1. Szabadon tárolod a fiókban
Ha a kést úgy tárolod, hogy egyszerűen csak beleteszed a fiókba, minden alkalommal, mikor kihúzod vagy visszatolod, csúszkálni fog, nekiütődik a többi eszköznek. Könnyen alájuk kerül, az állandó súrlódás és ütődés pedig el tudod képzelni, hogy mennyi kárt tesz a pengéjében. Arról nem is szólva, hogy a kések tárolásának nem sok veszélyesebb módja van.
Műanyag pengevédők segítségével megóvhatod a sérüléstől a késeket és az ujjaidat is. De a legjobb, ha beszerzel egy mágneses késtartót, így a késeknek biztosan nem esik bántódásuk, hiszen ezt az eszközt a falra lehet rögzíteni. Legalább a fiókodban is több hely szabadul fel.
2. Nem megfelelően tisztítod
Természetesen tudjuk, hogy a legegyszerűbb a késeket is betenni a mosogatógépbe a többi piszkos edénnyel együtt. Ez azonban a kés számára olyan, mint a halálos ítélet. A mosogatógépben a többi eszköz megkarcolja, kicsorbítja a pengét, a mosogatótablettában lévő vegyi anyagok elszíneződést és lepattogzást okozatnak rajta.
A megoldás, hogy a késeket szigorúan kézzel mosogasd el. Meleg vizet, puha rongyot és kímélő mosogatószert használj hozzá. A mosogatáshoz pedig rögtön a kés használata után kezdj neki, ne hagyd állni a kést, rajta az ételmaradékkal. Ha így teszel, a nedvesség hatására a penge és a markolat találkozásánál hamar megjelenik a penész és attól függően, hogy miből készült a penge, a rozsdásodás is megindulhat.
3. Olyasmire használod, amire nem való
Ezt a hibát is nagyon könnyű elkövetni. Szükséged van egy hegyes, éles, keskeny eszközre, hát persze, ott a kés! Kartondobozt darabolsz vele, nekiesel a konzervdoboznak vagy éppen egy műanyag csőnek. De a kés nem erre való. Nem csavarhúzó, nem papírvágó, nem konzervnyitó. Ne használd olyan helyzetekben, melyekre megvannak az egyéb céleszközök.
4. Kő vagy üveg felületen használod
Bármilyen olyan felület, aminek az anyaga keményebb, mint a kés pengéje, kárt fog tenni a késben. Igaz ez a kőből, gránitból, márványból készült konyhapultokra és az üveg vagy akril vágódeszkákra is. Ha kellően szeretnéd megbecsülni a késedet, fa vágódeszkán vágj vele. Használhatsz műanyag vágódeszkát is, mert a kés szempontjából az is biztonságos, de mivel a baktériumok szaporodásának nagyobb teret ad, ügyelj az alapos és rendszeres fertőtlenítésére.
5. Húzogatod a deszkán
Zöldséget aprítasz, majd a kés pengéjével húzod össze a vágódeszkán. Ismerős a mozdulat, ugye? A probléma ezzel az, hogy a kés pengéje kemény, amennyiben felülről lefelé nyomjuk, de ha oldalra húzzuk, meghajlik. Ha gyakran csinálod, a kés még tompa is lesz, hiába van fából a vágódeszkád. Ha mindenképpen késsel szeretnéd a zöldségdarabokat összegyűjteni aprítás után, tartsd nagyon éles szögben a pengét, szinte párhuzamosan a vágódeszkával. gy a legkisebb a penge károsodásának esélye.