Mi van a mélyhűtőben általában?
Az említett tárolóhely tartalma attól is függ, hogy mekkora a mérete, hiszen egészen más a prioritás annak, akinek csak a normál hűtőhöz „járó” aprócska tér áll a rendelkezésére, mint annak, akiknek mélyhűtő szekrénye van.
A fagyasztóban tartott élelmiszerek – már ha valakinél csak az van ott – összetétele szerintem szezontól is függ, illetve attól, hogy az ember (lánya) esetleg ajándékba kap egy nagy csokor ezt, vagy egy nagy kosár azt.
Bár nem feltétlenül tekinthető alapanyagnak, mégis elterjedt praktikának számít, hogy a mélyhűtőben tartunk felszeletelt kenyeret, hiszen ha megszorulunk kenyér fronton, a szeleteket pirítóba dobva olyan pirítóst kapunk, amely semmiben nem különbözik a friss kenyérből készülttől.
Szintén nem tekinthető alapanyagnak, de erősen javasolt egy adag kész ételt tartani a fagyasztóban, arra az esetre, ha hirtelen láz vagy valami olyasmi döntene le minket a lábunkról, ami miatt nem tudunk elmenni otthonról.
Mi legyen a mélyhűtőben?
Ha kezdő háziasszonyok vagyunk, mielőtt bármit is lefagyasztanánk, érdemes utánanézni, -kérdezni, hogy mely élelmiszerek bírják ezt a fajta tárolási módot. Van, aminek meg se kottyan, hogy a megfagyó víz jégkristályok formájában gyakorlatilag szétvagdossa a sejtjeit, és van, ami kiolvadás után pempő lesz, vagy éppen kiszárad.
Az öt javaslatunk inkább ételcsoportokra, vagy -kategóriákra vonatkozik. Ezzel az a szándékunk, hogy inkább a gondolkodásmódot adjuk át, ahelyett hogy konkrét javaslatokat tennénk.
- friss fűszernövények: petrezselymet, zellert, medvehagymát stb. csokorban is lefagyaszthatunk, hiszen nem fagy tömbbé, és így kényelmesen darabolhatunk belőle, amennyi kell. Másik kiváló ötlet, ha összeaprított fűszernövényeket elosztjuk a jégkocka-készítőben és felöntjük olívaolajjal. A megfagyott kockákat később akár ki is szedhetjük a tartóból és zacskóban tárolhatjuk, a jobb helykihasználás végett.
- darált hús: kinek-kinek ízlése szerint lehet csirkemell, disznó- vagy marhacomb. Rengeteg ételhez kell darált hús: tésztaszószokhoz, töltött és rakott ételekhez.
- Főzelék-zöldség: legyen az zöldborsó, zöldbab, spenót, sóska, a könnyen és gyorsan kiolvasztható zöldségből készülhet főzelék, leves, de nagy részük még majonézes salátának is kiváló.
- gyümölcs: a fagyasztott gyümölcsből készíthetünk levest, szószokat, turmixot, fagylaltot, süteményt, és a gyümölcsökre általánosságban elmondható, hogy kiválóan átvészelik a fagyasztást.
- Ha nem vagyunk nagy sajt-evők, érdemes a fagyasztóban tartani egy darab sajtot arra az estre, ha valamibe/re reszelni kell. Így nem lesz penészes, de nem is keményedik meg annyira, hogy gondot okozna a reszelése.