez.
Ha a reggelit későbbre halasztjuk vagy teljesen kihagyjuk a napi étkezések sorából, annak egyéb áldásos hatásai is lehetnek, mint a vércukorszint hatásosabb szabályozása vagy a gyulladásos markerek csökkenése.
Természetesen ez alól is vannak kivételek, mint pl. a kamaszok, akiknek a fejlődéshez több tápanyagra van szükségük, illetve a várandósság időszaka vagy egyes betegségek, amikor a reggelit nem ajánlott elhagyni.
3. Kis adagokban sokszor kell enni napközben
Sokan ezt a módszert használják a fogyáshoz és az anyagcsere élénkítéséhez. Azonban, ha teljesen egészséges vagy, nem számít, hogy milyen gyakran eszel, amíg érzed, hogy van elegendő energiád. A gyakori étkezés nem a legjobb módszer a fogyáshoz. Az ideális testsúly és az egészség megőrzésének szempontjából a legjobb, ha mindennap nagyjából ugyanabban az időpontban étkezel.
4. A vörös hús ártalmas
Gyakran állítják róla, hogy növeli a rák kockázatát. Gyakorlatilag minden, amit megeszünk, összefüggésbe hozható a rák kialakulásával, ennek ellenére a vörös húst mégis az egyik legveszélyesebbnek tartják ebből a szempontból. A feldolgozott és füstölt húskészítményekben valóban lehetnek káros összetevők, ám ha ritkán mértékkel fogyasztod a vörös húst, mellette pedig sok gyümölcsöt és zöldséget eszel, nem kell a hús rákkeltő hatása miatt aggódnod. Ha biztosra akarsz menni a vörös hús fogyasztásával kapcsolatban, a legjobb, ha hetente 3 adagot eszel belőle.
5. A kenyér káros az egészségre
Az elmúlt néhány évben a kenyeret – különösen a fehér lisztből készült kenyeret – szinte minden étrend tiltólistára tette. Érvként leginkább azt hozzák fel, hogy hízlal. A kenyér önmagában nem hizlal, bár bővelkedik kalóriában és ha sokat eszel belőle, túllépheted a napi szükséges kalóriamennyiséget. Arról sem szabad megfeledkezni, hogy a kenyeret a legtöbben olyan hizlaló élelmiszerekkel együtt fogyasztják, mint a lekvár, a mogyórókrém, a méz vagy a vaj. Ez már komoly kalóriatöbblethez vezethet. Ám ha a kenyér egészséges étrend keretén belül kap helyet a tányérodon és zöldségekkel, gyümölcsökkel eszed, nem kell tőle tartanod.
Különösen a fehér kenyérrel kapcsolatban él sok tévhit. A teljes kiőrlésű kenyerek jóval népszerűbbek az elmúlt időszakban, hiszen egészségesebbnek tartják őket a fehér lisztből készült kenyérnél. A valóság azonban az, hogy kalóriák tekintetében szinte egyformák, ám glikémiás index és rosttartalom tekintetében az eltérés köztük nagyon kicsi. Igaz, hogy a tápanyagok nagy része a fehér lisztből készült kenyérnél elveszik, ám ezeket gyakran utólag adják hozzá. A teljes kiőrlésű kenyér tehát annyival nem egészségesebb, hogy emiatt teljesen le kelljen mondanod a fehér kenyér fogyasztásáról.